Prežívate stres z práce? Zbavte sa ho raz a navždy!

Zúfalá žena

thinkstockphotos.com

Ste podráždení, depresívni, prežívate úzkosť či máte problémy so spánkom? Pravdepodobnou príčinou je nadmerná pracovná záťaž a z nej vznikajúci pracovný stres. Štúdie ukázali, že v dnešnej hektickej dobe trpí stresom z práce každý štvrtý zamestnanec. Ale nie každý vie, ako sa ho možno zbaviť.

Urobte si zoznam

Aby ste sa mohli zbaviť stresu, je nevyhnutné zistiť, ako a prečo práve u vás vznikol. Vezmite si list papiera a vypíšte naň všetky možné dôvody. Ak budete poznať príčinu, ľahšie sa so stresom vysporiadate. Keď budete mať zoznam hotový, prechádzajte bod za bodom a hľadajte všetky možné riešenia. Ak nájdete uspokojivé východisko ako z problému von, vyčiarknite si tento konkrétny bod zo zoznamu a prejdite na iný. Takto postupujte až do konca zoznamu. Keď nájdete všetky možné riešenia, budete schopní zbaviť sa stresu raz a navždy.

Venujte sa športu

Veď práve šport pomáha človeku odpútať sa od všetkých starostí a zbavuje stresu. Venujte sa športu pravidelne, najlepšie ráno alebo večer minimálne 30 minút. Ak nemáte toľko času, rozhýbte sa po prebudení aspoň uvoľňujúcou rozcvičkou. Nielenže vás postaví na nohy, ale pomôže vám zbaviť sa stresu. Po celý deň sa budete cítiť lepšie a plní energie aj bez toho, aby ste pili litre kávy či energetických nápojov, ktoré aj tak iba škodia organizmu.

Rovnako užitočná je relaxačná gymnastika alebo joga, ktorá vám dodá silu a sebadôveru. Techniky jogy pomáhajú ovládať myšlienky a emócie, čo je taktiež veľmi užitočné v boji proti stresu. Venujte sa jej 1 až 2-krát týždenne 20 minút a účinok sa dostaví takmer okamžite. Pokiaľ máte možnosť cvičiť jogu častejšie, určite to využite a čoskoro zabudnete aj na stres.


Mohlo by vás zaujať: Stresujúca práca je nebezpečný hazard: Spôsobuje choroby a rýchlejšie starnutie


Jedzte zdravé jedlo

Veď správne stravovanie hrá rovnako dôležitú úlohu v boji proti stresu. Jedálniček obohaťte   rôznymi ovsenými, kukuričnými, špaldovými kašami, ovocím a zeleninou. Rovnako nezabúdajte na správny prísun tekutín, minimálne 2 litre denne. Veľmi vhodná je čokoláda (pre zdravie ideálne tmavá), ktorá pomáha zbavovať sa stresu, samozrejme v primeranom mnozstve.

Nezabúdajte na svoj koníček

Veď práve ľudia, ktorí sa po práci pravidelne venujú svojím záľubám a koníčkom, netrpia stresom. Ak ten svoj ešte nemáte, nezúfajte. Porozmýšľajte, čo by vás napĺňalo, prinášalo radosť a najmä pomohlo získať veľa užitočného pre život. Skúšanie nových vecí vás nielen odpúta od nepríjemných myšlienok, ale zároveň aj precvičí váš mozog.


Ako sa zbaviť stresu za 20 sekúnd? Liečebný kód prináša návod>>


Oddychujte

V práci alebo pri určitej pracovnej činnosti si robte prestávky, aby ste sa trochu uvoľnili, oddýchli si a mohli pokračovať v práci s novými silami a energiou. To vám nielen pomôže zbaviť sa pracovného stresu, ale tiež zvýšiť pracovný výkon. Prestávky nemusia byť bezpodmienečne dlhé,  stačí aj 10 minút, počas ktorých sa úplne uvoľníte a zabudnete na všetky vaše pracovné povinnosti a starosti. Ideálne je výjsť na čerstvý vzduch, sadnúť si na lavičku pred budovou či na balkón. Počas týchto minút mozog úplne zregeneruje a oddýchne si pre novú pracovnú činnosť. Ak je človek v živote spokojný, je schopný sa navždy zbaviť stresu a dosiahnuť v živote všetko po čom túži.  

Uplatňovaním týchto metód sa môže každý zbaviť stresu raz a navždy. Najdôležitejšie je  nevzdávať sa hneď v prvých fázach, ak sa vám niečo nepodarí. Veď každý robíme v živote chyby a zlyhávame. Dôležité je, aby sme si to uvedomili a posúvali sa životom s novými silami a skúsenosťami.


Ako často pociťujete stres z práce vy? Snažíte sa s tým nejak bojovať? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva
Odporúčame