Prezúvanie zimných pneumatík: Čo o ňom treba vedieť a kedy je naň ten pravý čas?

Pneumatiky

freedigitalphotos.net

Zima sa blíži a zrejme nebude trvať veľmi dlho, kým budú teploty stabilne pomerne nízke. Vytiahneme zimné bundy, prezliecť však treba aj naše auto. Kedy je potrebné ho prezuť, je výhodné mať zimné pneumatiky skôr alebo ešte nejaký ten týždeň – dva počkať?

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Cesty sú plné nebezpečenstva a rizík nielen počas zimy. Najnebezpečnejší je fakt, že na ceste nie ste sami a nikdy neviete, kto sedí za volantom iného vozidla. Obzvlášť v prechodnom období, kedy si vodiči znova navykajú na iné podmienky. Nízke teploty, zrážky a mráz robia aj z obyčajnej cesty do práce dráhu plnú prekážok.

Prečo zimné pneumatiky?

Zmes zimných pneumatík a aj ich vzor sú diametrálne odlišné od tých letných. V porovnaní s letnými sú mäkšie a teda aj lepšie držia na vozovke. Platí to hlavne pri mokrej alebo namrznutej ceste. Rovnako rozdielny je aj dezén, ten je agresívnejší a hlbší a v ideálnom prípade by mal mať hĺbku 4 mm. S takýmito pneumatikami sa na snehu budete šmýkať oveľa menej ako na letných. Faktor bezpečnosti je ten najsmerodajnejší. Len pre porovnanie, klasická letná pneumatika má na zasneženej ceste pri rýchlosti 50 km/h brzdnú dráhu až 48 metrov. Za každý kilometer navyše pribúda približne meter brzdnej dráhy. Zimná pneumatika za rovnakých podmienok dokáže zastaviť už na dráhe dlhej 24 metrov.


Mohlo by vás zaujímať: Jazdite s rozumom, jazdite lacnejšie: 10 tipov, ako ušetriť za benzín


Kedy prezúvať?

Na Slovensku sú zimné pneumatiky povinné v období medzi 15. novembrom a 31. marcom v prípade súvislej snehovej alebo ľadovej pokrývky. Na väčšine územia je tak logické prezúvať pneumatiky každý rok. Niekedy to príde vhod aj skôr. Všeobecne sa odborníci zhodujú, že zimná pneumatika má lepšie jazdné vlastnosti ako letná, keď poklesne teplota pod 7 stupňov Celzia. Ako vyzerá predpoveď počasia na tento rok? Dlhodobá vyhliadka hovorí o tom, že v polovici októbra má prísť ochladenie, približne na týždeň. Počas neho sa budú teploty pohybovať práve v okolí 7 stupňov nad nulou. Potom sa má opäť otepliť a približne počas prvého novembrového týždňa teploty poklesnú už dlhodobejšie. Ak by tieto predpovede vyšli, pre horské oblasti odporúčame prezuť pneumatiky už v polovici októbra a pre ostané teplejšie lokality počas prvého novembrového týždňa. Navyše sa vyhnete náporu na autoservisy, ktorý príde už tradične počas druhého novembrového týždňa.


SÚŤAŽ: Poraďťe sa s čitateľmi a vyhrajte zájazd do kúpeľov či dobrú knihu


 

Kde a za koľko?

Pneumatiky si môžete vymeniť aj doma, no nie každý je zručný automechanik. Najprv budete potrebovať samotné pneumatiky. Ich cena sa líši v závislosti na značke, modele a hlavne rozmeru. Pneumatiky sa určite oplatí kupovať cez internet, môžete ušetriť až desiatky eur. Pneumatiky s priemerom R13 kúpite za 20 – 30 eur, R14 za 30 – 40 eur, R15 za 50 – 60 eur a R16 za 60 – 100 eur, pri väčších priemeroch oveľa viac.

Cena samotného prezutia sa líši v každom servise. Ich cena je najčastejšie medzi 10 – 30 eurami, pri prémiových značkách sa nesmiete zľaknúť ani sumy  50 eur. V prípade, že si kúpite pneumatiky priamo v servise, možno dostanete prezutie za lepšiu cenu alebo dokonca zdarma. Ďalším tipom ako ušetriť je dohodnúť sa so známymi a skúsiť vyjednať hromadnú zľavu. To funguje hlavne ak prezúvate skôr ako ostatní, servisy sú vyťažené menej a sú vďačné za každého zákazníka.


Všetko o autách nájdete na www.podkapotou.sk


Ako to je u susedov?

Povinnosť mať obuté zimné pneumatiky sa v každej krajine líši. Všade vládnu iné prírodné pomery, sú rôzne teploty a úhrny zrážok. Uvedieme si aspoň našich okolitých susedov, pred každou cestou do zahraničia sa však uistite o aktuálnych platných podmienkach.

  • Česká republika – od 1. novembra do 31. marca je povinnosť mať obuté zimné pneumatiky na všetkých cestách označených dopravnou značkou „zimná výbava“.
  • Poľsko – pneumatiky povinné nie sú, sú však odporúčané. Hlavne ak sa vydáte na juh a juhovýchod krajiny.
  • Ukrajina – tu nenájdete legislatívnu zmienku spresňujúcu používanie letných alebo zimných pneumatík. Na Ukrajine sú však zlé cesty, hory a tuhé zimy. Aj keď nemusíte, na Ukrajinu bez zimných pneumatík nejazdite!
  • Maďarsko – nie je tu povinnosť mať zimné pneumatiky, v aute však musia byť snehové reťaze.
  • Rakúsko – táto alpská krajina je mimoriadne citlivá na bezpečnosť svojich vodičov. Pneumatiky sú povinné od 1. novembra do 15. apríla. Ak by ste na letných pneumatikách spôsobili nehodu, od poisťovne nedostanete nič a hrozí vám vysoká pokuta. Navyše hĺbka dezénu zimných pneumatík musí byť minimálne 4 mm.

Ako pripravujete svoju záhradku na zimu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame