Pri cvičení treba pamätať na strečing: Prečo sa oplatí poriadne rozcvička?

Drep

gettyimages

Možno sa vám zdá, že strečing je dôležitý iba pre profesionálnych bežcov či gymnastov. V skutočnosti je strečing dobrý pre každého z nás. V športe nejde iba o znižovanie váhy a naberanie svalov, ale aj o flexibilitu.

Prečo je strečing dôležitý?

Strečing udržiava svaly flexibilné, silné a zdravé. Potrebujeme ho predovšetkým na to, aby sme si udržali celý rad pohybov v kĺboch a zabránili skracovaniu svalov. Napríklad celodenné sedenie vyúsťuje v skrátenie svalov na zadnej strane stehien, čo spôsobuje problémy s úplným vystretím nôh. Kvôli tomu vznikajú nielen problémy pri chôdzi, ale aj vyššia šanca na úraz.

Pravidelný strečing udržiava svaly v optimálnom stave a stará sa o pohyblivosť celého tela. Trénované svaly dokážu lepšie podporovať kĺby, zlepšiť balans a zabrániť pádom.


Mohlo by vás zaujímať: Dilema menom strečing: Pomáha náš výkon zlepšovať alebo skôr naopak?


Ako začať?

Telo je pokryté obrovským množstvom svalov a každodenné naťahovanie všetkých z nich by zabralo priveľa času. Našťastie nie je nutné, aby ste pracovali na každom svale, ktorý máte. Najdôležitejšie (zároveň pasívnym spôsobom života najohrozenejšie) sú svaly v dolných končatinách, okolo členkov a lýtok, na stehnách, krížoch, lopatkách a krku. Na začiatok postačí ľahký strečing týchto miest 3 až 4-krát týždenne.

Kedy prídu výsledky?

Zmenu na svojom tele neuvidíte po prvých dňoch, dokonca ani po prvých týždňoch. Aj napriek tomu sa oplatí vytrvať. Lepšia mobilita, istejší krok a ľahšie vykonávanie vašich obľúbených športov stojí za 10 minút strečingu denne. Postupom času si vaše svaly zvyknú na záťažzačnú sa predlžovať. So strečingom je dobré pokračovať dlhodobo, aby ste si svoju flexibilitu udržali aj v budúcnosti.


Mohlo by vás zaujímať: Pravda o strečingu: Je pri športe naozaj taký dôležitý?


Načo si dávať pozor?

Oslabené svaly nemusia na začiatku strečingu poslúchať tak, ako by ste si predstavovali. Pravdepodobne budete cítiť tenziu, pálenie svalov alebo miernu bolesť, nesmiete to však preháňať. Náhle natiahnutie svalov môže spôsobiť ich skrátenie. Postupné zvyšovanie záťaže je najbezpečnejším spôsobom, ako strečing vykonávať.

Ak trpíte artritídou alebo ste v minulosti prekonali zranenie, po ktorom neboli niektoré cviky možné, spýtajte sa svojho lekára, či je pre vás denný strečing bezpečný, prípadne aké cviky by vám odporúčal.

Náš tip: Odložte si strečing na večer. Svalstvo bude zahriate po bežnej dennej aktivite, lepšie prekrvené a telo bude celkovo ohybnejšie.


Doprajete si pri športovaní aj strečing? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame