Pri dlhších cestách si dajte pozor: Malými cvikmi môžete bojovať proti trombóze

Nohy

gettyimages

Leto je obdobím cestovania a s ním sa spája okrem príjemných zážitkov tiež vyššie riziko rôznych zranení či ochorení. Pri dlhšom cestovaní to môže byť dokonca aj trombóza, proti ktorej sa dá bojovať tým, že budete počas cesty vykonávať malé cviky.

Ak pri dlhšom cestovaní človek sedí s pokrčenými nohami, lýtkový sval nepracuje, čo spomalí prúdenie krvi a prináša riziko vzniku trombózy. V sede sa žila zacvakne a zalomí a nepracuje správne. Počas dlhej cesty je preto dôležité naťahovanie končatín a chôdza.

Kedy vzniká?

Trombóza vznikne v prípade, keď má krv tendenciu sa zrážať, k čomu môžu viesť vrodené alebo získané existujúce ochorenia. Ľudia s touto poruchou by mali byť osobitne opatrní. Druhým faktorom je zmenená zmáčavosť vnútorného povrchu žily.

Za normálnych okolností je žilná stena nezmáčavá. Krv v nej prúdi a nemala by sa prilepiť na stenu žily. Sú však ochorenia, ktoré vlastnosť žilovej steny menia. Patria sem zápaly, vrátane angíny alebo zápal močových ciest. Telo odpovedá na zápal syntézou bielkovín.


Mohlo by vás zaujímať: Krvné zrazeniny v žilách a tepnách môžu zabíjať: Ako rozoznať nebezpečenstvo?


Pozor na choroby

„Fibrinogén je kľúčová bielkovina na tvorbu krvnej zrazeniny. Napríklad pri angíne máte vyššiu hladinu tejto bielkoviny, väčšinou vás trápi vysoká horúčka, ste spotení a dehydratovaní. K tomu ešte ležíte a keďže sa nehýbete, neprúdi vám krv v žile tak, ako by mala. To už je dosť prítomných faktorov a môže sa dostaviť trombóza alebo pľúcna embólia,“ povedal Petr Vařejka z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.

Tretím faktorom je rýchlosť prúdenia krvi. Krv v žile prúdi pomaly a môže sa zastaviť. Preto sú častou príčinou vzniku žilnej trombózy nádorové ochorenia. Nádor totiž svojou veľkosťou a rastom môže tlačiť na žilu, kde vznikne prekážka spôsobená vonkajším procesom a prúdenie krvi sa zabrzdí.

Triky počas cestovania

Na to, aby hrozilo riziko vzniku žilnej trombózy, stačí, ak je jeden z týchto troch mechanizmov v tele prítomný. Počas dlhšej cesty môže pomôcť prejsť sa v uličke lietadla, alebo urobiť si častejšie prestávky počas cesty autom. Dôležitá je aj hydratácia, pretože v dehydratovanom organizme má krv väčšiu tendenciu zrážať sa.


Mohlo by vás zaujímať: Na následky zápalu žíl zomierajú každý rok tisícky Slovákov: Hrozí aj vám?


Prevenciou k zdravým žilám a tepnám

  • venujte pozornosť pravidelným cvičeniam dolných končatín pri dlhodobom sedení alebo státí. Môžu to byť úplne jednoduché cviky – krúženie v členkoch, presun ťažiska z päty na prsty a opačne, vhodná je aj chôdza.
  • pre lepší prietok krvi zdvihnite občas nohy 5 až 10 cm nad úroveň srdca
  • nenoste tesné oblečenie
  • kupujte si ponožky bez gumičky
  • na lepšie prekrvenie dolných končatín sú vhodné aj zdravotné kompresívne pančuchy
  • dodržiavajte dostatočný pitný režim, aby ste predišli zahusteniu krvi
  • zvýšte konzumáciu potravín, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi (zelená listová zelenina, kel, karfiol, ďalej pečeň a pod.)
  • pravidelne si merajte v domácom prostredí tlak krvi a namerané údaje konzultujte s vaším ošetrujúcim lekárom

Máte vlastné skúsenosti s trombózou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, TASR
Odporúčame