Pri dobrom zdraví až do stovky: Tieto potraviny vám v tom pomôžu

Žena

thinkstockphotos.com

Kto by sa nechcel dožiť okrúhlej stovky? Samozrejme, že by to potešilo každého z nás, dlhý život predsa znamená viac času s našimi milovanými. Genetika má síce veľkú moc, no dĺžku života môžeme ovplyvniť aj našimi stravovacími návykmi. Jedzte tieto potraviny pravidelne a možno sa vám podarí dožiť vytúženej storočnice.

Ovocie a zelenina

Ovocie a i zelenia sú topom zdravého stravovania zas a znova. Pokúste sa zjesť aspoň päť porcií denne. Vedci totiž počas 14 rokov dlhej štúdie zameranej na národnú výživu a zdravie v USA (Third National Health and Nutrition Examination Survey) zistili, že ľudia, ktorí mali vysoké hladiny antioxidantu zvaného alfa-karotén v krvi niesli až 39 percent nižšie riziko úmrtia z akejkoľvek príčiny, vrátane srdcových chorôb a rakoviny.

Podľa výskumníka Chaoyanga Liho  tieto zistenia podporujú tvrdenie, že zvýšená konzumácia ovocia a zeleniny funguje ako prostriedok na predĺženie života. Alfa-karotény sú súčasťou skupiny antioxidantov známej ako karotenoidy. Nachádzajú sa najmä v zelenine žltooranžovej farby ako je mrkva, tekvica i sladké zemiaky a taktiež v tmavo zelenej ako napríklad brokolica, špenát, zelené fazuľky, hrášok a šalát.


Mohlo by vás zaujať: Tá naj kozmetika: Vyrobte si vlastný šampón, telové maslo či zubnú pastu


Probiotické potraviny

Probiotiká sú živé organizmy, ktoré môžu svojmu hostiteľovi poskytnúť zdravotné výhody. Tieto mikroorganizmy, vo väčšine prípadov baktérie a kvasinky, žijú v črevách a zabezpečujú rovnováhu, ktorá je nevyhnutná pre zdravý tráviaci trakt. Nerovnováha v gastrointestinálnom trakte môže viesť k infekciám močových ciest, hnačkám a bolestiam svalov a zapríčiňuje ju napríklad zlé stravovanie, stres, antibiotiká či nedostatok spánku.

Probiotiká vedia ochrániť pred nerovnováhou zapríčiňujúcou alergické reakcie, autoimunitné poruchy ako napríklad Kronova choroba a infekcie. Na Slovensku máme dokonca výhodu, pretože najviac probiotík obsahuje nepasterizovaná bryndza. Bohatým zdrojom sú aj jogurt alebo acidofilné mlieko. Ak chcete mať zdravý imunitný systém vždy sa rozhodnite pre výrobky obsahujúci živé kultúry. Dávajte však pozor aj na dátumy, pretože probiotické baktérie postupne umierajú, takže si radšej kúpte nedávno vyrobený produkt.

Orechy

Najväčšia štúdia svojho druhu publikovaná v New England Journal of Medicine hovorí o tom, že ľudia, ktorí jedia malú hrsť orechov denne žijú dlhšie ako tí, ktorí tak nerobia. Vedci z Dana-Farber inštitútu pre výskum rakoviny a Harvardskej školy verejného zdravia k výsledkom prišli po 30 rokoch výskumu na viac než stotisíc osobách. Rovnako dobre účinkujú arašidy, mandle, lieskové oriešky, pistácie aj kešu a vlašské orechy.


Mohlo by vás zaujať: Potraviny pre zdravší životný štýl: Zaraďte ich do jedálnička čo najskôr!


Ryby

Pravidelná konzumácia rýb, teda dva až trikrát týždenne, môže znížiť tvorbu zápalov zapríčiňujúcich rôzne ochorenia. Ryby bohaté na oleje ako losos obsahujú množstvo omega-3 mastných kyselín, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu vo vašom metabolizme. Na druhom mieste v obsahu omega-3 kyselín sú ančovičky, no pomôžu aj sardinky, slede a makrely, preto pri ďalšom nákupe zvoľte radšej tie.

Pokiaľ vám ryby nechutia, skúste zaťať zuby a zadovážte si rybí olej. Lyžičku denne zvládnete a prísun omega-3 mastných kyselín bude stáť za to. Ich nedostatok totiž vie zapríčiniť únavu, suchú pokožku, lámavé nechty i vlasy, zápchu, časté nachladnutia, či dokonca depresie.


Ktoré potraviny majú na vaše telo zázračné účinky? Odpoveď nájdete v bestselleri od známej autorky Jarmily Mandžukovej s názvom Superpotraviny>>


Vláknina

Ak vaše telo nedostáva aspoň 25 g vlákniny denne, mali by ste jednoznačne zvýšiť množstvo celozrnných výrobkov, ktoré sú na ňu bohaté, vo vašej strave. Na sto gramov produktu obsahuje grahamové pečivo 11,9 gramu zatiaľ čo sójové 7,7, ovsené vločky 6,7 a žemľa len 3. Jedálniček s vysokým množstvom vlákniny môže podľa vedcov z National Cancer Institute (Národného inštitútu pre výskum rakoviny) v Bethesde znížiť riziko úmrtia z akejkoľvek príčiny.

Vlákninu v podstate tvoria všetky časti rastliny, ktoré telo nedokáže stráviť a vstrebať. Na rozdiel od tukov, bielkovín a sacharidov prejde organizmom relatívne neporušená. Pomáha nám udržať si zdravú stolicu, ideálnu váhu a znižuje riziko srdcových ochorení.

Rozlišujeme dva druhy tejto látky. Rozpustná vláknina sa v tele za prítomnosti vody premení na gélovitú hmotu, znižuje hladiny cholesterolu aj glukózy v krvi a nájdeme ju v ovse, hrachu, fazuli, jablkách i mrkve. Nerozpustná podporuje pohyb materiálu cez tráviaci trakt, takže môže pomôcť so zápchou či nepravidelnou stolicou. V tomto prípade stavte na celozrnnú múku, orechy, fazuľu, zelené fazuľky, či karfiol.


Ktoré zo spomínaných potravín pravidelne konzumujete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Ľudmila
Odporúčame