Pri nádche, pískaní v ušiach či problémoch s rovnováhou: Vyskúšajte ušné sviečky

Ušná sviečka

thinkstockphotos.com

Prechladli ste, máte upchatý nos, zahlienené dutiny, hučí a píska vám v ušiach? Točí sa vám v hlave, ste v strese, reagujete nervózne, máte bolesti hlavy? Pri všetkých týchto ťažkostiach dokážu pomôcť ušné sviečky. Certifikované výrobky v zhode s bezpečnostnými požiadavkami podľa platnej legislatívy sa predávajú v lekárňach alebo obchodoch s prírodnými produktami. Ako fungujú a kedy je vhodné ich použiť?

História

Ušné sviečky sa používali už v staroveku v Egypte, Číne, Indii ako prostriedok celostnej liečby pri problémoch s ušami. Liečili takto indiánski šamani, no trúbky z novinového papiera bežne používali aj naše babičky. Dnes je táto metóda diskutovanou, má mnoho priaznivcov i odporcov. Lekári varujú pred popáleninami pri nesprávnom použití a pri nevhodných diagnózach ako zápaly uší, porušený ušný bubienok, alergie či výtok z ucha. Skúseností mnohých ľudí, ktorým pomohli, odporúčajú ušné sviečky ako jednoduchú prírodnú alternatívu.

Ako to funguje?

Ušné sviečky sú duté a princípom ich účinku je tzv. komínový efekt. Pri horení sviečky zohriaty vzduch stúpa dutinou nahor, vyťahuje z ucha nečistoty, maz a vytvára podtlak. Včelí vosk, z ktorého sú sviečky vyrobené, sa spolu s pridanými bylinami podieľa na transporte prehriateho vzduchu a vytvára efekt ventilácie, silice sa teplom uvoľňujú a pôsobia ako aromaterapia. To má za následok aktiváciu lymfatického systému a metabolizmu v hlavovej oblasti. Okrem toho je ucho dôležitým orgánom, nachádzajú sa v ňom aktívne body všetkých telesných orgánov, čo využíva i akupunktúra pri odstraňovaní fyzických a energetických blokov.


Mohlo by vás zaujať: Liečba močom: Na akom princípe funguje a v čom vám môže pomôcť?


Nie ste na to sami

Pri aplikácii ušnej sviečky je potrebná asistencia druhej osoby. Ľahnete si nabok, odhrniete vlasy z okolia ucha, váš pomocník zasunie sviečku do ucha a zapáli ju. Je dobré mať poruke nožnice a pohár s vodou na uhasenie. Počas horenia je potrebné maximálne sústredenie, sviečku možno vybrať a skontrolovať ucho, prípadne vyhorenú časť sviečky odstrihnúť. Ušné sviečky sa vždy aplikujú do oboch uší, aj keď je zdravotný problém pociťovaný iba na jednej strane. Liečbu dlhodobých ochorení možno podporiť opakovaným používaním ušných sviečok, ich prínos pre celý organizmus je najmä v detoxikácii a stimulácii toku lymfy.


Vyskúšajte ušné sviečky AURECON Natural


Problémy, pri ktorých môžu pomôcť

Okrem akútnych ochorení sa ušné sviečky využívajú aj pri chronických zdravotných ťažkostiach. Opakovaným prečistením dutín možno naštartovať ozdravné procesy v tele najmä pri týchto problémoch:

  • poruchy metabolizmu, liečba opuchov
  • problémy s rovnováhou
  • nedoslýchavosť, pískanie v ušiach
  • časté ochorenia nosných dutín – sínusitídy
  • zhoršené zmyslové vnímanie – čuch, chuť, sluch, zrak
  • bolesti zubov, migrény
  • pooperačné stavy
  • depresia, vyčerpanie, stres a napätie

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Ako na správne čistenie?

Vo vonkajšom zvukovode sa prostredníctvom ušných mazových žliazok produkuje ušný maz (cerumen). Ten má ochrannú a čistiacu funkciu a vyprázdňuje sa smerom von z ucha. Množstvo vytvoreného ušného mazu je individuálne a závisí od genetiky, zdravotného stavu, náchylnosti na alergie. Uši majú samočistiacu schopnosť, preto ak nemáte zdravotné problémy, nie je potrebné zasahovať akýmkoľvek spôsobom dovnútra zvukovodu.

Lekári neodporúčajú vatové tyčinky ani iné predmety či ušné spreje, pretože mechanicky dráždia pokožku ucha, môžu zaniesť do zvukovodu infekciu alebo môžu maz zatlačiť hlbšie dovnútra. V prípade nahromadenia väčšieho množstva mazu môže vzniknúť v uchu akási stvrdnutá mazová zátka, ktorá spôsobuje svrbenie a dráždenie v uchu, hučanie, bolestivosť a poruchy sluchu.

Preto stačí odstraňovať pravidelne maz z okolia ušného otvoru po sprchovaní koncom malíčka. Pomôcť si možno kvapkou oleja na kúsku gázy, ktorou vytrieme záhyby vonkajšieho ucha. 


Máte skúsenosti s terapiou pomocou ušných sviečok? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame