Pri poskytovaní prvej pomoci buďte opatrní: Aj banálne chyby môžu byť osudné!

prvá pomoc

thinkstockphotos.com

Podať prvú pomoc by mal vedieť každý. No hoci niekedy chcete pomôcť za každú cenu, môžete narobiť ešte viac šarapaty ako osohu, prípadne sa dopustíte fatálnych chýb. S poraneniami sa spájajú rôzne mýty, ktoré postihnutému môžu viac ublížiť ako pomôcť. Toto sú najčastejšie chyby, ktorým by ste sa mali pri poskytovaní prvej pomoci určite vyhnúť.

Pri zásahu elektrickým prúdom vypnite zdroj

Pri nehodách, ktoré súvisia so zasiahnutím elektrickým prúdom, sa občas stáva, že k poraneniu nedôjde len u jednej osoby. Zranení môžu byť dvaja ale aj viacerí ľudia. Je to zapríčinené tým, že bežíme človeku zasiahnutého prúdom okamžite na pomoc, pričom zabúdame na vlastnú bezpečnosť. Prúd je totiž stále zapnutý. Aby ste dokázali druhému pomôcť a zároveň si ochrániť vlastné zdravie, odpojte zdroj elektrického prúdu od siete alebo sa pokúste pomocou nejakého izolantu zasiahnutého človeka od prúdu oddeliť.


Mohlo by vás zaujímať: Darovanie krvi zachraňuje životy: Ako sa naň pripraviť čo najlepšie?


Omrznutú pokožku nešúchajte

S blížiacimi sa zimnými mesiacmi je dôležité vedieť, ako správne ošetriť omrzliny. Nikdy sa ich neusilujte liečiť trením pokožky. Kapiláry poškodené chladom totiž môžu popraskať a prestať plniť svoju funkciu. Omrznuté ruky alebo nohy nedávajte do horúcej vody, pretože takýto postup môže viesť k teplotnému šoku. Končatiny je nutné zahrievať veľmi opatrne a pozvoľna. Najvhodnejšie je vložiť ich do chladnej vody, do ktorej len veľmi pomaly pridávajte čoraz teplejšiu vodu.

Škrtidlo nemusíte vždy používať

Aby ste nespôsobili odkrvenie končatiny či poškodenie nervových zakončení, nemusíte za každých okolností používať pri krvácaní škrtidlo. Ak krv vyteká zo žily, stačí naložiť klasický obväz či bandáž. Po škrtidle siahnite vtedy, keď krv nevyteká, ale z rany strieka. Ide o tepnové krvácanie a v takom prípade je nutné zasiahnuť naozaj rýchlo. Ak škrtidlo nemáte poruke, na ranu silno tlačte dvomi prstami, alebo použite mincu. Strata príliš veľkého objemu krvi môže vážne ohroziť život zraneného.


Mohlo by vás zaujímať: Zabrániť tichej smrti utopením môžete aj vy: Na aké znaky sa treba sústrediť?


Pri vysokej teplote zakročte hneď

V čase choroby, keď telo bojuje so zápalom, vírusmi alebo baktériami, teplota organizmu prirodzene stúpa. Ak bojujete s horúčkou nad 39°C, doprajte si vlažnú sprchu alebo zábal. Namočte uterák do vlažnej vody, vyžmýkajte ho o omotajte okolo nahého hrudníka popod pazuchy. Na vlhký uterák omotajte suchý, zakryte sa plachtou alebo nejakým priedušným materiálom a po 15 minútach zábal vymeňte. Teplotu nikdy nezrážajte príliš prudko a hneď užite antipyretiká. Vysoké horúčky sú zvlášť nebezpečné u starších ľudí a u malých detí. Febrilné stavy, ako ich odborne voláme, môžu u pacientov v predškolskom veku vyvolať celotelové zášklby až kŕče.

Na popáleniny len vodu

Po popálení sa teplo dostáva ďalej do hlbších tkanív. Najlepšie, čo vtedy môžete urobiť, je namočiť popálenú oblasť na 10-15 minút do studenej vody. Zabudnite na natieranie popálenín krémom, horčicou či medom. Ak na popálenú pokožku nanesiete okamžite krém, teplo v tkanive sa uzamkne a rana vás bude o to dlhšie bolieť. Vždy sa preto spoľahnite na studenú vodu. V prípade, že ide o väčšiu popáleninu alebo sa na ňu prichytila látka, neodstraňujte ju, ale navštívte pohotovosť. Ľahšie popáleniny menšieho rozsahu môžete zvládnuť aj za pomoci chladivých náplastí z lekárne so špeciálnym absorbčným gélom.


Mohlo by vás zaujímať: Zachráňte život kolegovi či manželke: Naučte sa konečne prvú pomoc poriadne!


Zakliesnenú osobu z auta nevyťahujte

Ak došlo k dopravnej nehode a vo vozidle sa nachádza zranená osoba v bezvedomí, nevyťahujte ju svojpomocne. Urobte tak iba v prípade, že hrozí bezprostredné nebezpečenstvo, napríklad, vznietenie auta. Najskôr vždy zavolajte záchranku, snažte sa vypnúť motor auta a odpojte batériu. V prípade, že postihnutý krváca, pokúste sa krvácanie zastaviť. Rozhodne pri zranenej osobe ostaňte a keď sa náhodou preberie, pomôžte jej zachovať pokoj dovtedy, kým nepríde záchranná služba. Za každých okolnosti sledujte vitálne funkcie a dohliadajte na to, aby osoba pravidelne dýchala.

Neuvážená pomoc môže byť často tým najhorším riešením. Preto vždy najskôr rozumne zhodnoťte situáciu a svoje sily a až potom konajte. Tiež nezabúdajte kontaktovať záchranné zložky, takýto krok totiž nikdy nie je stratou času, práve naopak.

 


Ocitli ste sa v situácii, že ste museli niekoho zachraňovať? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, mb
Odporúčame