Pri upratovaní, pre zdravie či krásu: Škrupiny z vajíčka využijete aj vy

Škrupiny z vajec

thinkstockphotos.com

Škrupiny z vajíčka nepatria do smetného koša. Možno ich použiť v domácnosti, v záhrade a dokonca i pre krásu. Sú skvelým hnojivom pre rastliny a poslúžia i ako výživná maska na tvár.

Ešte pred časom boli vajíčka zatracované kvôli obsahu cholesterolu. Aktuálne je situácia iná a patria medzi potraviny, ktoré by mal človek konzumovať pravidelne. Samozrejme, v primeranej miere. Za vhodné a zdraviu prospešné množstvo sa považujú 3-4 vajíčka týždenne. Obsahujú kvalitné proteíny, železo, vápnik, fosfor, vitamíny A, D, E, K a ďalšie látky. Okrem toho, že vajíčka sú pre zdravie prínosom, využiteľná je aj ich škrupina. Na čo všetko ju môžete použiť?

Zvyšujú kvalitu kompostu

Ak máte možnosť, nevyhadzujte škrupiny z vajca do smetného koša, ale dávajte ich do kompostu. Vajíčková škrupina je bohatá na vápnik, fosfor a ďalšie látky, ktoré sa v komposte rozkladajú a zvyšujú jeho kvalitu.

Sú hnojivom pre rastliny v záhrade i v črepníku

Pri jarnej výsadbe škrupiny poslúžia ako kvalitné hnojivo. Stačí ich pridať do pôdy. Ocenia ich aj izbové rastliny. Jednoducho ich pridajte do črepníka a premiešajte so zeminou. Rastliny sa vám poďakujú zdravým a krásnym vzhľadom. Niekto ich používa aj v kombinácii s kávovou usadeninou.


Mohlo by vás zaujať: Boľavé kĺby vás už trápiť nemusia: Pomôžte si účinnými ľudovými receptami


Ochránia rastliny pred slimákmi i húsenicami

Staráte sa o rastliny v záhrade najlepšie, ako viete, ale vaše úsilie maria bylinožravé mäkkýše? Vyskúšajte jednoduchý trik. Rozdrobené vaječné škrupiny dajte do okolia rastlín. Mali by udržať „nepriateľov“ dostatočne ďaleko.

Vyčistia termosky, vázy a hrnčeky

Od kávy či čaju zostáva v nádobách farebný povlak. Naplňte ich vodou, pridajte do nich rozdrobené škrupiny a nechajte pôsobiť po celú noc. Ráno ich jednoducho umyte.

Eliminujú svrbenie pokožky

Do malej sterilnej nádobky nalejte jablčný ocot a do neho pridajte škrupiny. Po niekoľkých dňoch sa rozpustia. Tento recept prinesie úľavu od nepríjemného svrbenia.


Mohlo by vás zaujať: Pravda o vajíčkach: Pomáhajú proti starnutiu aj počas diéty


Sú výživné pre pleť

Vaječné škrupiny (z domáceho chovu alebo bio) spracujte na prášok. Pridajte do neho rozšľahaný vaječný bielok a naneste na pleť. Nechajte pôsobiť aspoň polhodinu a potom masku zmyte.

Sú bieliacim prostriedkom na bielizeň

Vajíčkové škrupiny ľahko využijete aj pri praní bielizne, ktorú potrebujete vybieliť. Do vhodného látkového vrecka dajte kúsky škrupín z niekoľkých vajíčok a 2-3 plátky citrónu. Vrecúško dajte do práčky k bielizni a vyperte.

Zabraňujú usádzaniu nečistôt v odpade

Ak umiestnite rozdrvené škrupiny do odpadového sitka, postupne sa dostanú do odpadu. Fungujú ako bezpečný čistiaci prostriedok, ktorý odstraňuje mastnotu a nahromadené nečistoty. Týmto spôsobom sa vyhnete náročnému chemickému čisteniu odpadu a kanalizácie.


Mohlo by vás zaujať: Úľava pre boľavé kolená: Pomôžte si týmito prírodnými zázrakmi


Sú vhodným doplnkom do krmiva pre sliepky

Keďže vaječné škrupiny obsahujú veľa vápnika, ktorý potrebujú aj sliepky na podporu znášky, pridajte im do bežného krmiva nadrobno rozdrvené škrupiny.

Pripravte si výživový doplnok plný vápnika

Ak máte k dispozícii väčšie množstvo škrupín, poslúžia vám ako vhodný zdroj vápnika. Ako na to? Najprv je potrebné škrupiny zbaviť nežiaducich látok, preto ich varte v čistej vode približne 10 minút. Následne ich nechajte voľne uschnúť a potom ešte vložte na niekoľko minút do rúry. Sušte ich pri teplote 200 stupňov Celzia. Nakoniec ich pomeľte. Denne si doprajte asi polovicu čajovej lyžičky.

Prášok sa kvôli lepšiemu vstrebaniu odporúča zmiešať so šťavou z citróna a nechať niekoľko hodín odpočívať (nie viac ako 12) a potom skonzumovať.


Mohlo by vás zaujať: Vyrobte si originálnu veľkonočnú výzdobu doma: Ako na zdobenie kraslíc?


Skvelo očistia pripálené hrnce

Rozdrvené škrupiny možno použiť i namiesto drôtenky na riad. Pohodlne nimi odstránite pripáleniny.

Vyrobte z nich umelecké dielka

Zo škrupín sa dajú vytvoriť krásne mozaiky alebo do nich nasadiť drobné rastlinky a umiestniť na parapetu. Ak do nich dáte knôt a vosk, stanú sa z nich nápadité sviečky.


Na čo všetko škrupiny z vajíčok v domácnosti využívate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame