Priberáme a ničí nás únava: Cukor je legálnou drogou, ako ju môžeme obmedziť?

Ujo

gettyimages

Cukor nás sprevádza na každom kroku. Stretávame sa s ním tam, kde s ním rátame, ale natrafíme naň aj vtedy, keď s ním vôbec nepočítame. Závislosť na sladkostiach podporujú aj úlisné reklamy, ktoré ich často propagujú ako zdravé a výživné. O škodlivých následkoch konzumácie rafinovaného cukru však dávno niet pochýb. Nedajte sa oklamať trikmi potravinárskeho priemyslu, pozerajte sa na ne vždy triezvo a kriticky.

Jeme ho viac, ako treba

Biely jed sa stáva pre mnohých základnou potravinou. Priemerná ročná spotreba na obyvateľa USA sa vyšplhala až na 63 kg cukru. U nás je to asi polovičná dávka, no stále oveľa viac, ako telo potrebuje. Podľa odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by mali cukry tvoriť najviac 10 percent celkového denného príjmu energie, čo je zhruba 18 kg cukru ročne.

Asi 15 percent celkovej spotreby používame v domácnosti – na pečenie, varenie, do čaju či kávy. Zvyšok nám vo veľkom dodáva potravinársky priemysel – v sladených nápojoch, sladkostiach, ale aj skryto v minerálkach, hotových jedlách a mnohých ďalších produktoch.

Od rána do večera

Každý deň máme na cukrový „doping“ veľa príležitostí. Väčšinou začíname už pri raňajkách, napríklad cornflakesami či müsli, ktoré sú priam nabité cukrom. Riešením nie je ani chlieb so salámou. Dnes je skoro do všetkých druhov pridávaný cukor.

Niektorí ľudia raňajkujú len ovocie, lebo chcú robiť niečo pre svoje zdravie. Ovocie je síce zdravé, ale problémom je, že nejde o komplexné raňajky. Navyše telo nedokáže naraz veľké množstvo tohto ovocného cukru dobre spracovať. Najhoršie sú na tom tí, čo neraňajkujú. Chuť na sladké ich „dobehne“ a často zjedia počas dňa viac, ako treba.

Na desiatu a olovrant sa nezaobídeme bez sladkosti ku káve, ktorá zdvihne náladu a opätovne aj hladinu cukru v krvi. A večer? Namiesto uvarenej večere stále častejšie dávame prednosť hotovým jedlám a rýchlemu občerstveniu. A s nimi, prirodzene, aj ďalšej dávke cukru.


Mohlo by vás zaujímať: Priveľa cukru škodí každému: Zbavte sa závislosti na sladkom čo najskôr


Prečo nevieme odolať?

Túžba po cukre spôsobí, že sa stávame neforemnejšími a sme čoraz viac unavení. Napriek tomu sa nevieme ubrániť. Sladké jednoducho dobre chutí a neraz po ňom siahneme len preto, aby sme sa cítili lepšie. Uteší nás, keď sa nedarí, upokojí po veľkom strese.

Ak sa to opakuje často, mozog si odmeňovanie ukladá ako zvyk. Pri každej „sladkosti za odmenu“ začne vylučovať hormóny zodpovedné za našu náladu. Skôr či neskôr priberieme, čo sa následne negatívne prejaví aj na našej nálade. Nepríjemné pocity sa snažíme zahnať jedlom, a tak sami sebou za pomoci cukru manipulujeme.

Ďalšia legálna droga

Všetko, čo nám prináša pôžitok, môže vyvolať závislosť. Nezáleží, či ide o alkohol, tabak, drogy, lieky či jedlo. Len čo našou „drogou“ aktivujeme odmeňovací systém v mozgu, ťažko sa hľadá cesta späť. Veľa závislostí vrátane závislosti na jedle patrí medzi oficiálne uznané ochorenia. Ale nie závislosť na cukre.

U ľudí, ktorí bez neho nemôžu žiť, však nájdeme príznaky typické pre akúkoľvek inú závislosť. Silná túžba po danej látke, ťažkosti s kontrolou jej konzumácie aj zanedbávanie iných povinností, skrátka túžba po droge je stredobodom pozornosti. Cukor sa teda radí k legálnym látkam vyvolávajúcim závislosť, ako je alkohol, nikotín či kofeín, ktorých konzumácia nie je trestná.


Mohlo by vás zaujímať: Stravovacie návyky, ktoré vás spravia silným, svalnatým a namakaným!


Prvé kroky správnym smerom

Zbaviť sa závislosti je náročné, ale uskutočniteľné. To platí aj pre cukor. Čím častejšie budete opúšťať staré chodníčky, tým lepšie sa budete cítiť. Z vášho kritického sebavedomia môžete profitovať vy, vaše zdravie aj vaši blízki.

  • Buďte nedôverčivejší a zvedavejší: pokúste sa odhaliť všetky triky potravinárskeho priemyslu. Nedajte sa zlákať zavádzajúcimi označeniami. „Bez pridaného cukru“ znamená len to, že do výrobku nebol pridaný kryštalický cukor. Zato v ňom môže byť veľa iného cukru. Ak je na výrobku nápis light, väčšinou je v ňom redukované množstvo nosičov chuti – cukor, tuk, soľ. Aby výrobok vôbec nejako chutil, zvyšuje sa množstvo iného nosiča. Napríklad menej tuku, ale o to viac cukru. Bonus k tomu: umelé arómy a iné prídavné látky.
  • Pozerajte kriticky na reklamné spoty nabádajúce ku kúpe sladkostí: zo zásady neverte žiadnym reklamným sľubom.
  • Naučte sa čítať etikety na výrobkoch: majte na pamäti, že čím dlhšie zloženie, tým menej prirodzený a viac podozrivý produkt je.
  • Staňte sa „cukrovým detektívom“: snažte sa získať cit pre jeho množstvo v určitom výrobku. Pridané cukry nájdete na obaloch potravín pod mnohými názvami – glukóza, fruktóza a podobne. Nenechajte sa zmiasť. Cukor zostane vždy len cukrom. Pozor si dajte aj u naoko nesladkých produktov ako údeniny či zemiakové lupienky. Myslite na to, že škroby v krvi pôsobia rovnako ako čistý cukor.

Kontrolujete si svoj denný príjem cukru? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame