Priberanie, oslabená imunita či stres? Vinníkom je tento hormón

Stres

gettyimages

O stresovom hormóne, kortizole, sa popísalo už veľa a najmä v negatívnom význame. Ide však o hormón, vďaka ktorému sa dokážeme rýchlo adaptovať na záťažové situácie.

Vo chvíľach, keď sme vystavení stresu (veľa povinností, náročné rozhodovanie, časový sklz, havária, operácia či agresívny pes…) aktivizuje pohotovosť vnímania, reakcií a distribúciu energie na maximum. Dokážeme rýchlejšie konať a vysporiadať sa so stresovou situáciou, aby sme opäť nadobudli pôvodnú rovnováhu. Kortizol rozhoduje o tom, či budeme bojovať alebo utekať. Zistite, kde v tele sa tvorí a ako sa prejavuje jeho nedostatok alebo nadbytok.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Cigánski Diabli – turné s novým CD KONE

Kde sa tvorí a čo ovplyvňuje?

Kortizol, steroidný hormón, vzniká v nadobličkách, skadiaľ sa šíri krvou k bunkám a tkanivám. Jeho hlavnou úlohou je riadiť odpoveď na stresové situácie. Zvyšuje metabolizmus glukózy (aby sme mali dostatok energie), ovplyvňuje srdcovo-cievny systém a tlak, vplýva na centrálny nervový systém, pomáha potláčať zápal a vplýva na mineralizáciu kostí.

Ráno vstávame s kortizolom

V zdravom množstve je spojencom každého človeka, pretože kritickým situáciám čelíme každý deň. Ako prvou je ranné vstávanie. Ľudské telo, ktoré prekonáva prechod zo spánku do bdelosti, čelí stresu. Zvýšenie hladiny hormónu a dávka energie do buniek spôsobia, že už za pár minút sme čulí, pohotoví a pripravení na bežné fungovanie. Práve ráno býva hladina stresu najvyššia. Prudkými výkyvmi hladiny kortizolu často trpia ľudia, ktorí pracujú na niekoľko smien. Ich telo sa nedokáže adaptovať, a tak ich trápi zlá kvalita spánku a časté potenie.

Chronický stres a jeho dôsledky

Stresu čelíme aj v ťažkých životných obdobiach, a práve vtedy kortizol „prezlieka kabát“ a začnú sa prejavovať jeho nežiaduce účinky. Jeho dlhodobo zvýšenú hladinu môže spôsobiť:

  • stres z práce (strata práce, vyhorenie)
  • zlé medziľudské vzťahy (rozvod)
  • ekonomické záťaže (úvery, hypotéka)
  • úmrtie blízkej osoby
  • obavy z hrozieb v budúcnosti a s nimi spojená strata istôt
  • ťažké ochorenie (trauma, úraz, operácia)
  • nedostatok spánku

Mohlo by vás zaujímať: Ste neustále v strese a pod tlakom? Naučte sa zvoľniť tempo!

Organizmus človeka nie je stavaný na takúto nadmernú psychickú záťaž. Vysoká hladina kortizolu potom spôsobuje najmä:

  • Oslabenie imunitného systému – kortizol inhibuje (spomaľuje) biele krvinky, ktoré predstavujú obranný systém proti vírusom a baktériám.
  • Zvýšenie ukladania tuku – najmä v oblasti brucha, dolnej časti chrbta, tváre a krku. Typickým znakom je zavalitá postava s kontrastne chudými rukami a nohami
  • Zhoršená kvalita pleti – vysoký sklon k akné (bez ohľadu na vek), stenčenie pokožky, náchylnosť na rany a dlhé hojenie, znížená produkcia kolagénu (ľudia v strese pôsobia aj navonok staršie).
  • Ohrozenie plodnosti – zvýšená hladina kortizolu vypína reprodukčný systém v snahe zachrániť seba. U žien sú problémy s menštruáciou (môže sa vytratiť aj úplne) a s otehotnením. Objavuje sa u nich aj tmavé ochlpenie na tvári.
  • Negatívne pôsobí na náladu – únava, podráždenosť, nervozita, slabý výkon.
  • Oslabenie kostného a svalového tkaniva – ovplyvňuje distribúciu energie aj ukladanie dôležitých minerálov – napríklad vysoká hladina kortizolu obmedzuje vstrebávanie vápnika z čriev.

Môže byť rizikom aj nízka hladina stresu?

Áno, a to znamená horšie zvládanie záťažových situácií a ťažšiu adaptáciu. Nevieme sa vystrábiť z choroby, ani podať výkon v práci. Pociťujeme neustálu únavu, nevoľnosť, svalovú slabosť. Nemáme chuť do jedla a chudnete. Pridať sa môže aj nízka hladina krvného cukru, nízky tlak a bolesti brucha a kĺbov. Tento stav, podobne ako pri zvýšenej hladine, sa dá zistiť z odberu krvi.

Udržať stres v živote pod kontrolou môže byť fuška. Hoci mobilizuje naše zdroje energie, rýchlo nás dokáže ovládnuť a napáchať nemalé škody. Naučte sa oddychovať, meditovať, zhlboka dýchať, zastaviť obavy. Zmeňte prácu, počúvajte hudbu, smejte sa, tancujte… Vyskúšajte skrátka čokoľvek, čo vám robí radosť alebo skúšajte niečo nové. Nájdite v živote rovnováhu a odvahu na pozitívne zmeny.

Viete si so stresom dať rady? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame