Priberanie, zápcha či nadmerné potenie? Skontrolujte svoju štítnu žľazu

Žena

gettyimages

Správne hladiny hormónov sú pre udržanie zdravia nevyhnutné. Pôsobia na množstvo orgánov a buniek a sú akýmsi palivom pre správne riadenie pochodov v ľudskom tele.

Správne hladiny hormónov sú pre udržanie zdravia nevyhnutné. Pôsobia na množstvo orgánov a buniek a sú akýmsi palivom pre správne riadenie pochodov v ľudskom tele.

Ak ste v poslednej dobe schudli alebo naopak pribrali, trpíte únavou alebo nadmerne sa potíte príčinou môže byť nesprávna funkčnosť štítnej žľazy. Rovnako zbystrite, ak sa zhoršila kvalita vašich vlasov alebo ste na sebe postrehli zmeny v správaní. Zistite, ako veľmi jej hormóny vplývajú na naše zdravie.

Nenápadný motýlik

Štítna žľaza patrí medzi najväčšie žľazy v ľudskom tele. Je umiestnená v prednej dolnej časti krku a u dospelého človeka váži približne 20-25 g. Má tvar motýlika – dva laloky spojené úžinou. Nezväčšenú štítnu žľazu nie je voľným okom vidieť. Aj napriek tomu, že je nenápadná, má životne dôležité úlohu. Ako jediná vychytáva z krvi jód a využíva ho na tvorbu hormónov tyroxín a trijódtyronín. Tie uskladňuje aj vylučuje priamo do krvného obehu. Ich vplyv na ľudský organizmus je obrovský.


Mohlo by vás zaujať: Malá, ale veľmi dôležitá: Ako je na tom vaša štítna žľaza?


Hormóny štítnej žľazy a ich úloha

Hormón tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3) pôsobia na chod ostatných hormónov a podieľajú na množstve procesov prebiehajúcich v našom tele. K ich najvýznamnejším úlohám patrí:

  • regulácia metabolizmu cukrov, tukov a bielkovín,
  • zabezpečenie energie pre činnosť orgánov,
  • spolupráca pri termoregulácii a tvorbe tepla,
  • stimulácia krvotvorby,
  • vplyv na dýchací systém,
  • činnosť pohlavných orgánov, vplyv na plodnosť a menštruačný cyklus,
  • hospodárenie s vodou a soľami,
  • vplyv na obnovu a rast tkanív, zdravie kĺbov a mineralizáciu kostí,
  • dozrievanie centrálneho nervového systému (počas vnútromaternicového vývoja).

Pri optimálnych hladinách funguje všetko tak ako má. Ak je však hormónov štítnej žľazy málo, alebo naopak, veľa, zdravotné problémy a zhoršenie kvality života na seba nenechajú dlho čakať.

Kto je v ohrození?

Choroby štítnej žľazy patria k najčastejším ochoreniam žliaz s vnútorným vylučovaním (takzvaná sústava endokrinných žliaz). Na zhoršenie jej funkcie majú dosah predovšetkým genetické faktory, vplyv prostredia alebo pohlavie – viac sú ohrozené ženy po päťdesiatke. Takisto vplýva nedostatok jódu v strave, niektoré lieky a autoimunitné ochorenia ako celiakia, cukrovka, anémia alebo psoriáza.


Mohlo by vás zaujať: Malá, no s obrovským významom: Čo všetko treba vedieť o štítnej žľaze?


Znížená alebo zvýšená činnosť

Medzi najčastejšie komplikácie patrí znížená tvorba hormónov štítnej žľazy (hypotyreóza). Pozitívom je fakt, že liečba je ľahšia – stačí podporiť ich opätovnú tvorbu. Avšak väčšina ľudí príznaky prehliada a pripisuje ich bežnému životu. Patrí sem priberanie na hmotnosti (bez prejedania), zhoršená kvalita vlasov (suché a lámavé), zápcha, poruchy menštruačného cyklu, problémy s plodnosťou, zimomravosť, strata chuti na sex, bolesti svalov a kĺbov, aj srdcovo-cievne poruchy.

Ak je, naopak, tvorba hormónov zvýšená (hypertyreóza), dostať ich späť na optimálnu hodnotu je náročnejšie. Musí sa totiž odhaliť príčina, ktorá núti štítnu žľazu vytvárať viac homónov, ako telo potrebuje. Príznaky sú zjavné – štítna žľaza sa zväčšuje a na krku sa objavuje takzvaná struma, ktorá môže tlačiť aj na dýchacie cesty a hlasivky. Pacient chudne a výrazne sa potí. Trápi ho vypadávanie vlasov, opakované hnačky, tras rúk, zvýšený pulz a srdcová arytmia. Typickým príznakom sú aj vystúpené očné gule.

Ak na sebe dlhšie pozorujete viacero symptómov a doteraz ste nenašli vinníka, požiadajte o vyšetrenie hladín hormónov štítnej žľazy, ktoré sa robí z krvi.


Aké problémy so štítnou žľazou ste už zažili vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.





Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame