Prichádza jesenná depresia: Vyhnite sa melanchólii pomocou týchto rád

Muž

thinkstockphotos.com

Koniec leta predpovedá príchod jesene a tiež pochmúrneho počasia. U starších ľudí sa v týchto ročných obdobiach často vyskytuje sentimentálny smútok i melanchólia, ktoré nazývame jesennou depresiou. Spomína sa na letné dovolenky, výlety, slnečné dni, ale aj mladosť a roky minulé. Netreba však smútiť, každé ročné obdobie má svoje výhody a preto hlavu hore! Jeseň ukrýva množstvo pozitív, stačí ich len odhaliť.

Menej práce a viac oddychu

Je jasné, že záhrada či vinica je pre väčšinu ľudí koníček a nie povinnosť. Treba si však konečne oddýchnuť od každodenného polievania, sadenia, trhania buriny a nekonečného zavárania. Je čas na regeneráciu a na veci, ktoré ste v lete zanedbávali.

Nájdite si novú záľubu

Jeseň je ideálna na to, aby ste si našli novú záľubu. Čítajte knihy, skúste ručné práce, experimentujte v kuchyni alebo zájdite na plaváreň vo vašom meste. Vytrhnete sa tak z nudy a možno nájdete niečo, čo vás opäť nadchne a naplní.


Mohlo by vás zaujímať: Cítite sa „pod psa“? Dajte jesennej depresii navždy zbohom!


Príroda je čarovnejšia, ako inokedy

Všetky ročné obdobia majú niečo do seba, no farebné lístie je predsalen trochu výnimočnejšie. Jeho šuchot pod nohami, príroda hrajúca všetkými farbami či robenie panáčikov z gaštanov s vnúčencami sú veci, ktoré sú na jeseni fantastické. Spríjemnite si preto toto obdobie práve s najmladšími členmi rodiny. Ich detský smiech a radosť zlepšia náladu aj vám.

Viac času s blízkymi

Nielen vnúčatá, ale aj vaše deti majú pre vás na jeseň viac času. Leto je obdobím dovoleniek, všetci sú rozlietaní a keď nie je preč jeden, tak je druhý. Spoločne sa vám nepodarilo stretnúť možno aj dva či tri mesiace. Využite túto časť roka, navštívte sa a popozerajte si fotky z dovoleniek. Ak sa budete o ne a o ich zážitky zaujímať, určite blízkych potešíte.

Zbohom, slabosti a dehydratácia

Vo vysokých teplotách sa odporúča starším ľudom zostať doma a vyhýbať sa priamemu slnku. Určite sa stalo aj vám, že vám z veľkého tepla prišlo nevoľno, potrebovali ste sa napiť a skryť do chládku. Konečne týmto dňom odzvonilo. Prichádzajú znesiteľnejšie teploty, ktoré nie sú pre vás nebezpečné.


Mohlo by vás zaujímať: Ľútosť, smútok, únava: Zatočte s jesennou depresiou a zlepšite svoj život


 

Lepší spánok

Ani nočné horúčavy nie sú pre starších ľudí jednoduché. Spomeňte si na všetky bezsenné noci, keď ste sa kvôli vysokým teplotám absolútne nevyspali. No konečne budete môcť pri spánku pokojne dýchať. Už žiadne zapnuté ventilátory a obracanie vankúša, aby ste mali hlavu na chladnejšej strane.

Dovolenky sú lacnejšie ako inokedy

Ak ste dovolenku nestihli počas leta, je tu možnosť to napraviť mimo sezóny. Ceny leteniek idú rapídne dole, letoviská sa vyprázdnia a v mori už nie je hlava na hlave. Ak ste mali v pláne navštíviť mestá ako Barcelona, Rím či Atény, najviac sa odporúčajú jesenné termíny. Teploty vtedy nie sú extrémne, no je veľmi pravdepodobné, že sa budete môcť ulicami prejsť v krátkom tričku. Navyše, kým ostatní budú mať dovolenku už dávno za sebou, vy sa budete na ňu stále ešte len tešiť.


Máte vlastné skúsenosti s jesennou depresiou? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame