Prichádza jesenná depresia: Zatočí s ňou správna strava, vitamín D i esenciálne oleje

Žena

thinkstockphotos.com

Sezónna afektívna porucha mnohých zasiahne pravidelne s príchodom tmavých, sychravých a studených jesenných dní. Príčina jej vzniku nie je známa, avšak väčšinou sa spája so zmenou hormonálnej hladiny. Vonku je menej slnečného žiarenia, čo znižuje produkciu serotonínu, hormónu dobrej nálady a naopak zvyšuje tvorbu melatonínu – spánkového hormónu. V dôsledku toho vznikajú depresívne pocity spojené s únavou či nárastom hmotnosti.

Strata energie i skleslá nálada

U niektorých sa jesenná depresia prejavuje skôr skleslou náladou a podráždenosťou, u iných to môže byť vážnejšie a značne ovplyvniť ich osobný, rodinný i pracovný život. Celkový výskyt sezónnej afektívnej poruchy sa odhaduje zhruba na 5% dospelých, pričom u žien sa objavuje oveľa častejšie.

Príznakov môže byť niekoľko a sú podobné symptómom depresie. Môže ísť, napríklad o pokles energie, únavu, väčšiu či menšiu chuť do jedla, väčšiu potrebu spánku, alebo naopak problémy s ním, túžbu byť osamote, priberanie, alebo stratu váhy a podobne.

Najdôležitejšia je prevencia

Podľa odborníkov môže byť prevenciou jesennej depresie 30 minút strávených na slnečnom svetle každý deň. Platí to aj pre dni, keď je vonku zamračené, pretože svetlo vonku je výrazne silnejšie, ako v bytoch či kanceláriach. Usilujte sa teda byť každý deň aspoň nejaký čas na čerstvom vzduchu. Rovnako sa snažte dodržiavať prirodzený systém spánku. Zbytočne nesiahajte po káve, aby ste udržali bdelosť alebo, naopak, po alkohole, aby ste rýchlo zaspali.

Prípadná liečba sezónnej afektívnej poruchy, závisí od závažnosti symptómov. V extrémnejších prípadoch sa podávajú antidepresíva, inokedy sa používa svetelná terapia (fototerapia), alebo sa pacientovi odporučí častejší pobyt na slnečnom svetle.


Mohlo by vás zaujímať: Cítite sa „pod psa“? Dajte jesennej depresii navždy zbohom!


Pomôže aj bohatá strava

Podporte produkciu serotonínu. To môžete urobiť konzumáciou jedál bohatých na aminokyselinu tryptofán, ktorá je prekurzorom serotonínu. Nájdete ju napríklad v orieškoch, semenách, syroch, hydine, rybách, strukovinách, vajíčkach alebo banánoch. Tvorbou hormónu dobrej nálady podporí aj meditácia, vizualizácia, vhodná pohybová aktivita či dobrá masáž.

Odolajte tučným a sladkým jedlám a radšej si doprajte potraviny bohaté na antioxidanty, ako napríklad ovocie a zeleninu rozličnej farby. V žltých, oranžových a červených plodoch sú obsiahnuté karotenoidy, v modrých a fialových antokyány.

Rafinované cukry síce na kratučký čas vašu náladu zlepšia, ale v dlhodobom horizonte vedú k prírastku na hmotnosti, spánkovým problémom, kandidóze a poklesu energie, takisto zvyšujú oxidačný stres a podporujú vznik zápalov v tele. To, samozrejme, príznaky depresie iba zhoršuje.

Nezabúdajte na déčko

Vitamín D ovplyvňuje funkcie mozgu, preto je jeho deficit spojený so zvýšeným rizikom sezónnej depresie. Podľa štúdií prísun vitamínu D pomáha pri liečbe sezónnej afektívnej poruchy. Napríklad austrálski vedci na základe svojej štúdie zistili, že vitamín D zmenil úrovne hormónov v tele podobným spôsobom ako antidepresíva.


Mohlo by vás zaujímať: Keď sa hlási o slovo jesenná depresia: Pomôcť vám môžu tieto bylinky


Esenciálne oleje zmierňujú stres

Pomocnú ruku vám môžu podať aj esenciálne oleje. Levanduľový esenciálny olej zmierňuje stres, navodzuje pokoj a zlepšuje spánok. Má teda upokojujúce vlastnosti. Vedci z Nemecka tvrdia, že má neuroprotektívne účinky, teda ochraňuje mozgové bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Stačí si 2 – 3 kvapky aplikovať na čelo či zápästia alebo použiť aromalampu.

Stretávajte sa s priateľmi

Odborníci odporúčajú ako jednu z foriem prevencie sezónnej depresie stanoviť si malý cieľ, ktorý budete dodržiavať. Môže ísť, napríklad o čítanie kníh namiesto sledovania televízie. Neskôr môžete prejsť na väčšie ciele, ako učenie sa nového jazyka či pravidelný šport.

Aspoň raz týždenne si vyjdite von s dobrými priateľmi – množstvo štúdií preukázalo, že interakcie s blízkymi ľuďmi sú tou najlepšou prevenciou depresie. Vyhnite sa teda tráveniu času pri televízii a počítači.


Ako sa darí účinne bojovať s jesennou depresiou vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame