Príjemná vôňa, chuť a ďalšie plusy: Vhodné korenie pomôže aj s ťažkým jedlom

Korenie

pixabay.com

Koreniny sú aromatické prísady zvýrazňujúce chuť a vôňu potravín. Ich množstvo v jedle býva také nepatrné, až sa zdá byť bezvýznamné. Opak je však pravdou. Veľa druhov korenín podporuje trávenie a upevňuje naše zdravie.

Korenilo sa už v antike

Staré národy ako Rimania, Egypťania a Číňania používali koreniny na liečenie rôznych neduhov. Poznali aj ich účinok na trávenie. Už Hebrejci si posýpali strukoviny čiernym korením. Cesnak mal zase chrániť staviteľov pyramíd pred chorobami a Arabi používali koreniny proti smädu na púšti. A oveľa neskôr Európania nosili guľôčky z aromatických korenín ako ochranu pred morovou nákazou.

Malá dávka, veľký význam

Koreniny – korene, kôra, semená a iné časti rastlín – zvyšujú pestrosť stravy. Vyskytujú sa v nich vitamíny, minerálne látky a najmä éterické oleje, ktoré sú nositeľom vône a chute. Navyše uľahčujú trávenie a pritom detoxikujú organizmus. Zvyšujú sekréciu tráviacich štiav, niekedy už pri zacítení vône či pohľade na ne. Treba však s nimi zaobchádzať s mierou, aby zbytočne nepodráždili obličky alebo pečeň.


Mohlo by vás zaujímať: 7 korení, ktoré oživia jedlá a prospejú telu: Majú miesto aj vo vašej kuchyni?


Škodí, alebo nám prospieva?

Tvrdenia o údajnej škodlivosti štipľavého korenia sú zastarané a chybné. Ak by napríklad čierne korenie bolo škodlivé, Turci by vymreli na koreňový mor a Maďarov a Bulharov by sužovala papriková choroba. Len Angličania so svojou fádnou kuchyňou by mali zdravé žalúdky. To však vôbec nezodpovedá realite.

Pálivú chuť korenia vnímame len v ústach a pažeráku. Tráviaca sústava a žalúdok ho necíti. Pokrm dochutený korením ľahšie natrávi, čím zabraňuje nafukovaniu, kŕčom a iným ťažkostiam. Koreniny sú teda pre náš tráviaci systém priam nevyhnutné. Okrem známeho čierneho a nového korenia môžeme využiť mnoho ďalších na lepšie trávenie a posilnenie zdravia.

Ak máte chuť na sladké

Aníz utišuje kŕče a uľahčuje vykašliavanie. Je skvelou prísadou do zákuskov, likérov a cukríkov. Klinčeky pôsobia omladzujúco, antisepticky, upokojujúco a rozohrievajúco. Vhodné sú do horúcich nápojov. Brusnice majú veľa vitamínov a tiež antokyány, ktoré urýchľujú trávenie ťažkých jedál. Upravujú sa najčastejšie na omáčku, kompót a osviežujúcu limonádu.


Mohlo by vás zaujímať: Obľúbené karí korenie: Jemný závan exotiky v našich kuchyniach


Posila pre srdce a nervy

Bazalka podporuje činnosť žalúdka, zmierňuje nafukovanie a kŕče. Stimuluje tiež srdce a nervy. Čerstvá sa dobre dopĺňa s paradajkovým šalátom, sušená sa hodí do polievok a vývarov. Kvôli zachovaniu chute sa už neodporúča pridávať iné koreniny.

Rasca takisto eliminuje plynatosť, povzbudzuje srdce a nervy. Výborne dochutí mäsové omáčky, kapustové jedlá aj chlieb. Mletá rasca s majoránom v rovnakom pomere sa odporúčajú na rýchle odstránenie nafukovania či pálenia záhy po jedle. Užite polovicu lyžičky tejto zmesi a zapite vodou. Ak to nepomôže, zopakujte viackrát.

Rozmarín pôsobí močopudne, žlčopudne, podporuje srdcovú a nervovú činnosť. Vhodný je k tučným rybám, mäsám, ale aj na zemiaky.

Poradia si s ťažko stráviteľným jedlom

Cesnak znižuje krvný tlak a slúži ako najlepšie prírodné antibiotikum. Zabíja baktérie, uľahčuje vykašliavanie a pôsobí proti črevným parazitom. Ak podusíme baraninu našpikovanú cesnakom spolu s bobkovým listom a borievkami, stratí nepríjemnú vôňu, no zachová si svoje výživové hodnoty.

Cibuľa taktiež znižuje tlak a uľahčuje vykašliavanie. Spolu s čiernym korením pomáha telu pri ťažšie stráviteľných druhoch mäsa. Surová pôsobí ako vnútorná dezinfekcia a vynikne v zeleninových šalátoch. Ak máte problémy s trávením cibule, uvarte ju vo vode.

Borievky sú ideálne do kapusty. Pred koncom varenia pridajte za lyžičku na osobu. Žuvanie bobúľ pomáha pri pálení záhy, artritíde, reumatizme a zápaloch močových ciest.       

Muškátový oriešok a bobkový list tiež uľahčujú trávenie tukov a posilňujú žalúdok.


Mohlo by vás zaujímať: 5 byliniek pre vašu kuchyňu: Skvelé do varenia i pri zdravotných problémoch


Do omáčok ako stvorené

Koriander pôsobí proti kŕčom a používa sa do mäsových omáčok, na konzervovanie mäsa a rýb v octovom náleve.

Kôpor povzbudzuje činnosť žalúdka, obmedzuje plynatosť a pôsobí močopudne. Semeno aj vňať sú „povinnou výbavou“ nakladaných i čerstvých uhoriek.

Saturejka stimuluje činnosť žalúdka a má močopudné účinky. Sušená sa pridáva do syrov, mäsových omáčok a tiež uhoriek.

Tymian podporuje činnosť žalúdka, srdca a obličiek, tíši kŕče a uľahčuje vykašliavanie. Možno ho pridať všade, kde sú iné zelené prísady: do vývarov, bujónov, ale aj mäsových omáčok.

Šalviové listy majú najmä posilňujúce a protizápalové účinky. Pomleté na prášok sa pridávajú k divine, hydine, rybám, do strukovinových i zeleninových polievok.

Estragón nepodceňujte         

Estragón je u nás dosť nedocenená bylinka. Pritom posilňuje žalúdok a pomáha pri žalúdočnej neuróze i zápaloch slizníc tráviaceho traktu. Hodí sa do polievok, omáčok, k rybám i hubám. Vďaka svojej výraznej chuti ho môže oceniť aj pacient s diétou bez soli.


Aké koreniny pri varení najviac využívate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Vlaďa
Odporúčame