Pripomína vaša pleť vyprahnutú Saharu? Tu je 7 možných dôvodov aj riešení

pleť

thinkstockphotos.com

Ak vás počas celého roka trápi až príliš suchá pleť, prichádzajúce mrazivé obdobie jej na kráse nepridá, práve naopak. Máte pocit, že napriek adekvátnej starostlivosti sa stav napnutnej či šupinatej pokožky nijako nezlepšuje? Dôvody sa môžu skrývať tam, kde by ste ich čakali najmenej – napríklad, v krémoch proti starnutiu pleti. Zistite, čo všetko môžete urobiť, aby ste svojej koži priniesli vytúženú úľavu aj zdravý vzhľad.

1. Suchý vzduch v spálni

Počas spánku naša telesná teplota stúpa, čo vedie k zvýšenému odvádzaniu vlhkosti z pokožky. Tento jav je známy ako transepidermálna strata vody a v jeho dôsledku môže dochádzať k vysušovaniu pleti. Riziko sa ešte zvyšuje v prípade, že v zimných mesiacoch až príliš vykurujeme miestnosti a nedostatočne vetráme. Výsledkom je, že potrebnú vlhkosť z pleti okrem fyziologických procesov odoberá aj suchý vzduch.

Riešenie: Zaobstarajte si vlhkomer do spálne a ak je to potrebné, zadovážte si aj zvlhčovač vzduchu. Pri hydratácii pleti voľte produkty s obsahom kyseliny hyalurónovej.

2. Dráždivý parfum

Vaša obľúbená vôňa síce môže dráždiť všetky zmysly, no ak dráždi aj samotnú pokožku, radšej ju nahraďte. Chemické zlúčeniny, ktoré sú súčasťou parfumov, totiž dokážu stav suchej pokožky ešte zhoršiť. Keďže toaletné vody a parfumy najčastejšie prichádzajú do kontaktu s kožou na krku, zmena je rozhodne na mieste.

Riešenie: Pohľadajte alternatívy, ktoré v sebe ukrývajú hydratačné zložky ako med alebo vanilku. Vyskúšať však môžete tiež parfumy na báze olejov. Aby ste dosiahli zamatovo jemnú pokožku, výrobcovia volia extrakty z kokosového a bambuckého masla.


Mohlo by vás zaujímať: Suchá pokožka, priveľa vrások či ochlpenia: Čo všetko o vašom zdraví prezradí tvár?


3.  Horúca voda v sprche

Zohriať sa po únavnom dni pod horúcou tečúcou vodou môže na prvý pohľad pôsobiť ako hotový balzam na telo. V skutočnosti sa však deje pravý opak. „Horúca voda ničí mastný film na povrchu pokožky a prispieva k jej vysušovaniu,“ vysvetľuje dermatologička Annie Chiu.

Riešenie: Sprchujte sa maximálne raz denne po dobu nie dlhšiu ako 10 minút. Teplotu vody regulujte tak, aby bola skôr vlažná alebo mierne teplá.

4. Zradný chlór

Obľúbili ste si plávanie a verejný bazén navštevujete viackrát do týždňa? Vaše telo sa vám poďakuje, no koža vyžaduje náročnejšiu starostlivosť. Chlór obsiahnutý vo vode síce dezinfikuje a chráni telo pred pôsobením nebezpečných mikroorganizmov. Pri kontakte s chlórom však náš najväčší orgán trpí, čo sa navonok prejavuje šupinatosťou.

Riešenie: Hydratačné telové mlieko používajte nielen po plávaní, ale aj pred vstupom do bazéna.


Mohlo by vás zaujímať: Vysušuje pokožku, ohrozuje imunitu: Na antibakteriálne mydlo radšej zabudnite


5. Ach, tie gény

Starostlivo sa natierate ráno aj večer, no suché miesta z vašej kože nie a nie zmiznúť? Možno je na vine práve genetika. Niektorí ľudia sa totiž jednoducho narodili s kožnými bunkami, ktoré nemajú dosť proteínov viažucich vlhkosť.

Riešenie: Medzi hydratačnými prípravkami hľadajte tie, ktoré obsahujú ceramidy a lipidy. Je o nich známe, že pomáhajú uzatvárať prasklinky obranného systému pokožky.

6. Produkty proti starnutiu majú dve tváre

Udržať si mladistvý vzhľad aj v zrelom veku nám dnes pomáhajú stovky krémov, masiek, gélov a sér dostupných na širokom kozmetickom trhu. Tie, ktoré bojujú proti starnutiu buniek, zvyčajne obsahujú aktívne zložky ako retinol, kyselinu glykolovú, kyselinu salicylovú, či benzoylperoxid. Bohužiaľ, všetky z nich okrem benefitov prinášajú aj jedno negatívum – vysušujú pokožku.

Riešenie: Svojich obľúbených a predovšetkým účinných bojovníkov proti starnutiu pleti sa vzdávať nemusíte. Dajte si však záležať na tom, aby ste pod vrstvu týchto produktov dostali vrstvu hydratačného krému. Jednoducho ho použite ako prvý.


Mohlo by vás zaujímať: Hladšia pleť a menej vrások? Pomožu masky, tvárová gymnastika aj pitný režim


7. Nočná mora menom tvrdá voda

Zanesená rýchlovarná kanvica, práčka či žehlička – ak v domácnosti v jednom kuse bojujete s vodným kameňom, istotne máte dočinenia s tvrdou vodou. A práve tá môže byť dôvodom, prečo sa suchej pokožky nedokážete zbaviť. Nielen príliš vysoká teplota vody, ale tiež minerály v nej obsiahnuté odstraňujú mastný film na povrchu kože.

Riešenie: Poobzerajte sa po možnostiach, ako vodu zmäkčiť a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás. O magnetoch sa síce hovorí, že sú takmer neúčinné, potrubné filtre zas patria k tým finančne náročnejším variantom.


Ako si ošetrujete suchú pokožku vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame