Prípravky na artrózu: Účinná pomoc alebo vyhodené peniaze?

tabletky

photl.com

Artróza postihuje približne každého piateho človeka nad 45 rokov a 60 percent ľudí starších ako 65 rokov. Aj preto sú reklamné preparáty na kĺby obľúbeným vianočným darčekom pre seniorov. Podľa šéfa pražského ORP (ortopédia, rehabilitácia, podiatrie) centra Františka Picka je však problém, koľko účinnej látky z týchto prípravkov sa dostane do kĺbu. Novú chrupavku miesto tej zničenej podľa neho žiadny prípravok nevytvorí.

 

„Jediným, kto na tejto ničivej chorobe zarába, je farmaceutický priemysel. A pritom sami ľudia by jej mohli tak ľahko predchádzať. Stačí menej jesť a viac a rozumne sa pohybovať,“ povedal Picek ČTK. Ani samotní odborníci sa na účinnosti prípravkov nemôžu zhodnúť – jedni ich chvália, druhí zavrhujú. Podľa Picka štúdie nezávislé na peniazoch farmaceutických firiem označujú prípravky za placebo – ak sa niekto chce liečiť a platí za to tisíce korún, je napospol spokojný.


Mohlo by vás tiež zaujať: Nová liečba rakoviny hrubého čreva a konečníka na Slovensku


Základom sú cviky

„Artróza je ochorenie, ktoré nás neminie. Otázka len je, kedy nás začne obťažovať,podotkol lekár. Začínajúcej artróze možno podľa neho vyhlásiť vojnu zvýšeným pohybom daného kĺbu. Pomôžu pravidelné preťahovacie cviky. Či už sa problém týka akéhokoľvek kĺbu, drobného na rukách a nohách, alebo nosných kĺbov, ako sú koleno alebo bedrový kĺb, je podľa Picka prvým krokom v liečbe obnova rozsahu pohybu. Tým sa zmenší tlak v danom kĺbe. Až potom sú na rade určité typy rehabilitácie, najmä fyzikálna liečba. Ak už bolesť cvičenia nedovolí, dostane pacient protizápalové lieky.


Mohlo by vás tiež zaujať: Liek na stres alebo bolesti chrbta: Pomôcť vám môže šiatsu masáž


Kto je v ohrození?

K rozvoju artrózy prispieva nadváha, kĺby sú viac zaťažované a chrupavka sa ničí. Môže ale postihnúť aj štíhlych ľudí s tým, ako chrupavka starne. Artróza trápia ľudí ťažko pracujúcich, vrcholových športovcov, ľudí po zlomeninách v oblasti kĺbov a s chorobami látkovej výmeny, ako je dna.

Zdroj: photl.com, photl.com, čtk
Odporúčame