Pripravte pokožku na leto už dnes: S týmito trikmi sa vyhnete jej spáleniu!

spálená koža

sxc.hu

Bronzová pokožka nielen počas letnej sezóny je snom takmer každého z nás. Keďže nám hrejivé slnečné cez zimu spravidla chýbajú (s výnimkou lyžovačky vo vysokohorských polohách), pri prvom oteplení okamžite zhadzujeme tričká a promenádujeme sa iba v plavkách. Takéto vystavenie pokožky agresívnemu slnečnému žiareniu však neraz končí bolestivým začervenaním či dokonca pľuzgiermi. Aby ste tento rok nedopadli rovnako, vyzbrojte sa na leto čím skôr.

Prečo sa pokožka spáli tak rýchlo?

Aj vy pravidelne registrujete dovolenkárov, ktorí už v prvé dni svojho pobytu pri mori pripomínajú čili papričky? Či k prvému sezónnemu spáleniu dôjde na dovolenke, na stavbe alebo pri prácach v záhrade, všetko z uvedeného má spoločný dôvod – nepripravenú pokožku. Tej po zime chýbajú potrebné vitamíny A, E a D. Prenikajúce slnečné lúče sú kvôli stenčovaniu ozónovej vrstvy navyše čoraz agresívnejšie. Vrchná vrstva pokožky sa tak začne „pripekať“ už pri veľmi krátkom pobyte na slnku. Zvlášť, pokiaľ vo vašej genetickej výbave chýba dostatok kožného pigmentu.

Zázrak menom betakarotén

Betakorotén je provitamín, ktorý sa v sliznici tenkého čreva premieňa na vitamín A. V ľudskom tele však plní aj funkciu významného antioxidantu, ktorý chráni sliznice pred mikroorganizmami a pokožku pred UV žiarením. Okrem toho výrazným spôsobom posilňuje imunitný systém a zabezpečuje regeneráciu očného farbiva. Už od jari by sme ho ako prevenciu mali prijímať najmä v prirodzenej forme – mrkve, keli, brokolici, rebarbore, či špenáte. Dobrú službu však betakarotén odvedie aj počas niekoľkodňovej kúry v tabletkovej forme. Keďže je rozpustný vo vode, predávkovanie vám nehrozí. Rátajte ale s tým, že vaša pokožka aj bez slnka získa ľahký oranžový nádych.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás unavené oči? Tieto triky vylepšia nielen výzor, ale aj zdravie!


Zatracované solárium

Napriek tomu, že dermatológovia na pravidelných návštevníkov solária hromžia, v primeranom množstve ako prípravná fáza neuškodí. Práve naopak, ak s postupným a miernym opaľovaním začnete už v soláriu, vyhnete sa šokovej terapii na priamom slnku. Aj tu však platí, že opatrnosti nikdy nie je dosť. Poraďte sa s odborníkom o vašom type pokožky a s dĺžkou pobytu v soláriu to rozhodne nepreháňajte.

Ochranný faktor nadovšetko

Bez ohľadu na to, či pracujete vo vonkajšom prostredí alebo len milujete obedy na slnečnej terase, ochranný faktor považujte za samozrejmosť. Na priame slnko sa natrite aspoň na začiatku 30-tkou, dámy by si mali zaobstarať denný krém alebo mejkap s ochranným faktorom aspoň 15. Na slnko sú tiež veľmi citlivé pery, a preto by ste mali používať aj balzam s faktorom 40 a viac.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás výrastky či bradavice? Takto ich môžete odstrániť!


Hlavne s rozumom

Aj keď máte pokožku na leto dokonale pripravenú, nevystavujte svoje telo pôsobeniu slnečných lúčoch v čase, kedy sú najviac škodlivé. Absolútnym tabu by malo byť opaľovanie sa medzi 11-tou a 15-tou hodinou. Aj mimo poludnia však nezostávajte v jednej polohe pridlho – každú polhodinku sa radšej otočte alebo zájdite do tieňa. V opačnom prípade vám koža všetko vráti aj s úrokmi: v podobe skorých vrások, pigmentových škvŕn či dokonca melanómu. Uznajte, že kvôli týždňom hnedšej pokožky sa to naozaj neoplatí riskovať.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame