Pripravte svoj rošt na grilovanie: Poradíme vám, ako na to

Čistenie grilu

3.bp.blogspot.com

Vytiahli ste rošt na grilovanie, ktorý ste minulú sezónu zabudli poriadnu umyť? Nevadí, poradíme vám, ako ho opäť dostať do stavu, v ktorom sa bude na ňom grilovať jedna radosť.

Ak pri grilovaní nepoužívate grilovacie misky a musíte po grilovaní čistiť rošt, najrýchlejšie a najefektívnejšie to urobíte s pomocou špeciálnej oceľovej kefy. S tou oškrabete pripálené nečistoty a rošt na gril necháte ešte vypáliť nad rozžeravenými uhlíkmi. Ak nemáte kefku, na oškrabanie nečistôt postačí aj alobal, ktorý si zrolujete do guličky.

Ako správne čistiť?

„Čistenie je najlepšie urobiť hneď po grilovaní,“ uviedol odborník na grilovanie Peter Majzún. Keďže sa však často stáva, že po grilovaní už uhlíky nemajú dostatočnú teplotu, „čistiaci proces“ môžeme s roštom podľa Majzúna urobiť aj pred ďalším grilovaním. „Potom, čo si rozohrejeme brikety či drevené uhlie, necháme nečistoty na rošte spáliť a následne ich pomocou špeciálnej kefy na to určenej zoškrabeme. Už oškrabaný rošt necháme ešte vypáliť nad sálajúcim teplom z uhlíkov,“ poradil Majzún.


Mohlo by vás zaujať: Plynový, elektrický či klasický: Ktorý gril je najlepší práve pre vás?


Nie je rošt ako rošt

Je potrebné použiť špeciálne kefy, ktoré majú štetinky na to určené. „Z medi alebo drôtu, ktorý rošt nepoškriabe,“ spresnil Majzún. Dodal, že je potrebné myslieť na to, že najlacnejšie grily majú rošty, ktoré sú len z ocele, maximálne mierne poniklovanej ocele. „V tomto prípade je riziko poškrabania veľmi veľké,“ upozornil.

Ako alternatívu za kefu možno podľa Majzúna použiť bežne dostupný alobal. „Odtrhneme kus alobalu, aby sme z neho urobili menšiu guľu a tou nečistotu na rošte, samozrejme s pomocou rukavíc, oškrabame,“ povedal Majzún.

Pozor na hrdzu

V prípade dočisťovania roštu aj s použitím saponátu Majzún upozorňuje, že rošt môže začať hrdzavieť. „V prípade použitia saponátu preto treba rošť vytrieť naozaj do sucha a následne s pomocou handričky, alebo papierovej servítky natrieť malou vrstvou oleja.“


Ako sa staráte o udržiavanie čistoty vášho roštu vy? Poraďte aj ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: 3.bp.blogspot.com, 3.bp.blogspot.com, Zora, TASR
Odporúčame