Pripravte svoju záhradku na zimu: Na ktoré činnosti sa nevyplatí zabudnúť?

Záhrada

freedigitalphotos.net

Jeseň je tu! Chladné počasie cez deň, mrazy v noci, nič z toho vašej záhradke práve neprispieva. Tak ako aj my sa chránime pred nepriazňou počasia, nemali by sme zabúdať ani na naše záhrady. Pokiaľ bola tá vaša dodnes tak trochu zabudnutá, je najvyšší čas napraviť to.

Pamätajte na výživu

Napriek tomu, že tá najproduktívnejšia časť roka už končí, nesmiete zabúdať na dostatočné vyživovanie svojej záhradky. Doteraz ste pravdepodobne používali hnojivá s obsahom dusíka, ktorý skvelo podporuje rast. Teraz treba zmeniť taktiku a začať používať hnojivá s vysokým obsahom draslíka a v kryštalickej forme. Živiny sa ľahko rozpustia vo vode, dostanú ku koreňom a dopomôžu k prezimovaniu.

Rastlinky teba „obliecť“

Rastliny v záhrade treba poprikrývať aby v zime nepomrzli. Obzvlášť to platí pre tie náchylnejšie a novo vysadené. Táto časť je pomerne problematická, pretože ak použijete nadmerné prikrytie a zima nebude až tak tuhá, rastliny môžu začať hniť. Každopádne používajte čo možno najvzdušnejšie materiály, aby bola zaistená prirodzená ventilácia. Dobrým tipom je mulčovacia kôra. Tá je prospešná nielen rastline, ale aj dobre vyzerá. Môže sa stať príjemným spestrením vašej záhradky. Vsadiť môžete na osvedčené materiály, akým je napríklad smreková čečina.


Tiež by vás mohlo zaujať: Máte v záhrade krtka? Tu je deväť tipov, ako sa ho účinne zbaviť!


Nezanedbajte svoj trávnik

Rovnako dôležitý, ako všetky ostatné rastliny v záhrade, je aj trávnik. Kým je ešte jeseň, môžete ho prihnojovať, vysádzať na holých miestach a vyrovnávať terén. S blížiacou sa zimou celý trávnik dôkladne pohrabte od lístia. Ak by ste to neurobili, na jar by vás čakala len hnijúca plocha. Povrch naposledy vysypte trávnikovým substrátom a môžete si byť istý, že ste preň urobili maximum.

Vždy zelené rastliny

Ide o ihličnaté dreviny. Pokiaľ máte v záhradke aj takéto, musíte myslieť na jedno. Ich vegetačné obdobie je aj počas zimy a tak sa o ne musíte starať o čosi dlhšie. Nepodceňte októbrovú a novembrovú zálievku, ktorá zabezpečí dostatok vlaky. Vegetačné obdobie týchto drevín je aj v neskoršom dátume a vy musíte urobiť koreňovému systému dostatočné zásoby. Mladé stromčeky treba chrániť o čosi viac. Pred ostrým zimným slnkom je dobré urobiť im kryt, obal. Najideálnejšie sú prírodné a vzdušné materiály, napríklad trstina alebo čečina. Presvedčte sa, že je obal uchytený dostatočne pevne. Pokiaľ bývate na okraji lesa, musíte chrániť stromy aj pre zverou. Tá si rada pomaškrtí na ich kôre, preto nezabudnite ani takýto obal. Stačí ho upevniť tesne okolo kmeňa a máte po starostiach. A sledujte počasie. V prípade bohatej snehovej nádielky zo stromov odstráňte všetok sneh, hlavne kvôli riziku polámania konárov.


Všetko o bývaní, záhrade, stavbe a rekonštrukcii nájdete na www.mojdom.sk


Kríky a trávy

V tomto prípade je starostlivosť o čosi jednoduchšia. Spomedzi kríkov nemusíte opadané lístie vyhrabávať, bráni totiž klíčeniu kríku a keď sa rozloží, ide o prirodzené hnojivo. V prípade vysokých tráv ich zviažte na vrchnej časti do snopu. Medzi listy trávy sa nedostane sneh a nepoláme ich. Rovnako ide o čiastočnú ochranu pred mrazom. A znova, ak ste na kraji lesa, obmotajte krík pletivom, aby ste z neho mali radosť vy a nie srnky.

Príslušenstvo

Nezabúdajte ani na ostatné časti vašej záhradky. Jazierko je dobré vypustiť, alebo aspoň prikryť drevom či fóliou, ktorá udrží teplotu. Zo zavlažovacieho systému vypustite všetku vodu, aby ste sa vyhli popraskaným trúbkam. A samozrejme poodkladajte všetok záhradný nábytok.

Niečo je samozrejmosť, niečo zanedbateľná maličkosť, na ktorú by sa ale zabúdať nemalo. Všetky tieto kroky prospejú k tomu, aby ste mali záhradku na jar v čo najlepšej kondícii. A bude vám znova robiť radosť.


Ako pripravujete svoju záhradku na zimu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame