Opäť raz prichádza obdobie, ktoré dáva zabrať nielen pokožke, ale aj vlasom. Zasiahnite včas a doprajte im starostlivý prístup. Poďte sa spoločne s nami pozrieť, ako im prinavrátiť stratenú formu a vyzbrojiť ich do mrazov, vetra a ďalších nástrah zimy.
Naša hriva je po lete značne oslabené. Rizikovými spúšťačmi sú najmä slnko a tiež chlórová a slaná voda. Keď sa teploty znížia, prichádzajú ďalší útočníci. Najčastejšie nás trápi nadmerné vypadávanie, suchá pokožka, lupiny či krepovité a neposlušné vlasy. Ako im vrátiť silu a vitalitu a zároveň ich ochrániť pred chladným obdobím?
Nadmerné padanie
Na jeseň väčšina z nás zaznamenáva výraznejšie vypadávanie. Ak nie sú spúšťačom zdravotné problémy, nepotrvá to dlho. Počas leta si pokožka snaží udržať čo najviac vlasov vo fáze rastu – pôsobia totiž ako ochrana pred škodlivým UV žiarením. Nástupom jesene prejde ich časť do pokojovej fázy, rast sa zastaví a v priebehu 2-3 mesiacov postupne opúšťajú pokožku hlavy. V takejto situácii sa treba obrniť trpezlivosťou a snažiť sa podporiť rast nových:
• Vyskúšajte masáž hlavy – zvýši prekrvenie vlasovej pokožky a spiace vlasové folikuly dostanú extra dávku okysličenia a živín.
• Do stravy zaraďte dostatok potravín s obsahom vitamínov – najmä A, B, C, E, z minerálov zase železo, zinok, meď, selén. Kľúčový je dostatok proteínov. Siahnite po listovej zelenine, hovädzom mäse, mliečnych výrobkoch a rybách.
Mohlo by vás zaujať: Vaše vlasy v zime trpia: Zistite, ako sa o ne správne postarať
Neposlušné a rozlietané
Vlhkosť typická pre aktuálne počasie prevezme nad vašimi vlasmi velenie a tie si začnú žiť svojím vlastným životom. Ako inak – neposlušne, divoko a neupravene.
• Škodí im tepelná úprava – ak potrebujete vlasy sušiť, zadovážte si fén (alebo kulmofén) s ionizačným efektom, ktorý pomôže vlasy uhladiť a odstrániť statický náboj. Na záver sušenia vždy používajte studený vzduch. Zafixuje tvar vlasov a dodá im lesk.
• Umelú kefu vymeňte za kefu s prírodnými štetinami.
• Vynikajúce výsledky sa dajú dosiahnuť s prírodnými olejmi – skvelý je argánový, kokosový alebo olivový. Naneste ku končekom a pomaly vmasírujte do celých dĺžok. Stačí aplikovať pár minút pred umývaním vlasov.
Suchá pokožka a lupiny
Veľmi častým problémom chladných dní je objavenie sa lupín. Pokožka je podráždená, svrbí, objavujú sa aj suché a ekzematické miesta. Príčinou je najmä časté striedanie teplôt. Aj zlý stav vlasovej pokožky môže spôsobovať vypadávanie vlasov! Ak je vysušená, je náchylnejšia na rozškriabanie a zanesenie infekcie. Cibuľky sú vytláčané k vrchnejším vrstvám kože, kde už nie sú dostatočne vyživované. Vlas prestane rásť a onedlho vypadne.
Mohlo by vás zaujať: Krásna pleť a vlasy aj v zime: Začnite s prípravou na chlad a mrazy už teraz
Oplatí sa vyskúšať overené domáce recepty, ktoré s lupinami expresne zatočia:
• Do šampónu vytlačeného na ruke pridajte pár kvapiek čajovníkového oleja.
• Urobte si overený vyživujúci zábal na vlasy: 2 vajíčka + smotana. Po 20 minútach dôkladne opláchnite.
• Proti lupinám zabojujú aj odvary zo žihľavy, šalvie, brezy, repíka či lopúcha.
• Šťava z citrusov (citrón, pomaranč) upokojuje svrbenie.
• Vlasy nikdy neumývajte horúcou vodou, iba vlažnou. Vysoká teplota namáha vlasovú pokožku a vysušuje ju.
Na skok ku kaderníčke
Rozštiepené končeky nezacelí žiadny reklamovaný prípravok so „super“ vlastnosťami. Profesionálne podstrihnutie váš účes oživí, vlasom dodá objem a budú pôsobiť zdravšie. So svojou kaderníčkou sa poraďte aj o používaní farieb – pri neodbornej manipulácii môžu napáchať veľké škody a vašu korunu krásy nadmieru zaťažiť a oslabiť.
Ako sa o svoju korunu krásy staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.
Zdieľať na