Prírodná pomoc v boji s prechladnutím a reumou: Vyskúšajte účinky túžobníka

Túžobník brestový

thinkstockphotos.com

Leto sa končí a už onedlho zavládne jeseň. Spolu s chladným počasím sa musíme pripraviť aj na obdobie chrípky. Proti prechladnutiu nemusíte bojovať len s liekmi. Účinné liečivá sa nájdu aj v prírode. V domácej lekárničke by nemal chýbať bylinný aspirín – túžobník brestový.

Bojovať s prechladnutím, zápalom a tráviacimi poruchami museli ľuďia už v dávnej minulosti. Starý Kelti využívali vo svojich posilňujúcich elixíroch silu bielych kvetov túžobníka. Močopudné účinky vyvolané minerálnymi soľami pomáhajú z tela odplavovať toxické látky. Salicyláty bez podráždenia žalúdka uľavujú od bolesti a trieslovina pôsobí sťahujúco pri zápaloch.

Túžobník stál pri zrode aspirínu

Kvety túžobníka v sebe ukrývajú bohatý zdroj vitamínu C, horčíka, železa a oxidu kremičitého. Spolu tak dokážu pomáhať pri zápalových ochoreniach, urýchľujú hojenie spojivového tkaniva a uľavujú pri kožných podráždeniach.

V 19. storočí sa túžobník stal predmetom výskumu, keď Felix Hoffmann syntetizoval salicín z menej dráždivých látok a tak vznikla kyselina salicylová. A práve on ju pomenoval podľa latinského názvu spiraea. Takto vznikli prvé nesteroidové protizápalové lieky.


Mohlo by vás zaujať: Užitočné buriny v záhrade: Žihľava, kostihoj či skorocel vášmu telu prospejú


Liečia najmä biele až krémové kvety túžobníka

Stonka vysoká 1 až 2 metre je na vrchu rozkonárená. Striedavé tenké listy sú perovito zložené. Na spodnej strane sú pokryté bielymi chĺpkami a krémové kvety sa skladajú zo šiestich lupeňov a tyčiniek. Aj keď pôvodne rastlina pochádza z Ázie uchytila sa aj v Európe. U nás rastie vo vlhkých pôdach, na lúkach a v okolí vodných plôch.

Vypestujte si ho doma

Tento rok vám už veľmi nezostáva iné, len si sušené kvety kúpiť, na budúci rok si však môžete túžobník vypestovať. Stačí si v záhradkárstve zakúpiť semiačka, ktoré sa na jar zasadia do substrátu. Pri dobrom zavlažovaní za mesiac vyrastie dostatočne veľká sadenica. Po presadení a pravidelnom polievaní sa v júni až auguste môže zbierať úroda. V lekárničke sa najčastejšie využívajú kvety a vrchné stonky. Tieto sa počas kvitnutia nazbierajú a usušia v malých viazaničkách. Sušené kvety sa dajú zakúpiť aj v špecializovaných predajniach.


Mohlo by vás zaujať: Rumanček pravý rastie takmer všade: Prospieva tráveniu aj imunite a hojí rany


Využitie

  • Čaj na prechladnutie – jedna lyžička sušených kvetov sa zaleje pohárom horúcej vody a po 15 minútach sa môže podávať. Čaj prehreje organizmus a diuretické účinky pmôžu telu zbaviť sa toxínov.
  • Medovina – vďaka výraznej mandľovej aróme sa využíva ako jedna zo zložiek pri výrobe Škandinávskej medoviny.
  • Tinktúra – do ¾ litra vodky si pridáme ¼ litra vody a dáme macerovať 200 g sušenej rastliny. Vo vzduchotesnej nádobe necháme macerovať 2 až 3 týždne na priamom slnku. Nezabúdame priebežne premiešať. Po macerácii prelejeme cez gázu do sklenej nádoby a uskladníme na tmavom mieste. Z tinktúry sa pripravuje nápoj, kloktadlo alebo kúpeľ na nohy. Stačí pár kvapiek liečivej tinktúry rozriediť v dostatočnom množstve vody.
  • Kúpeľ nôh pri prechladnutí a horúčke – dve lyžičky sušenej rastliny sa vložia do nádoby s teplou vodou, kde si na 20 minút ponoríme nohy.
  • Sušené kvety proti moliam – uskladnené vo vrecúškach odháňajú mole z bielizne a osviežujú skrine.
  • Dochutenie kompótov – mandľová vôňa a chuť zdôraznia chuť domácich zaváranín a kompótov.

Pravidelné užívanie konzultujte s lekárom

Ako jeden z najvyhľadávanejších antacidov sa využíva pri tráviacich ťažkostiach, vredoch a pri celkovom prekyslení žalúdočných štiav. Neodporúča sa užívať tehotným ženám, astmatikom a malým deťom. Pri precitlivenosti na salicyláty sa neodporúča pravidelné užívanie.


Pri akých problémoch vám túžobník najviac pomohol? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Anka
Odporúčame