Prírodné oleje s UV faktorom: Vašu pokožku prirodzene ochránia a vyživia

Kokosový olej

coconutoil.ie

Slnko síce viacerých z vás teší. No rovnako, ako radovať sa z neho, je v dnešnej dobe potrebné sa pred ním aj chrániť. Nie vždy je však potrebné používať výlučne opaľovacie krémy s UV faktorom. Pomôžu aj iné prípravky, ktoré sú prírodného charakteru a ochranný faktor je ich prirodzenou súčasťou. Najpraktickejšie na použitie sú napríklad niektoré oleje. Viete ktoré z nich obsahujú ochranný faktor a aký vysoký ho má práve ten váš obľúbený olej?

Príroda to zariadila za nás

A tak vlastne pokryjete dva problémy jedným prostriedkom. Niektoré oleje totiž nepomôžu pokožku len zregenerovať, ale dokážu ju zároveň aj ochrániť pred nebezpečnými UV lúčmi. Prírodný ochranný faktor pritom neobsahujú neznáme, ťažko dostupné, alebo predražené exkluzívne oleje, ale obsahujú ich celkom obyčajné, bežne sa predávajúce a cenovo dostupné oleje, využívané na kozmetické účely. Ktoré to teda sú?


Mohlo by vás zaujať: Kokosový olej: Menej kalórií v kuchyni a balzam pre vašu pokožku v jednom


Avokádový olej

Niektorí ho prezývajú aj ako olej krásy. Obsahuje prirodzený ochranný faktor 4 až 15. Je vhodný aj pre citlivú položku, pretože je antialergický, odporúčaný je najmä pre suchú a zvädnutú pleť. Tento olej je známy tiež svojimi regeneračnými účinkami na pokožku. V jeho zložení sa nachádzajú vitamíny A, D a E. Obsahuje aj minerály, ktoré vyživujú pokožku – medzi nimi draslík, ale napríklad aj beta-karotén, ktorý tak isto pomáha chrániť pokožku pred hrejivými, no zároveň zákernými slnečnými lúčmi. Okrem toho tiež pokožku hydratuje, obnovuje jej elasticitu, vyhladzuje vrásky, vypne ju a krásne omladí. Pomáha dokonca aj pri problémoch s ekzémom či psoriázou. Fľaštička 100 ml vás vyjde na niečo vyše 4 eurá.

Mandľový olej

Patrí medzi najcennejšie oleje, pretože je svojím zložením veľmi blízky ľudskej pokožke. Nezanecháva pocit mastnoty a rýchlo sa vpíja. Podobne ako predošlý olej, aj tento je vhodný pre všetky typy pleti, ktoré dokáže dokonale hydratovať, zvláčniť, chrániť pred vráskami a škodlivými vplyvmi prostredia. Obsahuje prirodzený ochranný faktor č. 5 a tak isto aj množstvo bioaktívnych látok. Medzi nimi napríklad antioxidanty, vitamín A, minerály, vápnik, draslík, horčík, či nenasýtené mastné kyseliny. Použiť ho môžete ako pleťový olej: na očistenú pleť naneste pár kvapiek mandľového oleja a jemne krúživými pohybmi vmasírujte. Je veľmi vhodný aj na vlasové zábaly a dokonca je najsilnejším prírodným stimulátorom rastu vlasov.

Kokosový olej

Vyrába sa z dužiny kokosového orecha. Zaujímavosťou je, že už pri teplote 25°C a nižšej prirodzene tuhne a mení sa z tekutého skupenstva na tuhú masť. To je však jeho prirodzená vlastnosť. Po tom, ako sa ním natriete, sa však zas zmení na tekutý voňavý mok. Obsahuje prirodzený ochranný faktor 4, čiže je vhodný skôr pre ľudí, ktorí majú tmavšiu pokožku. Výhodou je, že sa dá bežne kúpiť v drogérii a je cenovo dostupný. Kúpite ho v rôzne veľkých baleniach, 250 ml balenie vás vyjde len na niečo vyše 6 Eur.


Mohlo by vás zaujať: Jojobový olej je balzamom pre vašu pokožku: Vyskúšajte jeho účinky!


Makadamiový olej

Tento olej dokáže podporiť prirodzenú schopnosť hydratácie pokožky a udržovať ju čo najdlhšie vláčnu a pružnú, nakoľko má silné regeneračné účinky. Je vhodný aj pre deti a ľudí s citlivou a podráždenou pokožkou. Je tiež výborný na ošetrenie veľmi suchých vlasov. Jednoducho ho vmasírujte do poškodených dĺžok a nechajte chvíľu pôsobiť. Vlasy budú omnoho jemnejšie a elastickejšie. Využívaný je však aj ako prostriedok ku masážam. Jeho prirodzený ochranný faktor sa pohybuje v rozmedzí 3 – 6 a skrýva v sebe aj vitamíny A, B a E.

Jojobový olej

Vďaka jeho úžasnému zloženiu, ktorého súčasťou sú aj nenasýtené mastné kyseliny, sa hodí sa na všetky typy pleti, teda aj na tú vašu. Výnimočná je na ňom najmä jeho schopnosť zbavovať pleť vrások. Výška jeho ochranného faktoru je 3 až 4. Prirodzene reguluje vlhkosť pokožky, regeneruje ju a skvelo sa vstrebáva, takže na pleti nezostáva nepríjemný mastný film. Je skvelým pomocníkom aj pri poškodených vlasoch.

Ktoré oleje ešte obsahujú ochranný faktor?

  • Olej z mrkvových semienok – SPF 38 – 40
  • Olej z malinových semienok – SPF 28 – 50
  • Olej z obilných klíčkov – SPF 20
  • Shea Butter – SPF 3 – 6
  • Olivový olej – SPF 2 – 8

Používate niektorý zo spomínaných olejov aj ako ochranu proti Slnku? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: coconutoil.ie, coconutoil.ie, Nela
Odporúčame