Prírodné recepty na liečbu reumy: Za vyskúšanie určite stoja!

Reuma

SITA

Ak sú nepríjemné ťažkosti spojené s bolestivými kĺbmi aj vašou každodennou strasťou, nezúfajte. Existuje množstvo prírodných receptov na liečbu reumatických stavov, ktoré sú jednoduché a na ich prípravu sú potrebné len ingrediencie z lona našej matky prírody. Vyskúšajte naše tipy.

Existuje 100 druhov reumy

Reuma je nepríjemná choroba, ktorej príčiny vzniku nie sú doteraz celkom objasnené. Vyvolať ju môže napríklad trauma alebo veľký stres. Prejavuje sa najmä na rukách, nohách, či na zápästí. Je to jedna z najrozšírenejších ľudových chorôb, pričom sa jedná o zápalové ochorenie kĺbov, svalov, šliach, ktoré môže okrem nich zasiahnuť aj vnútorné orgány – pečeň, obličky aj srdce. V súčasnosti poznáme okolo 100 rôznych druhov reumy, ktoré sa rozdeľujú do niekoľkých skupín.

Aké sú príznaky reumy?

  • opuchy, bolestivosť kĺbu
  • zmenšená pohyblivosť kĺbu
  • budenie sa zo spánku kvôli bolestiam
  • zvýšená únava a nechuť
  • ranné problémy so vstávaním.

Musím ísť k lekárovi?

Ak viac ako mesiac pociťujete ostré bolesti v kĺboch, či opuchy kĺbu, budíte sa kvôli tomu v noci zo spánku a vaše ranné vstávanie trvá oproti minulosti oveľa dlhšie, neváhajte. Návšteva lekára a zahájenie liečby je v tomto prípade dôležité. Sú však ľudia, ktorí pociťujú reumatické ťažkosti, avšak ešte nie v takom rozsahu. Práve pre nich sú určené prírodné recepty na zlepšenie stavu týchto ťažkostí.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás boľavé kĺby? Vyskúšajte osvedčené recepty z prírodnej lekárne!


Prírodné recepty na liečbu reumy:

Zábaly z kapusty

Listy z kapusty prevalcujeme valčekom tak, aby zvlhli a priložíme v niekoľkých vrstvách na postihnuté miesto. Obviažeme obväzom a necháme pôsobiť najmä cez noc.

Nálev z truskavca

Zlepšuje látkovú výmenu pri reumatizme a môže sa použiť aj na kúpeľ pri reumatických problémoch. Pripravíte si ho takto: 5 lyžičiek truskavca zalejte 1 litrom vody. Nechajte vylúhovať a pite 2 – 3 krát denne, alebo si z neho urobte kúpeľ či obklad.

Gáfrové obklady

Prírodný gáfrový olej nakvapkajte na vatu a priložte na postihnuté miesto. Nechajte pôsobiť cez noc. Môžete ho aj rozriediť s pleťovým mliekom a natierať si s ním boľavé kĺby, alebo si ho pridať do kúpeľa.

Liehové extrakty z bylín

Nazbierajte si kvet pagaštanu, mladé výhonky borievky, mladé šišky z jedle či mladé jedľové ihličie, namočte na 14 dní do liehu a natierajte. Extrakt si môžete buď skombinovať z viacerých, alebo si ho môžete pripraviť len z jedného druhu, napríklad z ihličia. Žihľavu zalejte olejom, nechajte 14 dní lúhovať a taktiež natierajte.


Mohlo by vás zaujať: Vyskúšajte svištiu masť: Prírodný balzam na kĺby či jemnú kožu


Čaje

Na reumu pomáha pitie žihľavového čaju, ako aj pitie čaju zo zeleného ovsa, či pitie odvaru z kvetov bazy. Pomáha tiež konzumácia čerstvej cibule a zohriate ražné otruby, ktoré prikladáme na bolestivé miesto.

Ryby a rastlinné oleje

Morské ryby obsahujú pre kosti dôležité omega-3 mastné kyseliny. Nájdete ich najmä v sleďoch, lososoch a tuniakoch. Rastlinné oleje zas obsahujú omega-6 mastné kyseliny. Obsahujú ich aj orechy, sója, olivy, či pšeničné klíčky. Vyhýbajte sa bielemu cukru, bielej múke a červenému mäsu.

Poznáte nejaký recept na boj s reumou aj vy? Poraďte ho aj ďalším čitateľom prostredníctvom našej diskusie!

Zdroj: SITA, SITA, Oliver
Odporúčame