Prírodné výťažky z citrusov: Pomôžu na bradavice, depresiu aj trávenie

Citrusy

photl.com

Príjemne voňajúce látky, ktoré sa získavajú lisovaním kôry citrusov, patria do základnej výbavy v aromaterapii. Ich účinky predstavujú široké spektrum možností využitia pri zdravotných ťažkostiach, kvôli dráždivým účinkom na pokožku sa používajú najmä na inhalovanie. Predstavíme vám najpoužívanejšie z nich – citrón, pomaranč, mandarínku a bergamot.

Citrón na bradavice a proti krvácaniu

Citrónový olej (Citrus limonum) má nezameniteľnú vôňu čerstvých citrónov, je svetlej zelenožltej farby. Spôsobuje silné podráždenie pokožky, preto pri aplikácii v masážnych olejoch musí byť zriedený na 1% a menej.

Použiť však môžete aj citrónovú šťavu, ktorá obsahuje významné množstvo aromatických účinných látok. Využíva sa najmä jej schopnosť zastaviť krvácanie. Pri krvácaní z nosa namočte vatový tampón do čerstvej citrónovej šťavy a zaveďte do nosnej dierky. Ak po vytrhnutí zuba ďasno krváca, dajte si do úst trochu citrónovej šťavy a držte na postihnutom mieste čo najdlhšie.

Citrónová silica pomáha odstrániť kurie oká a bradavice. Zmiešajte 10 kvapiek jablčného octu s 2 kvapkami citrónového oleja a denne nanášajte na bradavicu, cez deň prelepte náplasťou, v noci ponechajte voľné. Opakujte každý deň, pokiaľ je to potrebné. Snažte sa vyhnúť zdravej pokožke v okolí. Pridať možno aj tea tree olej.

Inhalácia citrónu z aromalampy pomáha stimulovať činnosť bielych krviniek a tým bráni telo proti infekciám. Okrem toho, že príjemne prevonia byt, zahubí aj bacily v ovzduší.


Mohlo by vás zaujať: Citrón ako domáca medicína: Omladí a pomôže aj na bradavice


Pomarančom k lepšej nálade

Vôňa pomarančov navodzuje teplú atmosféru leta a slnečných lúčov, preto je aplikácia oleja obzvlášť vhodná v zimnom období a počas zamračených upršaných dní. Účinné vonné látky pôsobia antidepresívne, normalizujú peristaltiku, uvoľňujú kŕče, čo sa využíva pri hnačkách a zápche, ale aj kašli. Na výber máte silice z plodov horkého a sladkého pomarančovníka (Citrus aurantium, vulgaris, sinensis), prvý z nich produkuje olej s jemnejšou vôňou.

Mandarínka na žalúdok

Esenciálny olej z mandarínky (Citrus nobilis, reticulata, madurensis) nezaostáva za vôňou plodov. Je zlatožltý a výborne pôsobí pri tráviacich ťažkostiach. Podobne ako pomarančová silica, upokojuje činnosť žalúdka a má tonizujúci a stimulujúci účinok aj na pečeň. Vďaka šetrnému vplyvu na organizmus je vhodná pre deti i tehotné ženy. Na masáž bruška pri problémoch u detí zmiešame mandľový olej s mandarínkovou silicou a masírujeme v smere hodinových ručičiek. Koncentrácia oleja by nemala presiahnuť 2%, čo zodpovedá 2 kvapkám v 5 ml rastlinného oleja. Táto zmes pôsobí v tehotenstve ako vhodný masážny prostriedok pri prevencii vzniku strií.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Bergamot pri problémoch s močovými cestami či oparom

Malé plody bergamotového stromu (Citrus bergamia) sú pomerne málo známe, vyzerajú ako menšie pomaranče s farbou citrónov. Uplatnenie aromatických látok v silici je však spomedzi spomínaných citrusov asi najrozšírenejšie. Hlavnými oblasťami v aromaterapii sú infekcie močových ciest, depresie a úzkosť a kožné ochorenia. Pri liečbe opakujúcich sa zápalov močových ciest a močového mechúra (uretritída a cystitída) sa pridáva bergamot do kúpeľa a do oplachov. Musí sa silno nariediť na koncentráciu menej ako 1%, čo je 10 kvapiek do 50-100 ml roztoku. Ako hlavné rozpúšťadlo možno použiť hydrofilný olej, med alebo smotanu, ktoré potom zmiešame s vodou. Pri včasnej aplikácii sedacích kúpeľov zabraňuje šíreniu infekcie do vyšších častí močového traktu.

Pri liečbe psychických ochorení, strate chuti do jedla, tráviacich a dýchacích  problémoch spojených so psychikou ako je aj astma, by mal mať bergamotový olej stále miesto vo vašej aromalampe.

Okrem toho je bergamot spolu s tea tree olejom v pomere 1:1 veľmi účinný na herpetické vírusy, čo sa využíva pri liečbe pásového oparu. Silice nariedené v alkohole alebo oleji sa aplikujú na postihnuté miesta s pľuzgierikmi, prípadne vo forme kúpeľa.


Máte radi citrusy? Ktoré druhy sú vaše najobľúbenejšie? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, mm
Odporúčame