Prírodný či umelý? Vitamín C je potrebný, pozrite, koľko ho denne potrebujeme

Citrusy

unsplash.com

Reklamy sa neustále predbiehajú v ponuke najrozličnejších vitamínových prípravkov od rôznych firiem. Obzvlášť v čase chrípkovej sezóny im niet konca kraja. Tabletky či prášky, klasické i šumivé, obohatené takým či onakým vitamínom. Ako si však má človek, ktorý sa usiluje o svoje zdravie, z toho všetkého vybrať?

Vitamín nie je všeliek

Vitamíny sú látky, ktoré sú vo väčšom či menšom množstve nevyhnutné pre správnu činnosť nášho organizmu. Požiadavky na ne sú rôzne. Niektoré z nich si dokážeme vytvoriť, iné nie.

Reklama nám podsúva kúpu vitamínového prípravku, pričom naznačuje jeho „liečivé“ pôsobenie. Umelé vitamíny však môžu pomôcť vyliečiť len tú chorobu, ktorú spôsobil ich dlhodobý a vážny nedostatok. Kedysi nebola známa chemická podstata vitamínov, všetky musela telu zabezpečiť výlučne každodenná strava.


Mohlo by vás zaujímať: Obdobie chrípok klope na dvere: Doplňte vitamín C!


Musíme ho prijímať v potravinách

Vitamín C – kyselina L-askorbová – je pre človeka vitamínom v pravom zmysle slova. Túto vo vode rozpustnú látku si náš organizmus nedokáže vyrobiť, musí ju získavať zo stravy. Z hľadiska podpory imunity je prírodný vitamín C jedným z najvýznamnejších. Vyskytuje sa v komplexe s bioflavonoidmi, ktoré jeho účinok posilňujú. Zaisťujú lepšiu absorbovateľnosť, čo je veľké plus oproti užívaniu syntetického vitamínu.

Lapač voľných radikálov

Tento vitamín patrí medzi účinné antioxidanty, čiže zneškodňuje v organizme cudzorodé látky s obsahom kyslíka. Do tela vnikajú škodlivé zlúčeniny zo znečisteného životného prostredia, ktoré sa v ňom môžu zmeniť na voľné radikály. Niektoré druhy vznikajú aj priamo v organizme pri bežnej činnosti metabolizmu. V každom prípade sú pre naše telo škodlivé, urýchľujú jeho opotrebovanie a starnutie.

Vitamín C vychytáva voľné radikály a tak chráni telo pred ich vplyvom. Zabraňuje vzniku rakovinotvorných zlúčenín, čím môže významne znížiť riziko vzniku nádorovej choroby. Je účinnou prevenciou chorôb, najmä tých infekčných. Zvyšuje imunologickú obranu organizmu.


Mohlo by vás zaujímať: Močové kamene, závraty i hnačky: Nadbytok vitamínu C môže priniesť problémy


Nepriama posila

Vitamín C posilňuje obranyschopnosť aj nepriamo. Je nevyhnutný pre tvorbu kolagénu, ktorý drží pohromade kožu, tkanivá, chrupavky, kosti, väzy a tiež posilňuje cievy. Podieľa sa na tvorbe červených krviniek, uľahčuje prijatie železa aj z rastlinnej stravy a stará sa o vstrebanie vápnika. Chráni ďalšie vitamíny pred oxidáciou a stimuluje hormóny, ktoré aktivizujú spaľovanie tukov. Navyše zohráva dôležitú rolu pri hojení rán.

Koľko „céčka“ potrebujeme?

Keďže sa tento vitamín v tele nehromadí, musíme mu ho dodávať neustále. Ideálne v častých, menších dávkach počas celého dňa. Názory odborníkov na presné množstvo sa však rozchádzajú. Niektoré príručky zdravej výživy uvádzajú, že človek potrebuje 30 až 80 mg kyseliny L-askorbovej denne. Toto množstvo sa ale považuje za nevyhnutnú, minimálnu dávku.

Potreba vitamínu C v organizme človeka závisí najmä od jeho výšky, váhy, veku a životných podmienok. Je odlišná u fyzicky ťažko pracujúceho a človeka so sedavým zamestnaním. Inú dávku potrebuje človek zdravý, inú chorý alebo zotavujúci sa po chorobe. Pri prvých príznakoch infekcie sa odporúčajú oveľa väčšie dávky: až 1 g vitamínu C každú hodinu, kým sa stav nezlepší.


Mohlo by vás zaujímať: Nech nie sú lieky vašou prvou voľbou


Nemal by chýbať

Pri každodennom príjme ovocia a zeleniny sa nemusíte obávať jeho nedostatku. Problém zvyčajne vzniká pri nesprávnej životospráve, jeho ničení varom či pôsobením kovov pri príprave pokrmov. Tento vitamín je totiž veľmi nestály. Ak je samotný, nenaviazaný na niektoré ďalšie látky, rýchlo sa pôsobením zvýšenej teploty či v prítomnosti už aj malého množstva kovov rozkladá.

Pokiaľ v strave dlhodobo chýba, môžu sa prejavovať poruchy zdravia: znížená odolnosť voči chorobám, malátnosť, únava, krvácanie z ďasien, nosa či zlé hojenie rán.

Umelý, či prírodný?

Farmaceutický priemysel odporúča nahradiť jeho nedostatok vitamínovými prípravkami. Väčšina vitamínových tabletiek obsahuje kyselinu L-askorbovú „čistú“, bez iných zlúčenín. Rýchlo sa ničí pôsobením vzdušného kyslíka, najmä v prítomnosti kovov.

Vyvážená strava nám pritom zabezpečuje nevyhnutné množstvo vitamínov, ktoré naše telo potrebuje. Ten, koho strava obsahuje dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, žiadne dodatočné vitamínové tabletky nepotrebuje. V ovocí a zelenine je navyše obsiahnutý aj celý rad iných vitamínov v prirodzených, a teda pre telo prijateľných pomeroch, a tiež životne dôležitých stopových prvkov.

Prirodzený vitamín C je v nich vždy viazaný na pektíny, látky, ktoré ho chránia pred znehodnotením. Okrem citróna a limetky je tento vitamín bohato zastúpený v šípkach, čiernych ríbezliach, paprike, ružičkovom keli, brokolici, kapuste či kivi.


Máte dostatok vitamínu C? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Vlaďa
Odporúčame