Prirodzené starnutie organizmu: Ktoré choroby najčastejšie trápia seniorov?

Pán

gettyimages

S pribúdajúcimi rokmi môžete na svojom tele zbadať rôzne zmeny. Prirodzené starnutie organizmu nie je možné zvrátiť, je však dobré vopred sa na tento proces pripraviť a poznať jeho úskalia. Fyzické zmeny z dôvodu starnutia postihujú každý orgán, tkanivo, svalstvo, kosti a menia životný štýl starších ľudí.

Rovnako tak sú však ovplyvnené aj psychosociálne interakcie. Ak nechcete, aby váš zdravotný stav šiel dolu vodou, viac ako inokedy je práve v staršom veku dôležité absolvovať preventívne prehliadky, starostlivo dodržiavať predpísanú liečbu, vzdať sa zlozvykov a žiť zdravým životným štýlom. Aké ochorenia najčastejšie trápia ľudí vo vyššom veku?

Časté zmeny a choroby spôsobené starnutím

Nie je možné zovšeobecňovať a tvrdiť, že každého človeka postihnú v rovnakom stupni. Veľkú úlohu v tomto zohráva dlhoročný spôsob života, genetické predispozície, charakter práce, miesto, kde bývate, miera stresu…

Premenných je veľmi veľa a preto porovnávanie dvoch ľudí rovnakého veku môže priniesť veľké rozdiely. Nestarneme rovnako, rovnako tak nepodliehame ani rovnakým chorobám. Zodpovedným prístupom k strave a pohybu sme schopní pre naše telesné aj duševné zdravie vytvárať primerané podmienky. Ktoré oblasti sú rizikové a pri čom treba zbystriť pozornosť?


Mohlo by vás zaujímať: Vek pod lupou: Človek môže za jediný rok zostarnúť aj o tri


Kosti, kĺby a svaly

Postupný úbytok kostnej a svalovej hmoty zvyšuje riziko úrazov a zlomenín, ktoré sa vo vyššom veku hoja iba veľmi pomaly. Neignorujte postupné problémy s rovnováhou a pohyblivosťou. Okrem starnutia kostí a svalov môžu v sebe niesť aj neurologickú príčinu.

Opotrebované kĺby, v ktorých sa chrupavky prestanú obnovovať a dochádza k zmenám v okolitom tkanive a kostiach, sú predstupňom artrózy. Ďalším strašiakom je zápalové poškodenie kĺbov – artritída – trápi podľa prieskumov takmer polovicu ľudí vo veku nad 65 rokov.

Zmeny vo výške a váhe

S ubúdaním chrupaviek, problémami so svalstvom a vypuklou chrbticou súvisí aj fakt, že starší ľudia sú o niekoľko centimetrov nižší, ako boli napríklad vo veku 30 – 40 rokov. Nedostatok pohybu, činorodosti a fyzických aktivít spolu so znižujúcim sa podielom svalovej hmoty tvorí podmienky pre prírastok kilogramov. Z miernej nadváhy sa vo vyššom veku môže stať obezita, ktorá je spúšťačom viacerých chronických ochorení   – cukrovka, zápalové ochorenia tráviacej sústavy. Nebezpečný viscerálny tuk v oblasti pásu a brucha navyše nepriaznivo ovplyvňuje zdravie srdca, pľúc a pečene.

Srdcovo – cievna sústava

Pred ochoreniami z tejto kategórie máme azda najväčší rešpekt a pri bolestiach v hrudníku lekára neobídeme. Nekvalitná strava plná nezdravých tukov a cukru, nedostatok pohybu sa po rokoch premietnu do problémov s upchávajúcimi sa cievami, zvýšeným pulzom srdca, ktoré sa rýchlejšie opotrebováva. Ľudí v staršom veku postihuje zlyhávanie srdca, vysoký krvný tlak, ateroskleróza, až srdcový infarkt a cievna mozgová príhoda.


Mohlo by vás zaujímať: Spomaľte starnutie svojej pokožky: Doprajte jej vhodnú výživu


Koža

Starnutím sa koža stáva tenšou, krehkejšou, objavujú sa vrásky, starecké škvrny, je náchylná na podliatiny a modriny. Pre nižšiu produkciu kožného oleja má sklony k suchosti a svrbivosti a s tým sa spája rozvoj vážnejších chronických kožných ochorení (ekzémy, psoriáza, …), ktorých ložiská môžu byť vstupnou bránou pre nebezpečné infekcie, mikróby a rozšírenie kožných plesní a mykóz.

Starnutie kože je najviac vidno na tých častiach tela, ktoré boli počas života pravidelne vystavované slnku – tvár, krk, dekolt, ruky. Nezabúdajte na pravidelné kontrolovanie znamienok. Sledujte, či nie sú zapálené, s neurčitými okrajmi, svrbiace alebo výrazne zväčšené. Pri pochybnostiach ich dajte skontrolovať dermatológovi.

Okrem vrások a stareckých škvŕn môžete na tvári spozorovať aj zmeny v kontúrach – tvárové svaly sa zmršťujú, tuk sa neudržuje v podkoží rovnomerne a vznikajú previsy kože. Cievne žilky strácajú na elasticite, praskajú a vytvárajú na tvári nevzhľadné červenkasté až namodralé miesta. Tento estetický problém – kuperóza, môže pri nedostatočnej starostlivosti prerásť v rosaceu, pre ktorú je charakteristický tzv. starecký nos – opuchnutý červený nos s rozbujneným tkanivom.

Hormonálne zmeny

Produkcia hormónov sa mení v závislosti od rôznych faktorov a jedným z najvýraznejších je práve vek. Nedostatočná hormonálna kontrola metabolizmu cukru v krvi, dysfunkcia štítnej žľazy, problémy s metabolizmom tukov, cholesterolu, vápnika a vitamínu D majú na svedomí viacero zdravotných ťažkostí a chronických ochorení. Nedostatok pohlavných hormónov úzko súvisí s erektilnou dysfunkciou, nízkym libidom, u žien s vaginálnou suchosťou a bolesťami pri pohlavnom styku.

Zmyslové vnímanie

Zorné pole očí sa zužuje a sluch prestáva byť citlivým. Zmeny v zmysloch prichádzajú zväčša postupne, preto nie vždy dokážeme registrovať alebo si priznať, že stav sa zhoršil. Zhoršenie zraku, zahmlené videnie, suché oči, pocit napätia v očiach konzultujte vždy so svojím lekárom. Zelený zákal vzniká pod vplyvom dlhodobo zvýšeného vnútroočného tlaku (zrakový nerv degeneruje) a postihuje aj ľudí s cukrovkou. Sivý zákal – katarakta – je ochorenie samotnej šošovky a súvisí so samotným starnutím oka.

Problémom starších ľudí býva aj neschopnosť rozoznať chuť jedla. Málo rozmanitá strava alebo dokonca až nedostatočný príjem stravy môže viesť k vážnej podvýžive.


Mohlo by vás zaujímať: Starších ľudí postihuje podvýživa: Je rovnako nebezpečná ako obezita


Kognitívne schopnosti

S pamäťou nebojujeme len po šesťdesiatke. Prvú neistotu viacerí z nás pocítili už okolo štyridsiatky, kedy sme si nemohli spomenúť, kde sme nechali kľúče alebo, či sme pri odchode uzamkli dvere. Vo vyššom veku je dôležité rozoznať, či ide o bežné problémy s pamäťou, ktoré z času na čas potrápia každého človeka alebo o niektorý druh demencie, napr. Alzheimerovu chorobu. V jej prípade totiž už ide o bezpečnosť a samostatnosť človeka.

Imunita

Schopnosť obranyschopnosti ľudského tela s pribúdajúcimi rokmi klesá. Starší ľudia sú náchylnejší na prechladnutie, virózy, až ťažké a dlhotrvajúce zápaly priedušiek a pľúc. Priebeh mnohých ochorení sa komplikuje a výrazne predlžuje. Dýchavičnosť, opakujúci sa kašeľ (najmä ráno), zahlienenie vedie k chronickej obštrukčnej chorobe pľúc (CHOCHP).

Črevá a močový mechúr

Ochorenia tráviacej sústavy, spomalená alebo zrýchlená činnosť čriev, zápalové ochorenia čriev, problémy s hemoroidmi, kŕče, bolesti brucha sú jedným z najčastejších dôvodov, pre ktoré Slováci navštívia lekára. Okrem toho, najmä ženy, dokáže potrápiť samovoľný únik moču – inkontinencia – najmä pre oslabené svaly panvového dna alebo opakované nepreliečené infekcie močovej sústavy.


S ktorými chorobami musíte bojovať vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame