Príručka ideálneho starého rodiča: Vyhnite sa nezhodám a udržte doma pohodu!

Stará mama

sxc.hu

Výchova dieťaťa je dôležitá vec. V domácnostiach, kde spolunažívajú starí rodičia, so svojimi deťmi a vnúčatkami, však častokrát dochádza k nezhodám a sporom vo výchove. Ako sa teda správať tak, aby vaše dobre mienené rady padli na úrodné pole? Viete, kedy je vhodné, radšej nezasahovať „mladým“ do ich výchovy?

Všetko závisí od vzájomných vzťahov, tolerancie a rešpektu

Vaše skúsenosti sú väčšie, ako skúsenosti vašich detí, no nezabúdajte na to, že pre vnúčatká je najdôležitejšia výchova ich vlastných rodičov. Nechajte ich preto, nech ich vychovajú podľa svojich hlavných životných zásad a tak, ako to cítia. Vaša rada bude určite veľakrát a v mnohom prínosom a skvelým poučením, no určenie priorít vo výchove a jej smerovanie, by malo byť na pleciach rodičov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Milovaná alebo nenávidená: Aký typ svokry ste vy?


Pomocný orgán ako najlepší variant

Vaše miesto v psychickom vývoji vnúčatiek je určite nezastupiteľné. Chcite preto, aby si vás pamätali ako vždy usmiatych, ochotných venovať sa im a hrať sa s nimi. Nie ako tých, ktorí sa hádali s mamičkou a otcom o tom, kedy ich dať spať, kedy ich kúpať, či koľko majú jesť. Všetky tieto veci ponechajte iba na nich, vy sa nimi nezaťažujte. Presuňte svoju energiu radšej na rozdávanie lásky, pokoja, harmónie, pomoci, ochoty a tepla domova. Od starých rodičov by mala prirodzene vyplývať funkcia poradného orgánu, ktorý pomôže a poradí vtedy, keď mladí nezvládajú situáciu a požiadajú o pomoc. Starostlivosť o deti je náročná a preto pomoc starého rodiča privíta určite každá vyčerpaná mamička.

Keď to babička zoberie príliš vážne

Skutočne zaťažkávacou skúškou môže byť najmä ten stav, keď babička zoberie svoju úlohu až príliš vážne. Neustále sa zúčastňuje všetkých činností, alebo na ne prehnane dozerá. Takéto „gestapo“ za chrbtom strpí s pokojom len málokto. Aj keď máte dobrý úmysel, pamätajte si, že menej je niekedy viac a v tomto prípade to platí dvojnásobne. Buďte si istí, že tlakom nič nedosiahnete. Mnohé veci, ktoré sa robili vtedy, keď ste vy mali malé deti, sa dnes už robia inak.

Rešpektujte modernú dobu

Medicína, zvyky, spoločnosť a tým aj spôsoby starostlivosti o deti, sa posunuli ďaleko dopredu a od niektorých vecí, ktoré vy ešte stále považujete za nesmierne dôležité a podstatné, sa dnes už upúšťa, alebo sa už nepraktizujú. Musíte uznať, že v súčasnosti už nič nefunguje tak, ako pred dvadsiatimi rokmi a teda ani niektoré veci týkajúce sa výchovy a starostlivosti o deti. Rešpektujte preto aj dobu a nové vedecké poznatky a nechajte mladých vychovávať deti v duchu modernej spoločnosti – tej, v akej budú žiť!


Tiež by vás mohlo zaujať: Prekvapte svoje vnúčatá: Budú vás za to zbožňovať!


Svokra verzus nevesta

Tak toto je kapitola sama o sebe. Ak sa tieto dve osoby stretnú pod jednou strechou, vo väčšine prípadov to neveští nič dobré. Ak už sa ale takýto prípad stane, držte sa nasledujúcich dôležitých zásad:

  • rešpektujte jedna druhú
  • svokra nemôže zhadzovať a znevažovať prácu a starostlivosť nevesty o rodinu pred svojim synom (a jej mužom) a najmä nie zákerne – bez jej prítomnosti, keď sa nemôže  obhájiť (takéto správanie nijaká inteligentná dáma nemá)
  • nemalo by dôjsť ku hádke a naštrbeniu vzťahov, ktoré sa potom ťažko naprávajú, a tak múdrejší vždy ustúpi
  • nevesta by mala rešpektovať názory skúsenejšej svokry, ale nie ak ide o manipuláciu a nútenie robiť veci vždy len tak, ako svokra uzná za vhodné
  • slušnosť a priateľstvo sú najlepšími pomocníkmi v budovaní tohto komplikovaného vzťahu

Aké máte vzťahy so svojou svokrou či nevestou? Poradíte ako ich udržať bezproblémové?

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame