Prišli ste o prácu? Poradíme, čo vám pomôže znova naštartovať kariéru

Znudená žena v kancelárii

Keď zo dňa na deň prídeme o zamestnanie, v ktorom sme boli celé roky, je to obrovský šok (Foto: GettyImages)

V zamestnaní strávime neraz viac času ako s rodinou. Nie je to len o zarábaní peňazí na živobytie. Poskytuje nám priestor, kde môžeme naplno prejaviť svoje kvality, socializovať sa, učiť sa správne riešiť drobné konflikty či vytvoriť si priateľské vzťahy. Pre mnohých predstavuje práca pocit istoty. Čo robiť, keď o ňu zo dňa na deň prídeme?

Dajte si čas na vstrebanie

Keď zo dňa na deň prídeme o zamestnanie, v ktorom sme boli celé roky, je to obrovský šok. Prichádzame o dôležitú istotu a tak nečudo, že môžeme mať pocit straty pevnej pôdy pred nohami. Hnevať sa či pociťovať krivdu je absolútne prirodzené. Nebojujte so svojimi emóciami. Aspoň nie prvé dni. Aby ste sa však dokázali pohnúť z miesta, je dôležité nehovieť v nich príliš dlho. Po pár dňoch prvotný šok pominie a vtedy si môžete vysúkať rukávy a poobzerať sa po nových pracovných ponukách.

Znížte výdavky

Ostali ste bez pravidelného príjmu. Pár mesiacov síce môžete od štátu dostávať sociálnu podporu, avšak spoliehať sa len na ňu rozhodne nestačí. Nájdite si čas a zanalyzujte svoj rozpočet. Keď sa naň pozriete kriticky, určite nájdete položky, ktoré predstavujú nadštandard. Teraz sa skúste bez neho zaobísť. Novú prácu môžete nájsť o pár týždňov, ale pokojne sa doba hľadania môže predĺžiť na niekoľko mesiacov. Preto hospodárte opatrne.


Mohlo by vás zaujať: Výpoveď tesne pred dôchodkom: Čo spraví s vaším životom?


Vybudujte si pravidelnú rutinu

Strata zamestnania by sa nemala stať príležitosť na lenivosť. Pár dní vás možno bude baviť vylihovať na posteli, no je dôležité vedieť sa pohnúť ďalej. Aby ste nevyšli z cviku, vytvorte si pravidelnú dennú rutinu. Pokúste sa vstávať v tom istom čase, deň si rozdeľte na menšie časové úseky. Vyčleňte si minimálne 2 hodiny na intenzívne hľadanie práce. Pokiaľ budete dôslední, vaša snaha sa vám určite vyplatí.

Stanovte si jasný cieľ

Viete, čo chcete robiť? Možno vás táto otázka zarazí, no verte, že pomerne veľa ľudí na ňu nevie odpovedať. Teraz máte chvíľu čas porozmýšľať nad tým, čo vás skutočne baví. Skúste si stanoviť 3-4 pracovné pozície a pri hľadaní zamestnania sa zamerajte práve na ne. Objektívne zhodnoťte svoje silné aj slabé stránky, svoje úspechy aj pády. Pomôže vám to určiť si nový pracovný cieľ.


Mohlo by vás zaujať: Strata práce prináša mnohé ťažké chvíle: Zvyšuje sa aj riziko mŕtvice


Dôverujte si

Správne nastavenie psychiky dokáže hotové zázraky. Problémom mnohých nezamestnaných, najmä vyššieho veku, je nízka sebadôvera. Buďte na seba hrdí. Vedzte, že máte čo ponúknuť! Napíšte si na papier zoznam všetkých úspechov, kvalít a predností, s ktorými sa môžete podeliť. Tento zoznam môže byť pre vás odrazový mostík, ktorý využijete pri písaní životopisu a motivačného listu.

Rozširujte kontakty, rozhadzujte siete

Mnohé pracovné ponuky nenájdete na internete, i keď tam je najväčší výber. Niekedy sa k novej práci dostaneme náhodne, prostredníctvom známych a kontaktov. Pokiaľ ste stratili prácu, netvárte sa ako kôpka nešťastia. Komunikujte s ľuďmi a rozširujte si obzory. Zapojte sa aj do rôznych skupín na sociálnych sieťach, ktoré sú zamerané práve na voľné pracovné miesta. Čím viac ľudí poznáte, tým je väčšia šanca, že nájdete pozíciu, ktorá vám bude vyhovovať.

Náš tip: Ak ste už začali rozposielať životopis, dajte si pozor, aby všetkým spoločnostiam neposielali ten istý. Zakaždým si dôkladne prečítajte pracovnú ponuku. Životopis aj motivačný list upravte s dôrazom na to, čo je podstatné pre dané kritéria. Zvýšite tým šancu toho, že vás zavolajú na pohovor. Držíme vám palce!


Slovenský bestseller vás dostane zo dna ku hviezdam: Čo robiť, keď život nejde podľa plánu?

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame