Priveľa soli, tvrdé mäso či pripálený obed: Ako zachrániť katastrofy pri varení?

varenie

photl.com

Aj majster tesár sa utne – toto známe úslovie platí pri všetkých činnostiach, nevynímajúc varenie. Môžete mať odkrútené roky praxe pri sporáku, no stačí malá chvíľka nepozornosti a lahôdka pre chuťové poháriky sa môže razom premeniť na nejedlú pohromu. Ak sa vám do hrnca odsype priveľa soli alebo sa jedlo pripáli, nemusíte ho hneď vyhadzovať. Prinášame vám zopár trikov, ktorými sa dajú chyby pri varení napraviť.

Mäso ako podrážka

Nemusíme byť expertom na živočíšne bielkoviny, aby sme vedeli, že mäso najlepšie chutí vtedy, ak je mäkké a šťavnaté. Občas sa však stane, že napriek dostatočnej tepelnej úprave je stále tvrdé, prípadne má „gumovitú“ konzistenciu ako žuvačka. Medzi tradičné riešenia patrí pridanie trošky jednej z nasledujúcich ingrediencií:

  • sóda bikarbóna
  • prášok do pečiva
  • pár kvapiek octu

Zmäknutie mäsa však môžeme docieliť aj oveľa delikátnejším spôsobom – pridaním alkoholu. V závislosti od výslednej chuti pokrmu dolejte pivo, červené víno, koňak alebo aj slivovicu. Pridanou hodnotou sa stane nielen nová príchuť, ale aj vôňa. Alkoholu sa báť nemusíte – ten sa pri varení pomerne rýchlo vyparí.


Mohlo by vás zaujímať: Rady a triky starej mamy pri pečení: S nimi budú možno vaše koláče ešte lepšie


Zrazená omáčka

Vo všeobecnosti platí, že smotana jedlo zjemní, preto sa považuje za veľmi obľúbenú prísadu predovšetkým do omáčok. Niekedy však býva náročné odhadnúť jej správne množstvo, prípadne sa zrazí. Vtedy pomôžu nasledovné triky:

  • ešte do horúcej polievky/omáčky pomaly prisypte malé množstvo sódy bikarbóny alebo prášku do pečiva a dobre premiešajte (ak to preženiete, krém začne peniť)
  • niekedy zaberie šoková terapia – lyžička studenej vody alebo celý hrniec ponorený do studenej vody. Pri dôkladnom premiešaní metličkou sa dopracujete k želanému výsledku

Niekedy smotana nemusí byť to jediné, čím sa dá kulinársky výtvor zahustiť. V prípade gulášu vynikajúco funguje najemno postrúhaný zemiak. K omáčke na divinu zas môžete vyskúšať slivkový alebo ríbezľový lekvár.

Pripálený hrniec

Nočná mora všetkých kuchárov, ktorá nielenže poškodí samotný hrniec, no navyše dodá jedlu horkastú chuť spáleniny. V takom prípade jedlo preložte do čistej nádoby bez vyškrabávania a pripálený hrniec nechajte odmočiť. Pokrm v novom hrnci varte ďalej s pridaním pohlcovača pachu, ktorý neskôr vyberiete. Môže ním byť mrkva, krajec chleba, či dokonca korkový štupeľ, no ten pre istotu vložte do sitka na sypaný čaj, aby sa vám počas varenia nerozpadol. Zápach dokáže absorbovať aj mokrá utierka namiesto pokrývky.

Keď soľ nie je nad zlato

Odhadnúť správne množstvo soli je náročné už len preto, že každému vyhovuje niečo iné. Existujú dokonca ľudia, ktorí si svoju porciu osolia ešte predtým, ako ju ochutnajú. Ak to ale so soľou preženiete už pri samotnom varení, nezúfajte. Podľa toho, čo sa do vášho jedla hodí najviac, vyskúšajte v ňom povariť:

  • očistený zemiak
  • mrkvu
  • vaječný bielok
  • kôrku chleba

Všetko z uvedeného (s výnimkou bielka) vyberte a pokrm ochutnajte. Ak je stále príliš slaný, neostáva vám nič iné, ako ho zriediť vodou – to by však malo byť až krajným riešením, pretože musíte nanovo dochucovať koreninami.


Mohlo by vás zaujímať: Obľúbené zmrazovanie: Ako vplýva na potraviny a čo všetko o ňom treba vedieť?


Vývar ako od profesionála

Kuraciu polievku v našich domácnostiach varíme pravidelne a vo všeobecnosti platí, že na nej niet čo pokaziť. Ak ale túžite po skutočne gurmánskom zážitku, vyskúšajte nasledovný postup:

  • kosti z kuraťa dajte prudko zapiecť do rúry
  • vyberte pekáč, kosti preložte do hrnca a zalejte ich studenou vodou
  • nechajte zovrieť a potom už len bublať aj štyri hodiny
  • odoberajte penu, aby vývar nezostal kalný
  • zeleninu pridajte krátko pred koncom varenia

Múka v hrudkách

Zvyknete polievku či omáčku zahustiť len hladkou múkou rozmiešanou vo vode? Je to síce rýchlejšie, no múka sa môže po pridaní do jedla zhrčkavieť. Aby ste sa tomu vyhli, urobte si radšej poctivú záprašku na masle, ktorá je chutnejšia a jemnejšia.

Už žiadne blato

Už sa vám stalo, že ryba alebo zelenina po orestovaní pripomínali skôr nevzhľadnú kašu než lahôdku plnú živín a vitamínov? Problémom môže byť nedostatočne rozpálená panvica s olejom či prebytok vody. Preto ak sa chystáte variť zo zásob z mrazničky, najskôr nechajte všetko odmraziť, potom odsajte prebytočnú vodu a až následne tepelne upravujte.


Čo vám pri varení robí najčastejšie problémy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame