Príznaky blížiacej sa menopauzy: Spoznajte ich a zistite, na čo sa pripraviť

Bolesť hlavy

thinkstockphotos.com

Symptómy nastupujúcej menopauzy nie je ťažké prehliadnuť. Niektoré ženy ňou prejdú bez akýchkoľvek komplikácií či nepríjemných pocitov. Pre iné však môžu byť jej príznaky vysiľujúce, so skorým nástupom a môžu trvať celé roky.

Prečo prichádza menopauza?

Celý rad problémov, s ktorými sa ženy potýkajú, súvisí so zníženou produkciou ženských pohlavných hormónov estrogénu a progesterónu. Príznaky sa u každej ženy výrazne líšia a to kvôli tomu, že tieto hormóny majú na ženské telo rôzne účinky. Estrogén reguluje menštruačný cyklus a ovplyvňuje reprodukčný systém, močový trakt, cievy, kosti, prsia, kožu, vlasy, panvové svaly a mozog. Výsledkom je, že menopauza sa u žien prejavuje po celom tele.

Zmeny v menštruačnom cykle

Menštruácia neprichádza tak pravidelne ako kedysi. Krvácanie môže byť slabšie alebo silnejšie, niekedy len výtok. Tiež môže trvať dlhšie alebo kratšie. Ak vynecháte jeden menštruačný cyklus, pre istotu si spravte tehotenský test. Ak však nie ste tehotná, ide zrejme o menopauzu. V prípade, že po dlhšej dobe bez menštruácie sa u vás znovu objaví špinavý výtok, poraďte sa so svojim gynekológom, aby ste sa uistili, že nejde o závažný problém, napríklad rakovinu.


Mohlo by vás zaujať: Zvládnite menopauzu v pohode a s nadhľadom: Prispôsobte prechodu svoj jedálniček


Návaly horúčavy

Tento problém trápi mnohé ženy v prechode. Nečakaný pocit tepla sa môže objaviť na hornej polovici alebo po celom tele, takisto sa môže líšiť intenzitou, sprevádzajúcim potením alebo začervenaním. Návaly zväčša trvajú od 30 sekúnd do 10 minút a ženy trápia aj rok-dva od poslednej menštruácie. Ak vás stavy nečakanej horúčavy obmedzujú v bežnom živote, môžete požiadať svojho lekára o lieky na predpis, ktoré tieto príznaky zmierňujú.

Nedostatočne vlhká vagína a bolesti pri pohlavnom styku

Znížená produkcia estrogénu a progesterónu tiež znižuje vrstvu vlhkosti, ktorá pokrýva vnútorné steny vagíny. S týmito ťažkosťami sa stretávajú ženy v každom veku, no typické sú najmä pre menopauzu. Spája sa s nimi tiež svrbenie či štípanie vonkajších pohlavných orgánov. Nedostatočné zvlhčenie vagíny spôsobuje bolesť pri sexe, niekedy aj slabé krvácanie a častejšie nutkanie na močenie. Poradiť si môžete s pomocou lubrikantu na vodnej báze.


Mohlo by vás zaujať: Návaly tepla či závrate: Ako zatočiť s nepríjemnými príznakmi prechodu?


Nespavosť

Podľa odporúčaní lekárov by dospelí mali v noci spať 7 až 8 hodín. Počas menopauzy však môžete mať problémy zaspať alebo prespať celú noc v kuse. Časté budenie sa a neschopnosť zaspať je takisto príznak, ktorý sprevádza prichádzajúcu menopauzu. Aby ste sa poriadne vyspali, vyskúšajte relaxačné dychové techniky, cez deň sa veľa pohybujte, aby ste zaspávali unavená, nehrajte sa pred spaním s telefónom a počítačom, keďže svetlo displeja narúša spánok. Pred spánkom si doprajte čaj z ľubovníka bodkovaného, medovky či harmančeka. Pomôcť môže aj relaxačný kúpeľ.

Časté močenie a inkontinencia

Strata kontroly nad močovým mechúrom je pre ženy v prechode bežná záležitosť. Stretnúť sa môžete aj s neustálym nutkaním na močenie i s bolestivým močením. Deje sa tak preto, že počas menopauzy vagína i močový mechúr strácajú svoju elasticitu, oslabené sú i panvové svaly. S týmito príznakmi zabojujte pomocou Kegelových cvikov, určených práve na posilnenie vaginálneho a panvového svalstva. Tiež sa vyhýbajte alkoholu, no dbajte na dostatočný pitný režim. Ženy v prechode tiež čelia vyššiemu riziku infekcií močového traktu.


Mohlo by vás zaujať: Depresia v menopauze si nájde mnoho žien: Nedajte jej šancu!


Znížené libido

Znížená chuť na sex je ďalší z nepríjemných príznakov, ktoré sprevádzajú nastupujúcu menopauzu. Opäť za to môže chýbajúci estrogén – prejavuje sa neschopnosťou dosiahnuť orgazmus a bolesťou pri sexe. Našťastie existujú lieky, ktoré vám pomôžu zachrániť váš sexuálny život, poraďte sa preto s lekárom.

Samozrejme, s menopauzou sa spája aj mnoho iných príznakov – depresia a náladovosť, atrofia vagíny, vysušovanie vlasov a pokožky a ďalšie. Naviac, každá žena ich pociťuje individuálne. Nezabúdajte hlavne na to, že ani nástup menopauzy nie je dôvodom na vynechanie pravidelných preventívnych prehliadok u gynekológa.


Čo pri problémoch počas menopauzy najviac pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame