Probiotické baktérie pre zdravé hrubé črevo: Získajte ich z týchto potravín

Kapusta

thinkstockphotos.com

Aj keď sa pred baktériami zubami nechtami usilujeme chrániť, niektoré z nich by sme predsa len do svojho organizmu mali pustiť a snažiť sa ich tam aj udržať. Ľudské telo má v sebe množstvo dobrých baktérií, ktoré proti tým škodlivým bojujú.

Nájdete ich v tráviacom systéme, keďže sa podieľajú na trávení a podporujú imunitu  a zlepšujú metabolizmus. Bránia tomu, aby sme boli náchylní na rôzne chronické a autoimunitné ochorenia. Aj kvôli tomu by ste sa mali usilovať, aby ich hodnota vo vašom organizme bola čo najvyššia. Probiotiká pôsobia priaznivo aj pri znižovaní hladiny cholesterolu, zlepšení intolerancie laktózy, syndróme dráždivého čreva, akútnych hnačkových ochoreniach či pri prevencii rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Snažte sa o dostatočný prísun probiotík najmä v prípade, ak užívate antibiotiká. Tie totiž pri ničení infekcie zlikvidujú aj to dobré. Narušená rovnováha v organizme potom spôsobuje hnačky, preto pri nich či iných tráviacich problémoch zbystrite pozornosť a doplňte do vášho tela prospešné baktérie napríklad aj týmito potravinami.

Kefír

Výrobok prevažne z mlieka kráv, kôz a oviec je trošku kyslej chuti a kvôli fermentácii aj trochu sýtený. Za tú sú zodpovedné symbiotické kolónie baktérií a kvasiniek. Nie nadarmo sa kefír pýši tým, že je jednou z najsilnejších probiotických potravín, veď obsahuje viac druhov prospešnej mikrobiálnej flóry. Navyše ho zoženiete takmer v každom obchode, vďaka čomu si môžete užívať vysoký obsah vápnika, horčíka, biotínu, kyseliny listovej, vitamínov K2 a B12 i organických kyselín hocikedy, keď chcete.


Mohlo by vás zaujímať: Spravte niečo pre svoje črevá: Doprajte si pravidelne tieto potraviny


Jogurty

Probiotické jogurty sú typické obsahom živých kultúr, ktoré napomáhajú vášmu tráveniu. Treba však dbať na to, akým spracovaním jogurt prešiel. Platí zásada – čím menšie spracovanie, tým väčšie množstvo prospešných látok obsahuje. Ďalším pozitívom je, že ide o vyvážený zdroj bielkovín, sacharidov, tukov, minerálov i vitamínov.

Kombucha

Táto forma fermentovaného čaju obsahuje vysoké množstvo zdravých črevných baktérií. Tento probiotický nápoj má už dlhé roku pijú s vierou, že môže pomôcť zvýšiť energiu alebo môže pomôcť schudnúť. Je vyrobený z húb pôvodom z Číny, symbiotické kultúry baktérií a kvasiniek v ňom vznikajú kvasením. Ale aj keď zažíva v súčasnosti obrovskú popularitu, Kombucha nemusí byť najlepšou voľbou pre každého, najmä nie pre tých, ktorí mali niekedy problémy s kvasinkami Candida.

Polievka Miso

Miso je jedna z opôr tradičnej japonskej medicíny a bežne sa používa v makrobiotickej kuchyni ako urýchľovač trávenia. Vyrába sa z kvaseného žita, fazule, ryže alebo jačmeňa. Stačí pridať do teplej vody lyžicu misa a polievka bohatá na probiotické baktérie bude hotová.


Mohlo by vás zaujímať: Hrubé črevo má veľký vplyv na stav celého tela: Udržte si ho v dobrej kondícii


Kyslá kapusta

Nielen kyslá kapusta, ale aj iné druhy takto upravenej kyslej zeleniny sú bohaté na zdravé živé kultúry. Môžu však pomôcť aj so znížením príznakov alergie. Pri výbere kyslej kapusty v obchode dbajte na to, aby šlo radšej o nepasterizované druhy. Pasterizácia používaná na úpravu rôznych produktov totiž zabíja dobré baktérie. Kyslá kapusta je okrem toho skvelým zdrojom vitamínu C.

Tepelne nespracované syry

Probiotiká sú obsiahnuté najmä v mliečnych výrobkoch, teda napr. v syroch. Najvhodnejšie sú tzv. dlhoročné syry ako aj syry vyrobené z nepasterizovaného mlieka. Mikroorganizmom pomáha v zažívacom trakte prežiť vysoký obsah tuku a ich kyslosť. Ak teda chcete doplniť probiotiká, vyberte si napríklad kvalitný emenetál, goudu, fetu či cheddar. Nápomocný vám môže byť aj štítok so slovami: vyrobené zo surového mlieka. Slovenskou probiotickou bombou je zase bryndza, samozrejme nepasterizovaná.


Z akých potravín čerpáte probiotické baktérie vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame