Probiotiká pre zdravie čriev aj proti infekciám: Ktoré sú pre vás najlepšie?

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Antibiotiká patria k veľmi často predpisovaným liekom. Ich spotreba stúpa najmä v zimnom období, kedy je náročné vyhnúť sa chrípke. Pôsobia všade v mieste svojho prieniku, ich užívanie preto so sebou prináša aj možné nežiaduce účinky. Znížiť riziko pomáhajú probiotiká. V našich črevách i na slizniciach spolurozhodujú o zdraví. Viete o nich všetko?

Zdravé baktérie

Ľudský organizmus je za bežných okolností kolonizovaný baktériami. Vyskytujú sa na povrchu kože, slizníc a v dutých orgánoch. Nazývame ich fyziologická mikroflóra a má pre nás obrovský význam, najmä ako podpora imunitného systému. Strava, akú dnes konzumujeme, jej však neprospieva. Je chudobná na vlákninu, nevyhnutnú pre prežitie probiotických baktérií podporujúcich zdravie organizmu. Súčasne obsahuje veľa zložiek, ktoré znemožňujú ich prežitie: potraviny živočíšneho pôvodu, priveľa sladkostí, alkoholu či nedostatok vitamínov B.

Najčastejšou príčinou likvidácie prospešných baktérií je užívanie antibiotík. Dôsledkom sú tráviace ťažkosti, hnačka, zápcha, bolesti brucha a plynatosť. Zdravé hrubé črevo predstavuje až 90 percent obranyschopnosti. Poškodenie trávenia tak môže mať následne dopad na celý imunitný systém.


Mohlo by vás zaujať: Probiotiká od A a po Z: Prečo sú pre imunitu také dôležité?


Obnova zničeného

Antibiotiká však nepoškodzujú len črevnú, ale aj vaginálnu mikroflóru. Môžu zapríčiniť vznik sekundárnej plesňovej infekcie. Na zníženie rizika vzniku problémov spôsobených užívaním týchto liekov sa odporúča prijímať popri nich probiotiká. Obsahujú vitálne baktérie v dostatočnom množstve na to, aby osídlili črevnú sliznicu a vyvolali pozitívne účinky na zdravie organizmu. Nielenže môžu zamedziť nežiaducim účinkom antibiotík, majú význam aj preventívne.

Hlavné účinky

Probiotické baktérie podporujú imunitný systém a uľahčujú trávenie Chránia pred infekciou tráviaceho systému, narušením črevnej flóry pri antibiotickej liečbe, pred kvasinkovou infekciou i niektorými typmi rakoviny. Napomáhajú liečbe zápalových ochorení čreva a produkujú vitamíny K a B vitamíny, potrebné pre správne fungovanie celého organizmu.

Ako vybrať správne?

Na trhu je dostupných veľa rôznych prípravkov. Niektoré obsahujú mnoho baktérií jedného druhu, iné niekoľko bakteriálnych druhov. Skôr, než sa rozhodnete pre kúpu niektorého z nich, uistite sa, aké  probiotiká  sú vhodné práve pre vás. Každý druh je určený primárne pre istý druh ťažkostí. Pri nákupe sa riaďte základnými pravidlami:
– kupujte len produkty, na ktorých je jasne vyznačené, aký druh a množstvo baktérií obsahuje, a tiež ďalšie zložky
– počet baktérií v 1 tabletke (kapsule) by mal byť čo najväčší
– ak prípravok obsahuje viacero druhov baktérií, podiel aspoň jedného z nich by mal predstavovať viac než 50 percent celkového množstva baktérií v 1 tabletke, najmenej však 20 percent


Mohlo by vás zaujať: Probiotiká a prebiotiká: Ako pôsobia na naše telo a aké sú medzi nimi rozdiely?


Pomôže aj vhodná strava

Okrem doplnkov výživy sa probiotické baktérie prirodzene nachádzajú v určitých druhoch potravín. Niektoré potraviny zase obsahujú látky podporujúce ich rast. Ide najmä o:
– acidofilné mlieko, kefír, bryndzu a olomoucké tvarôžky
– jogurty a kvasené mliečne výrobky obohatené o probiotiká
– banány, hrušky, artičoky, topinambury a ďalšie druhy ovocia a zeleniny
– strukoviny a obilniny s väčším obsahom rozpustnej vlákniny, ako je ovos
– vitamíny skupiny B
prebiotiká: podporujú rast probiotických baktérií, sú zastúpené vo fermentovaných výrobkoch, ako je kyslá kapusta alebo uhorky, jogurty či kefír, v ovocí a zelenine, strukovinách a celozrnných produktoch
fytochemické látky: rastlinné látky s protizápalovými účinkami, ktoré pomáhajú ničiť škodlivé baktérie, nachádzajú sa v ovocí, zelenine i rôznych koreninách, napríklad v čiernom korení, koriandri, kurkume, kardamóme, klinčekoch či škorici


S ktorými probiotikami máte najlepšie skúsenosti vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Vlaďa
Odporúčame