Problémom so zabúdaním sa dá vyvarovať: Môžu za ne lieky, alkohol i mastné jedlo

Senior

gettyimages

Aj vám sa už pravdepodobne stalo, že ste si pred odchodom z domu nevedeli spomenúť, kde ste nechali kľúče, peňaženku, mobil. Alebo ste vošli do miestnosti a odrazu ste zabudli, prečo ste tam vlastne išli. Príčin takýchto problémov s pamäťou je hneď niekoľko.

Mastné jedlá a alkohol

Jednou z najčastejších príčin zabúdania je konzumácia nezdravých jedál a nadmerného množstva alkoholu. Preto, ak chcete, aby váš mozog fungoval tak, ako má a aby ste v práci podávali dobrý výkon, mali by ste sa im čo najviac vyhýbať.

Naopak, zaraďte do stravy vitamín B12, ktorý je pre správne fungovanie mozgu nevyhnutný. Jeho nedostatkom trpia najmä starší ľudia, vegetariáni, ale i celiatici.

Info: Vitamín B12 dopĺňajte pravidelnou konzumáciou mliečnych výrobkov, vajíčok a mäsa. Mozgu prospievajú aj maliny, jahody, čučoriedky, brusnice a černice.

Problémy so štítnou žľazou

Pri dlhodobejších problémoch s pamäťou sa môžete obrátiť na svojho lekára s prosbou, aby vám urobil jednoduchý test štítnej žľazy a zistil, či má s vašim zabúdaním niečo spoločné. Štítna žľaza nezodpovedá len za produkciu hormónov či rýchlosť látkovej premeny, ale zohráva svoju úlohu aj pri správnom fungovaní pamäte. Problémy sa prejavujú častejšie u žien ako mužov a výsledkom je často i neschopnosť sústrediť sa.


Mohlo by vás zaujímať: Nepamätáte si jednoduché veci? S našimi tipmi zábudlivosť hravo porazíte


Fajčenie

To, že fajčenie nie je zdravé, vie každý. Fajčiari si to však nepripúšťajú až do momentu, kým nepríde vážny zdravotný problém. Treba si však čo najskôr uvedomiť, že fajčenie vážne ohrozuje nielen pľúca, ale aj mozog. Z výskumov vyplýva, že ľudom, ktorí sa dlhé roky venujú tomuto neduhu, sa zmenšuje slovná zásoba a majú problém s vyjadrovaním. Takisto ich častejšie trápi zabúdanie a častokrát je u nich poškodená schopnosť mozgu prenášať a spracovávať informácie.

Info: Spomenuté fakty neplatia pre ľudí, ktorí si zapália raz za mesiac. Týkajú sa len dlhoročných fajčiarov.

Nedostatok spánku

Za zhoršenú pamäť môže aj časté ponocovanie. Ak chodíte neskoro spávať, na druhý deň ste unavení, máte spomalené reakcie, neviete sa sústrediť a máte problémy s pamäťou. Odporúča sa preto spať v noci aspoň sedem, v ideálnom prípade osem hodín. Na škodu nie je ani poobedný šlofík. Ak cítite, že potrebujete polhodinovú pauzu a máte priestor, pokojne si pospite. Vášmu mozgu to len prospeje.

Info: Ak chodíte neskoro spať len výnimočne, nemusíte sa báť. Problémy s pamäťou sa najčastejšie prejavujú len u ľudí, ktorí chodia neskoro spať pravidelne.


Mohlo by vás zaujímať: Vyhnite sa demencii: Rozhýbte sa skôr, než bude neskoro!


Užívanie liekov

Problémy s pamäťou môžu nastať aj pri dlhodobom užívaní niektorých liekov. Ide najmä o antihistaminiká, anestetiká, antidepresíva, rôzne tabletky na chudnutie, lieky na srdce i inkontinenciu. Napriek tomu, že tieto lieky môžu spôsobiť zhoršenie pamäti, netreba ich prestať užívať bez poradenia sa s lekárom.

Info: Ak máte podozrenie, že vám niektoré lieky spôsobujú zdravotné problémy, poraďte sa so svojim lekárom. Lieky nikdy svojvoľne nevysadzujte.

Stres je nepriateľ

Vedecké štúdie dokázali, že stresové hormóny ovplyvňujú aj našu pamäť. Preto, ak ste v strese, môžete mať problém spomenúť si napríklad na to, kde bývate alebo koľko máte rokov. Ide o prirodzenú reakciu mozgu, ktorý sa sústredí na vec, ktorá mu spôsobuje stres. Ostatné ho akoby netrápilo.

Info: Skúste sa čo najmenej stresovať a svoju pamäť pravidelne trénujte. Pri problémoch s pamäťou pomáhajú nákupné zoznamy, pitie kávy, ale i pohyb, ktorým si prekrvíte mozog.


Máte problémy so zabúdaním? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lenka
Odporúčame