Problémy s pamäťou? Týchto 5 potravín je výbornou prevenciou proti Alzheimerovi

Káva

freedigitalphotos.net

Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie a súčasne jednou z desiatich hlavných príčin úmrtia ľudí vo veku nad 80 rokov. Medzi prvé varovné signály patrí zhoršovanie pamäti, zabúdanie nedávnych udalostí a strata priestorovej a časovej orientácie. Hoci definitívne možnosti vyliečenia nám nie sú známe, správne zvolená strava dokáže riziko ochorenia oddialiť až o 40 percent. Čo by vo vašom jedálničku rozhodne nemalo chýbať?

Karí

Chutné a voňavé korenie indického pôvodu obsahuje zložku príbuznú zázvoru, ktorá sa nazýva turmerik. Táto látka je obzvlášť bohatá na kurkumin, ktorý dáva karí jeho špecifický žltý nádych. Okrem charakteristického zafarbenia dokáže podľa expertov z Centra pre výskum Alzheimerovej choroby z Kalifornskej univerzity v Los Angeles blokovať tvorbu amyloidových plakov a tak je skvelou prevenciou proti Alzheimerovi. Rovnako spoľahlivo bojuje aj so zápalmi. Známy je aj vďaka svojej vlastnosti znižovať hladinu cholesterolu, ktorý upcháva artérie, čím sa znižuje prietok krvi do mozgu.

Hroznová šťava

Vedci zaoberajúci sa Alzheimerovou chorobou často hovoria, že čo je dobré pre srdce, je rovnako dobré i pre správne fungovanie nášho mozgu. Nové výskumy skutočne dokazujú, že polyfenoly obsiahnuté v červenom hrozne a šťave z tohto ovocia priaznivo pôsobia na tento dôležitý životný orgán, no rovnako pomáhajú udržiavať zdravú a jasnú myseľ. Dôkazom je aj testovanie pamäti u dvanástich starších pacientov, ktorým vedci z Lekárskej fakulty na univerzite v Cincinnati podávali po dobu troch mesiacoch hroznový džús. Závery šokovali aj samotných lekárov a ľudí, ktorí sa osvetového projektu zúčastnili. Dobrovoľníkom, ktorí pili nápoj z vinice, sa značne zlepšila ich priestorová pamäť a jednoduchšie sa učili nové veci. Polyfenoly, ktoré napomáhajú lepšej komunikácii medzi mozgovými bunkami, nájdete aj v pohári červeného vína, a preto na zdravie!


Tiež by vás mohlo zaujať: Bystrá myseľ bez Alzheimera až do stovky? Potrápte svoj mozog týmito úlohami!


Káva

Ste fanúšikom tohto energetického nápoja? Hoci káva nepatrí medzi najzdravšie tekutiny, každá minca má dve strany. Kávičkárov isto poteší nedávna fínska štúdia, podľa ktorej tí, ktorí vypijú denne tri až päť šálok denne, majú nižšie šance na vyvinutie Alzheimerovej choroby o neuveriteľných 65 percent v porovnaní s tými, čo pijú menej než dva hrnčeky v priebehu dvadsiatich štyroch hodín. Podľa vedcov stojí za ochrannými účinkami lahodného moku kofeín a veľké množstvo antioxidantov, ktoré zabraňujú rýchlemu starnutiu mozgu.

Škorica

Podmanivá vôňa škorice a jej intenzívna aróma dokáže v nás navodiť tú správnu sviatočnú atmosféru. Ak chcete urobiť niečo pre svoje zdravie, nezabudnite si posypať chutný nedeľný jablčník týmto lahodným korením. Výskum Kalifornskej univerzity v Santa Barbare potvrdil, že obsahuje zložky proantocyanidin a cinnamaldehyd, ktoré ničia hlavné príznaky tejto zábudlivej choroby – nebezpečné tau-proteíny. Navyše ide o chutný a dôležitý antioxidant, takže nie je na škodu spestriť si škoricou vaše raňajky, či už v podobe jogurtu alebo ovsenej kaše.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Losos

Zbiehajú sa vám pri predstave ružového a dobre prepečeného mäska slinky? Chutná ryba je ďalšou z množstva potravín, ktoré dokáže ochrániť nielen vaše srdce, ale aj šedú mozgovú kôru. Tajomstvom úspechu sú obľúbené omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú výrazné protizápalové účinky. Túto vlastnosť oceníte pri liečbe všetkých degeneratívnych chorôb, od zdravotných problémov so srdcom až po Alzheimerovu chorobu. Je taktiež bohatým prírodným zdrojom vitamínu D, ktorý môže podľa odborníkov pôsobiť proti kognitívnemu poklesu. Ak sa chcete cítiť fit napriek vysokému veku, potešte svoje chuťové bunky grilovaným alebo vareným lososom s čerstvými bylinkami a plátkom citrónu.


Trpíte vy alebo niekto vo vašom okolí Alzheimerovou chorobou? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viera
Odporúčame