Problémy s pitnou vodou: Aké má Slovensko zásoby, kde je vody nedostatok a ako ňou efektívne šetriť?

Tečúca voda

Má Slovensko dostatok pitnej vody? (Zdroj: GettyImages)

Toto leto môžeme znova rekordným. Nie však najvyššie nameranou teplotou, ale dĺžkou tropických dní za sebou, keď teplota vzduchu presiahla 30 °C. Takýchto teplých dní sme mali doteraz už viac ako 20. Preto je na mieste otázka, ako to vyzerá s pitnou vodou na našom území.

Na úvod musíme povedať, že situácia na Slovensku je oproti iným krajinám v Európe o niečo lepšia. Napríklad Francúzi a Španieli majú veľké problémy s podzemnými vodami. Napriek tomu trpia aj niektoré regióny u nás. Spýtali sme sa Ministerstva životného prostredia SR, ako vyzerajú vodné zásoby u nás a ako sa môžeme šetriť pitnú vodu efektívne.

Kvantita vody na Slovensku  /  Aké máme zásoby vody?  /  Najsuchšie regióny na Slovensku  /  Ako šetriť vodu?


Mohlo by vás zaujímať: Voda ako elixír života? Doprajte si ju pravidelne a budete zdravý ako buk, naučíme vás dodržiavať pitný režim


Sucho naprieč krajinou

Slovenský hydrometeorologický ústav má po celom Slovensku umiestnené sondy, ktoré sledujú hladinu vody. Rovnako monitorujú aj pramene. SHMÚ aktualizuje mapu Slovenska, ktorá zobrazuje tieto sondy a ich údaje okamžite zverejňuje. V čase vzniku tohto článku nebola situácia dobrá na západe, strede ani východe krajiny. Viac ako polovica všetkých sond bola v červených číslach.

Aktuálne najlepšia situácia s podzemnou vodou je zaznamenaná v Malackách, Boršanoch a vo Vavrišovove. Mierne sucho hlásia regióny v okolí Hronu, Piešťan, Žarnova a Šariša. Naopak, najhoršia situácia je na východe Slovenska – problémy má Vranov nad Topľou, Trebišov, Streda nad Bodrogom a takmer všetky obce v okolí Zemplínskej Šíravy. Priemerná teplota podzemnej vody na Slovensku má stabilných 8 až 13 °C v závislosti od jej hĺbky, ale aj regiónu.

Vysychajú aj pramene

Ak sa zameriame na pramene, zistíme, že ani tu nie je situácia dobrá a sucho sužuje viac ako polovicu z nich. Len mierne sucho hlásia napríklad Čadca, Dolná Lehota a oba väčšie pramene na západe Slovenska. Naopak, suché sú regióny v okolí Rožňavy, Turčianskych Teplíc, Rajca a Liptova. Teplota prameňov je ešte o pár stupňov chladnejšia ako teplota podzemnej vody.

Kvantita vody k polovici augusta 2022
Kvantita vody k polovici augusta 2022 (Screenshot: SHMÚ)

Aké máme zásoby vody?

Ministerstva životného prostredia sme sa pýtali, aké má naše územie zásoby vody: „Dôležitejším typom vody na Slovensku sú podzemné vody, ktoré reprezentujú najcennejší zdroj zásob pitných vôd. Ich distribúcia na území Slovenska nie je rovnomerná a je závislá od geologických podmienok. Až 82,2 % pitnej vody pochádza zo zdrojov podzemnej vody, ktoré umožňujú využívanie aj v suchých obdobiach a sú kvalitatívne spoľahlivejšie ako povrchové vody.“

Ako dodali odborníci z ministerstva: „Najvýznamnejšie zásoby tvoria riečne sedimenty Podunajskej nížiny (oblasť Žitného ostrova), náplavy Váhu a jeho prítokov, Hrona, Ipľa a Popradu. Celkové využiteľné množstvá podzemnej vody predstavuje 53,8 % z prírodných zdrojov. Samotný Žitný ostrov je nádržou statických zásob podzemnej vody s akumuláciou vyše 15 109 m3.“


Mohlo by vás zaujímať: Tečie vám znečistená alebo menej kvalitná voda? Vieme, kde sa treba sťažovať

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
7 rastlín, ktorým sa darí aj v tieni: Sú krásne a hrajú farbami!

Problémy začali už na jar

Slovenský portál Intersucho zbiera dáta o suchých oblastiach na Slovensku. Sucho označuje jednoducho skratkou S a číslami od 1 do 5 vzostupne. Tieto skratky znamenajú úroveň sucha na našom území od začínajúceho sucha (S1) až po extrémne sucho (S5). Za posledné dva mesiace sa situácia výrazne zhoršila najmä na Žitnom ostrove, v okolí Spiša a v obciach pri Zemplínskej Šírave.

Extrémne suchá a minimum dažďa spôsobujú pomalšie regenerovanie pitnej podzemnej vody. Po dvojtýždňovom suchu zvyčajne prichádza krátky lejak, ktorý miesto ovlaženia pôdy a vsiaknutia vody všetko odplaví do veľkých riek. Môže za to zmena klímy, spôsobená nadmerným spaľovaním uhlíkových plynov a teda aj vyššia teplota vzduchu na Slovensku.

Problémy so suchom sa začali prejavovať už na konci marca. Vtedy mali problém najmä ľudia zo Západného Slovenska, aj keď jeho dôsledky pocítili až v letných mesiacoch. V mája bola situácia zlá už aj na Strednom a Východnom Slovensku. Najhorším obdobím bol koniec júla, kedy naše územie zasiahla druhá vlha horúčav a bez rizika sucha zostali len Tatry. Naopak, extrémne sucho hlásilo takmer 60 % nášho územia.

Kvantita vody k polovici augusta 2022
Sucho na Slovensku počas júla 2022 (Screenshot: SHMÚ)

Sucho striedajú silné dažde

Merania sucha sa na Slovensku uskutočňujú od roku 1961. Ministerstvo nám potvrdilo, že odvtedy sú prakticky všetky regióny suchšie. Meraniu sa venujú odborníci na historickú klimatológiu, agro-klimatológovia, dendrochronológovia, eko-fyziológovia a ďalší experti z Českej republiky, Slovenska, Spojených štátov amerických a Švajčiarska.

Klimatické zmeny vplývajú na kvalitu aj kvantitu podzemnej vody. Na to, aby sme ju mohli míňať, musí sa stíhať aj dopĺňať. Ak máme na Slovensku 10 dní sucha, míňame podzemnú vody. Dážď ju však nestíha obnoviť, nakoľko miesto rovnako dlhého obdobia vlhka príde lejak a po dvoch dňoch máme na našom území znova horúčavy. Tento cyklus zapríčiní vyschnutie podzemnej vody.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Hubová sezóna je v plnom prúde: Vieme, ako vždy nazbierate plný košík!

„Pôdne sucho sa najčastejšie vyskytuje v oblasti Východoslovenskej nížiny, severovýchodu Slovenska, Oravy a Kysúc. Výskyt sucha závisí od momentálneho počasia a úhrnu zrážok. Preto sa môže v niektorých obdobiach vyskytovať v akejkoľvek lokalite Slovenska. V posledných štyroch rokoch meteorológovia zaznamenali viacero období, počas ktorých sa sucho vyskytovalo prakticky na celom území Slovenska, od juhozápadu až po severovýchod krajiny,“ hovorí ministerstvo životného prostredia.


Mohlo by vás zaujímať: Ako správne polievať záhradu? Voda z vodovodu rastlinám viac uškodí ako pomôže, vyskúšajte radšej toto!


Šetrenie vody

Štát nemá kompetencie na to, aby nariadil šetrenie vodou. Tie držia v rukách samosprávy. Každá obec sa musí preto zariadiť podľa toho, ako situáciu vo svojom regióne vyhodnotí.

„Využívanie alebo obmedzenie používania pitnej vody prostredníctvom verejného vodovodu na pitie, sprchovanie, napúšťanie bazénov, polievanie trávnikov a plodín je kompetenciou samosprávy. Obec zabezpečuje podmienky na zásobovanie obyvateľov pitnou vodou z verejného vodovodu, okrem iného aj na núdzové zásobovanie pitnou vodou a na náhradné zásobovanie pitnou vodou. Obec môže všeobecne záväzným nariadením dočasne obmedziť, alebo zakázať užívanie pitnej vody na iné účely, ak je to nevyhnutné na zabezpečenie zásobovania pitnou vodou v čase jej nedostatku,“ dodalo ministerstvo.

V praxi to znamená, že ak vám netečie voda z kohútiku a nemáte sa čím večer osprchovať, na vine je samospráva a nie štát. Práve obce a mestá musia zabezpečiť, aby mala každá domácnosť platiaca účty za vody aj prístup k nej.

10 tipov, ako šetriť pitnú vodu

Na záver vám prinášame desať overených rád, ako efektívne dokážete šetriť vodu. Všetky sú jednoduché a raz-dva si ich osvojíte. Dvojité plus si môžete pripísať, ak ich naučíte aj vaše deti alebo vnúčatá.

Zastavte vodu: Ak si umývate ruky, navlhčite ich a vodu zastavte. Nemusí predsa tiecť zbytočne, ak ich mydlíte. Zastavte ju aj v prípade, že si umývate zuby. Je to malá úspora, ale za mesiac viete ušetriť desiatky litrov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Viete chrániť našu prírodu? Preveríme vaše znalosti o recyklovaní aj úspore energií!

Rozmrazovanie potravín: Nerozmrazujte mäso z mrazničky pod tečúcou vodou. Radšej mäso vytiahnite na noc von a položte ho na tácku, prípadne priamo do umývadla. Do rána bude rozmrazené.

Umývačka riadu: Ručné umývanie riadu míňa o 60 % vody viac ako umývačka riadu. Radšej do nej zainvestujte, ušetríte tak vodu, ale aj svoj čas a peniaze.

Holenie: Ak sa holíte žiletkou a s horúcou vodou, naplňte si ňou umývadlo. Nenechávajte pri tejto činnosti tiecť teplú vodu, míňate nielen jej zásoby, ale aj náklady na energie.

Splachovač: Zaobstarajte si dvojitý splachovač, ak ho ešte nemáte. Na spláchnutie po malej potrebe netreba plytvať vodou, menšie tlačidlo na splachovači minie maximálne tri litre.

Plná práčka: Uistite sa, že periete plnú práčku. Ak ňou majú pretiecť litre vody, nech to stojí za to.

Sprcha miesto kúpeľa: Najmä počas letných mesiacov si miesto kúpeľa doprajte sprchu. Pri kúpaní a plnej vani miniete násobne viac vody ako pri bežnej sprche.

Hlbšia studňa: Ak máte v záhradnej hadici slabší tlak vody, skúste sa popýtať na dovŕtanie studne, aby ste sa dostali k podzemnej vode. Nebudete tak míňať vody z vodovodu.

Dažďová voda: Rovnako to platí aj o dažďovej vode. Zachytávajte vodu najlepšie do zásobníkov v záhrade. Ušetríte tak pitnú vodu aj peniaze na ňu.

Nové rozvody/kohútiky: V starších domov pouvažujte aj nad výmenou rozvodov, prípadne aspoň kohútikov. Staré rozvody môžu pretekať a míňať tak oveľa viac vody, ako by ste chceli.

Zaznamenali ste vo svojej obci či v meste toto leto problémy s dostatkom pitnej vody?



Zdroj: plnielanu.sk, MŽP, SHMÚ, intersucho.sk
Odporúčame