Problémy s platničkami prichádzajú vekom: Ako s nimi bojovať?

Žena

flickr.com/Dr Todd Cremeans

Pobolieva vás chrbát, alebo pociťujete bolesti v ruke či nohe vystreľujúce od chrbtice? Problém môže byť vo vašich platničkách. Tie sa opotrebúvajú vekom a pri neúmernej fyzickej záťaži môže nastať ich poškodenie. Akékoľvek problémy s chrbticou nikdy nepodceňujte, pretože sa jedná o jedno z najdôležitejších miest z celého tela. A zanedbanie sa môže skončiť trvalými následkami.

Podľa MUDr. Petry Kaderjákovej, primárky oddelenia neurológie Nemocnice vo Zvolene, člena skupiny Agel, nám platničky slúžia najmä na tieto funkcie: Chrbtica sa skladá z 33 základných stavebných prvkov, ktoré nazývame stavce. Medzi každými dvoma susednými stavcami je umiestnená medzistavcová platnička. Je tvorená väzivovým prstencom, vo vnútri ktorého je rôsolovité jadro. Platničky spájajú stavce, umožňujú pohyblivosť chrbtice a zároveň tlmia nárazy medzi nimi. Okrem platničiek sú stavce medzi sebou pospájané veľkým množstvom dlhých a krátkych väzov, ktoré dodávajú chrbtici pevnosť,“ vysvetľuje odborníčka na neurológiu.

Úlohu hrá vek

Tak, ako si mnohí z vás mysleli, problémy s platničkami súvisia do veľkej miery s pribúdajúcimi rokmi. Tie svoj stopercentný stav strácajú, podľa primárky neurológie, už tesne po dvadsiatke: „Okolo dvadsiateho  roku života začína rôsolovité jadro platničky strácať svoju pružnosť, vysychá, a tým sa platnička zvraští. V tejto fáze ešte chrbtica nebolí, s pribúdajúcimi rokmi sa však znižuje pružnosť platničiek, ich výška sa znižuje, tvoria sa výrastky, degenerujú drobné kĺbiky, ktorými sú stavce pospájané, čo spôsobuje problémy a bolesť.“  Niet teda divu, keď  vás  už okolo 40-tky privedie bolesť chrbta ku lekárovi. Dokonca nie je dnes už ničím výnimočným, keď sa na bolestivý chrbát sťažujú už aj oveľa mladšie ročníky.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás bolesti krížov? Vyskúšajte triky na vytúžené uvoľnenie!


Ich bolesť má viacero podôb

Problémy s platničkami sa môžu prejavovať rozličnými spôsobmi. Podľa MUDr. Kaderjákovej sa pacienti najčastejšie sťažujú najmä na mravčenie, tŕpnutie, ťahanie a bolesti rôznej intenzity a charakteru. Závisí to od veľkosti poruchy a miesta, kde sa platnička nachádza. Medzistavcové platničky sami o sebe nebolia, ich poškodenie sa prejavuje bolesťou chrbtice a v prípade útlaku nervových koreňov pre dolnú alebo hornú končatinu, aj bolesťou týchto končatín.

Pozor na neprimeranú záťaž

Ak nechcete absolvovať trampoty na nemocničnom lôžku a stať sa čakateľom na operáciu, mali by ste si na seba dávať čo najväčší pozor. Vhodné je síce pravidelné športovanie, avšak záťaž by mala byť primeraná vášmu stavu, veku, kondícii a pohlaviu. Medzistavcová platnička môže byť poškodená fyziologickým opotrebovaním súvisiacim s vekom, ale i zápalom, úrazom, alebo nadmerným a opakovaným zaťažovaním. Každý by sa mal starať o svoj chrbát ešte pred tým, ako začnú vznikať ťažkosti, najdôležitejšie je pravidelné cvičenie, tiež je dobré vyhýbať sa nadmernému preťažovaniu a dbať na zdravý životný štýl,“ vysvetľuje primárka neurologického oddelenia vo Zvolene MUDr. Petra Kaderjáková.

Nielen bolesť, ale aj strata hybnosti

Problémy s chrbticou nehodno podceňovať. Vždy platí zásada, že lekára treba radšej vyhľadať s menším problémom, ktorý sa dá ľahko vyliečiť, ako vtedy, keď už je neskoro. Okrem bolesti totiž podľa MUDr. Kaderjákovej môže nastúpiť aj porucha hybnosti v závažných prípadoch až oslabnutie dolnej alebo hornej končatiny, prípadne sa môžu vyskytnúť problémy s vylučovaním, vtedy už treba bezpodmienečne vyhľadať lekársku pomoc.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás neustále bolesti chrbtice? Problém sa môže ukrývať vo vašej hlave!


Ako prebieha liečba?

Nakoľko poškodenie platničiek môže vzniknúť rôznymi spôsobmi a spôsobuje u každého aj iné problémy, musí byť každá liečba nastavená tak povediac na mieru: „Ide o individuálny prístup podľa rozsahu poškodenia. Pri akútnych bolestiach je lepší prechodne pokojový režim a užívanie rôznych farmák na tlmenie bolesti, uvoľnenie svalových spazmov a po zmiernení bolesti rehabilitácia zahrňujúca cvičene a fyzikálne procedúry. Ako doplnková liečba môže poslúžiť akupunktúra. Pacienti si pochvaľujú aj kúpeľné pobyty. Je potrebné si uvedomiť, že keď začnú problémy s chrbticou, ide o chronický a nezvratný proces, ktorý si v optimálnom prípade vyžaduje pravidelné cvičenie a šetrenie chrbtice,“ objasňuje primárka neurologického oddelenia, MUDr. Petra Kaderjáková.

Kedy je potrebné pristúpiť ku operácii?

V niektorých, ťažších prípadoch, kedy už nepostačuje klasická liečba, je potrebné vykonať operáciu. Podľa neurošpecialistky MUDr. Petry Kaderjákovej sa k operačnému riešeniu pristupuje vtedy, keď zlyhá konzervatívna liečba, pacient stále trpí bolesťou a na zobrazovacích vyšetreniach (CT, magnetická rezonancia) je vhodný nález na operáciu. Operatér – najčastejšie neurochirurg, menej ortopéd, vždy starostlivo zváži operačné riešenie, nakoľko operácia chrbtice nesie so sebou aj určité riziká. Jednoznačnou indikáciou k operácii je vyvinutá slabosť v hornej alebo dolnej končatine a sfinkterové poruchy (poruchy vylučovania).


Máte problémy s platničkami? Ako s nimi bojujete? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: flickr.com/Dr Todd Cremeans, flickr.com/Dr Todd Cremeans, Oliver
Odporúčame