Problémy s prostatou neberte na ľahkú váhu: Môžu signalizovať aj rakovinu

Doktor

photl.com

Prostata je orgán, ktorý spôsobuje mužom často nemalé problémy. Jej nesprávne fungovanie sa prejaví častejším močením, slabým prúdom moču či pálením pri močení. Nebezpečenstvo číha najmä v rakovine prostaty, ktorá je liečiteľná len v počiatočných štádiách, pričom tieto sú väčšinou bez príznakov. Pri akých problémoch je potrebné vyhľadať lekársku pomoc?

Žite zdravo – prostata to potrebuje

V súčasnosti je už slovné spojenie – zdravý životný štýl skloňované asi na všetky spôsoby. Pre mnohých len miliónkrát opakovaná a otrepaná fráza, no pre iných dôležitá zásada. Priznajme si však, že aj keď na nás číha z každej strany, predsa len na nej niečo bude. Zdravý životný štýl – teda konzumácia množstva ovocia, zeleniny, dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a dostatočný pitný režim je totiž dôležitý aj v prípade prostaty. Pre udržanie zdravej prostaty platia všeobecne platné pravidlá zdravej výživy,“ potvrdzuje urológ MUDr. Marek Vargovčák zo Železničnej nemocnice v Košiciach.


Mohlo by vás zaujímať: Nebojte sa urologickej prehliadky: Môže zachrániť zdravie aj vám


Čomu by ste sa mali vyhnúť?

Ak chcete, aby nebola vaša prostata zbytočne ohrozená, mali by ste sa, pokiaľ je to možné, vyhýbať niektorým rizikovým faktorom, ktoré zhoršujú jej stav. Medzi rizikové faktory ochorení prostaty patria vek, genetická predispozícia, promiskuitné správanie, ako aj zvýšená konzumácia alkoholu,“ vysvetľuje MUDr. Vargovčák. Riziko ochorení prostaty stúpa najmä vekom. Omnoho viac by si teda na problémy s týmto orgánom mali dávať pozor najmä muži po päťdesiatke, no aj tí, ktorí majú ochorenie v rodine.

Kedy je potrebné vyhľadať lekára?

Keďže návšteva u urológa patrí medzi tie menej príjemné, muži sa jej často vyhýbajú. Nedocielia tým však nič iné len to, že sa ich stav ešte viac zhorší a zbytočne skomplikuje. „Urológa muži navštívia najmä pri veľmi častom nutkaní na močenie, slabom prúde moču, nešpecifických bolestiach v oblasti podbruška, pálení pri močení, občas aj pri náleze krvi v moči,“ upresňuje MUDr. Marek Vargovčák.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


O aké ochorenie môže ísť?

Ak pociťujete spomenuté príznaky, nemusíte hneď prepadať panike. Často sa jedná len o nezhubné zväčšenie prostaty, ktoré ich spôsobuje. Vždy je však potrebné vyhľadať lekára, pretože len ten môže na základe odborných vyšetrení posúdiť váš stav, vylúčiť rakovinu a nasadiť potrebnú liečbu. Úplne najčastejším ochorením prostaty je benígna hyperplázia (nezhubné zväčšenie prostaty) typické pre mužov po 50 roku života. Druhou najčastejšou príčinou úmrtí na rakovinu u mužov je rakovina prostaty. U mladších mužov sa často stretávame s tzv. chronickým zápalom prostaty,“ vysvetľuje MUDr. Vargovčák.

Vyšetrenia sa neobávajte

Mnoho mužov má pred vyšetrením u urológa rešpekt či strach. Prostatu totiž lekár vyšetruje okrem iných spôsobov aj hmatom cez konečník. Je to pritom bezbolestný úkon, ktorý môže byť len trochu nepríjemný. „Vyšetrenie prostaty spočíva v ultrazvukovom vyšetrení, vyšetrení prostaty palpačne cez konečník, ako aj odbere krvi na špecifický tumor marker, nazývaný PSA. Tiež vyšetrujeme moč, meriame prietok pri močení, prípadne robíme iné nadstavbové vyšetrenia, ak je to potrebné napr. biopsiu prostaty,“ vysvetľuje odborník.


Mohlo by vás zaujímať: Rakovina prostaty: Včasné odhalenie príznakov vám môže zachrániť život!


Rakovina prostaty – tichý zabijak

Zákernosť tejto choroby spočíva najmä v tom, že v počiatočných štádiách prebieha väčšinou bez akýchkoľvek príznakov. Odhaliť ju včas je teda možné takmer vždy len pri preventívnom vyšetrení. „Bohužiaľ rakovina prostaty spôsobuje vnímateľné problémy najmä vo vyšších štádiách. V začiatku ochorenia nemusíte pociťovať vôbec nič. U pokročilých štádií to môže byť časté nutkanie na močenie, krv v moči, slabší prúd moču a pod,“ varuje MUDr.

Preventívne prehliadky po 50tke nezanedbávajte

Sú totiž vysoko dôležité, práve kvôli včasnej diagnostike rakoviny prostaty. Ide o veľmi zákerné ochorenie, ktoré sa dá síce úplne vyliečiť, no len vo včasných štádiách. „Každý muž po 50 roku života by mal absolvovať preventívne urologické vyšetrenie, ktoré je plne hradené z verejného zdravotného poistenia. Ak sa v rodine vyskytuje rakovina prostaty, je potrebné absolvovať preventívne vyšetrenie aj skôr. Preventívnym vyšetrením vieme odhaliť rakovinu prostaty v skorých štádiách, kedy je ešte vyliečiteľná,“ upozorňuje urológ MUDr. Vargovčák.


Máte vy alebo vaši známi skúsenosti s rakovinou prostaty? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: photl.com, photl.com, Oliver
Odporúčame