Problémy s trávením, bolesti, únava aj časté choroby: Pomôcť môže očista tela, ako vybrať tú správnu?

Zelený smoothie nápoj z jablka a avokáda

Pohár smoothie vás nabije energiu a doplní potrebné vitamíny (Foto: GettyImages)

Cítite, že vám po zimných mesiacoch chýba energia a len s obavou skúšate, či zapnete jarné nohavice a sukňu? Aby sme do pekných slnečných dní vkročili s lepšou formou aj náladou, je na čase podporiť prirodzenú detoxikáciu. Poradíme, ako sa čo najlepšie zbavíte všetkých škodlivín, ktoré chod vášho tela spomaľujú.

Prečo je očista dôležitá?

Detoxikácia je procesom zbavovania toxínov prostredníctvom pečene, čriev, obličiek, pľúc aj pokožky. Prebieha prirodzene, no v období, kedy sa začneme cítiť sami so sebou nespokojne, by sme jej mali pomôcť a doplniť zásobu výživných látok pre udržanie optimálneho zdravia. Prostredie, v ktorom žijeme, ale aj strava, sú plné chemikálií a látok, ktoré ľudský organizmus nepotrebuje a chce sa ich čím skôr zbaviť. Je dokázané, že ľudia, ktorí boli dlhodobo vystavení toxínom z prostredia, mali vyššie sklony prepracovať sa k nadváhe až obezite.

Príznaky, ktoré naznačujú, že telo potrebuje prečistiť:

– zvýšená náchylnosť na prechladnutie, nádchu a chrípku
– nadúvanie, plynatosť, hlučné pohyby čriev
– problematické vyprázdňovanie – hnačky, dlhotrvajúce zápchy, odlišne sfarbená stolica
– bolesti žlčníka a pečene – pichanie v pravom boku
– zhoršenie menštruačných bolestí, vaginálne infekcie aj bolestivosť pŕs
– opakujúce sa bolesti hlavy
– zápach z úst, výrazný povlak na jazyku
– kožné problémy – vyrážky, akné, svrbivosť
– zhoršenie prejavov alergií, vrátane opuchov očí
– zvýšená únava a strata životnej vitality
– duševný nepokoj a nervozita


Mohlo by vás zaujať: Detox pre nenáročných: Stačí pár maličkostí a telo sa vám poďakuje


Najúčinnejšie detoxikačné postupy

Ak by jeden existoval jeden správny spôsob, určite by ste o ňom už dávno všetci vedeli. Nasledujúce detoxikačné postupy patria k tým, ktoré môžu najlepšie vyhovovať vašim individuálnym potrebám.

1. Džúsový detox: Je náročný na vôľu. Počas 2-3 dní pijete iba čisté ovocné a zeleninové šťavy – najlepšie doma odšťavené, nie kupované. Tým sa do tela dostáva vysoká dávka vitamínov, najmä antioxidantov, ktoré začnú bojovať proti voľným radikálom a telo prirodzene prečistia. Budú vám však chýbať bielkoviny, vláknina aj tuk, preto sa môže dostaviť únava a veľký hlad.

2. Smoothie detox: Pomixovaním rôznych druhov ovocia a zeleniny získavate polotekutú vitamínovú bombu – smoothie s bohatou dávkou vlákniny, ktorá má výborný sýtiaci účinok a ozdravne pôsobí aj na črevnú mikroflóru. Počas tejto očisty netrpíte veľkým hladom. Ak šikovne zakomponujete do nápojov aj avokádo, oriešky a olejnaté semená, získate prospešný zdroj zdravých tukov.

3. Cukrový detox: Tento režim sa môže premeniť na trvalé stravovanie a vďaka nemu máte možnosť zbaviť sa kíl navyše, prebiehajúcich zápalov a zlepšiť kvalitu svojej pleti. Jeho základným princípom je vynechanie cukru a sladidiel – aj v ich skrytej forme a v nápojoch. Súčasťou stravy sú počas desiatich dní kvalitné bielkoviny, zdravé tuky a dobré sacharidy: povolené sú zemiaky, batáty, celé zrná, zakázané sú cestoviny a pečivo.

4. Hypoalergénny detox: Vychádza z princípov hypoalergénnej diéty, ktorej hlavný význam spočíva v zistení hlavných potravinových spúšťačov vašich zdravotných ťažkosti. Pri detoxe sa vylúčia všetky kritické potraviny, napríklad mlieko, mliečne výrobky, orechy a semená, koreniny, citrusy, potraviny obsahujúce lepok, a iné. Ak sa stav zlepší, postupne sa vracajú späť do jedálnička a pozorne sa po celý čas sleduje, aký účinok na fungovanie tela majú.

Pozor na „zázračné“ pilulky

Počas očisty by sme mali vylúčiť zo stravy všetky prehrešky. Medzi nimi najmä kávu, alkohol, sladkosti, ale aj večerný balíček chipsov pred telkou. Pozor si dávajte na detoxikačné „zázraky“ v podobe rôznych predražených piluliek, diuretík a preháňadiel. Ich účinok je neistý, následky rizikové. Ideálne je vybrať sa cestou prirodzených neupravovaných potravín s extra dávkou vitamínov. Chýbajúce živiny dokážu nabudiť dôležité detoxikačné orgány, urýchliť cirkuláciu krvi, znížiť opuchy, nadúvanie aj zavodňovanie.


Nedarí sa vám schudnúť? Vyskúšajte tieto fantasticky hodnotené diétne recepty!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame