Problémy s trávením? Tieto rady vám ho pomôžu naštartovať

Brucho

gettyimages

Pocit plného brucha, únava, nadúvanie. Každý z nás sa už stretol s drobnými či väčšími tráviacimi ťažkosťami. Správne vstrebávanie, spracovanie a vylučovanie potravy je nesmierne dôležité, pretože čím dlhšie je trávená potrava v našich črevách, tým viac škodlivín sa v nich vytvára a o to dlhšie tam môžu ostať.

Pre zdravé trávenie by bola samozrejme ideálna kombinácia správnej životosprávy bez stresu, pravidelné zdravé stravovanie, oddych, pohyb a časté vyprázdňovanie. Málokto z nás má však možnosti dodržiavať všetko na sto percent. Týchto pár jednoduchých rád ale dokáže pomôcť k lepšiemu spracovaniu potravy a predovšetkým k lepšiemu celkovému vnútornému pocitu.

Správny spôsob jedenia

Pomalé jedenie menších súst a dôkladné prežúvanie zabezpečí, že sa do čriev dostane dobre podrvená potrava, ktorá bude ľahšie stráviteľná. Všeobecne sa odporúča konzumovať menšie porcie a pokiaľ je to možné,v pravidelných intervaloch. Telo si pri pravidelnosti vybuduje pozitívne návyky a zapíše si pravidelné jedenie do takzvanej metabolickej pamäte.

Zapíjanie jedla tekutinami je dôležité, ale nie počas prežúvania, ale až po prehltnutí sústa. Dostatočné množstvo tekutín je všeobecne prospešné. Denne by sme mali vypiť dva až tri litre nesladených tekutín. Voda a bylinkové čaje môžu tráveniu výrazne pomôcť. Fenikel, mäta, aníz, zázvor alebo harmanček zaručene podporia správne fungovanie nášho organizmu. Z tekutín naopak nepriaznivo pôsobí alkohol, ktorý zaťažuje pečeň.


Mohlo by vás zaujímať: Mávate problémy s trávením? Naservírujte svojmu telu tieto potraviny


Káva je sporná

O káve koluje v súvislosti s trávením a účinkami mnoho mýtov. Častý je napríklad názor, že spôsobuje vredy alebo žalúdočné problémy. Jej zástancovia zase tvrdia, že jednoznačne tráveniu pomáha. Fakt je, že vedecky sa pozitívny ani negatívny vplyv kávy na trávenie nedokázal.

Za vredmi a problémy s hrubým črevom zvyčajne stoja smažené, mastné a pikantné jedlá. Takisto pocit, že po káve ideme napríklad ráno na záchod je podľa výskumov čisto subjektívny. Rovnako sa nepreukázal faktický vzťah medzi umiernenou konzumáciou kávy a vzniku vredov či rakoviny hrubého čreva. Výskum ale naznačuje, že káva môže pomôcť znížiť riziko žlčníkového ochorenia. Kofeín totiž spôsobuje kontrakciu žlčníka, čo môže zabrániť tvorbe kamienkov. Pokiaľ ale žlčníkové ochorenie už existuje, tak tieto kontrakcie po káve môžu spôsobovať bolesti.

Vláknina, kyslé i horké pomôžu

Ak do jedálnička zaradíme potraviny bohaté na vlákninu, napríklad šošovicu, artičoky, brokolicu, avokádo, jablká či ľanové semienka, prirodzene pomôžeme svojmu organizmu bojovať so zápchou.

Nápomocné v tomto boji sú tiež živé probiotické kultúry obsiahnuté v jogurtoch, kefíre či kombuči. Baktérie mliečneho kvasenia, probiotické kultúry a laktobacily, ktoré obsahujú kyslé mlieko, kefír alebo kyslá kapusta, posilňujú črevnú mikroflóru a pomáhajú vyprázdňovaniu. Dôležité sú tiež horké potraviny ako čakanka alebo artičoky, ktoré priaznivo pôsobia proti kŕčom a zápche.


Mohlo by vás zaujímať: Máte problémy s trávením? Objavte možné príčiny a riešenia


Len nič nezadržiavať

Pokiaľ musíme ísť na záchod, rozhodne by sme nič nemali odkladať a zadržiavať. Organizmus by na toto zadržiavanie mohol zareagovať nepríjemnou zápchou.

Masáž brucha

Masáž brucha podporuje činnosť čriev a pohyb potravy v nich. Pôsobí tiež uvoľňujúco na brušné svalstvo, čo má pozitívny efekt pri ťažkostiach s nadúvaním a kŕčoch.

1. Ľahnite si na posteľ alebo karimatku a ohnite nohy v kolenách.

2. Vďaka ohnutým nohám sa prirodzene uvoľnia brušné svaly.

3. Prejdite pravou rukou jemne po bruchu smerom od žalúdka k pupku.

4. Zopakujte pohyb ľavou rukou.

5. Po chvíli môžete začať s kruhovou masážou oboma rukami v smere hodinových ručičiek.

6. Pri masáži dýchajte pokojne a pravidelne.


Mávate problémy s trávením? Čo vám pri nich najviac pomáha? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Jana
Odporúčame