Prostata ako za mladých čias: Vďaka správnej starostlivosti taká môže byť aj tá vaša

Doktor

thinkstockphotos.com

Ochorenia prostaty sú najčastejším urologickým problémom u mužov a riziko sa s vekom zvyšuje. Táto žľaza, ktorá je súčasťou mužského pohlavného systému, je pritom veľmi dôležitým orgánom pri tvorbe spermií a pri ejakulácii. Rakovina prostaty je jedným z najväčších strašiakov, čo sa týka chorôb u mužov – ide o druhý najčastejší typ rakoviny, po rakovine pľúc. So správnym životným štýlom, zdravou stravou a prevenciou si ale môžete svoje zdravie ochrániť.

Na čo pozor?

Prostata má približne veľkosť vlašského orecha a nachádza sa pri hornej časti močovej rúry. S vekom sa môže zväčšovať a tak spôsobovať rôzne nepríjemnosti. Nezhubné zväčšenie prostaty (benígna hyperplázia prostaty) sa najviac vyskytuje u mužov po 50-tke. Predstavuje až 80 % všetkých prípadov ochorení, ktoré sa prejavujú týmito príznakmi:

 • silná a náhla potreba močiť
 • neustále nutkanie na močenie
 • slabý prúd moču
 • namáhavé alebo bolestivé močenie
 • prerušované močenie
 • ťažkosti so začatím močenia
 • svojvoľný únik moču
 • pocit nevyprázdneného mechúra aj po močení

Môžu sa však pridať aj iné symptómy ako bolesť pri ejakulácii, krv v semene alebo moči a problémy s erekciou. Všetky tieto faktory sú jednoznačným dôvodom na urýchlenú návštevu urológa. Okrem nerakovinového zväčšenia prostaty totiž môže ísť buď o zápal alebo infekciu alebo dokonca rakovinu. Problémy s prostatou výrazne znižujú kvalitu života a zanedbanie liečby môže viesť až k vážnym ochoreniam močového traktu. Väčšina pacientov prichádza k lekárovi až vtedy, keď sú bolesti neznesiteľné.


Mohlo by vás zaujať: Páni, sledujete si na toalete prúd moču? Môže odhaliť problémy s prostatou!


Pravidelné kontroly majú zmysel

V prvom rade by ste ale mali myslieť na pravidelné preventívne prehliadky, ktoré dokážu ochorenia odhaliť skôr, než sa stihnúť prejaviť a ušetria vám tak mnoho bolesti. Najmä ak sa rakovina prostaty vyskytla u niekoho v rodine. Mnohí muži sa totiž hanbia, keď príde na vyšetrenie prostaty, ktoré sa vykonáva cez konečník. Je ale nebolestivé, preto nie je dôvod na paniku. Včasnou diagnostikou sa dá zabrániť budúcim komplikáciám, preto nečakajte.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Čo môže vašej prostate prospieť?

Takisto sa odporúča upraviť si jedálny lístok. Konzumáciou vhodných potravín zamedzíte mnohým problémom.

 • Mali by ste začať jesť viac sóje a sójových produktov. Sója totiž obsahuje látku isoflavonoid, ktorý pomáha zastaviť rast rakovinových buniek.
 • Rovnako prospešné je pitie zeleného čaju, ktorý obsahuje antioxidanty – polyfenoly. V krajinách, kde je vysoká spotreba sóje a bežné pitie zeleného čaju, v Japonsku a Číne, je výskyt rakoviny prostaty u mužov veľmi nízky.
 • Ďalšia mimoriadne účinná látka v boji proti rakovine prostaty je lykopén, ktorý nájdete v paradajkách (lepšie sa vstrebáva z tepelne upravených).
 • Antioxidanty majú preukázaný účinok proti rakovine, preto by ste mali jesť čo najviac zelenej zeleniny. Takisto by ste mali konzumovať stravu bohatú na vitamíny D a E, takisto aj brusnice, ktoré pomáhajú pri ochoreniach močových ciest.
 • Zdraviu vašej prostaty prospeje aj zvýšený príjem zinku, napríklad v podobe tekvicových jadierok.

Samozrejmosťou by mal byť pravidelný pohyb a dostatočný pitný režim. Ak fajčíte a patríte do rizikovej skupiny nad 50 rokov, radšej sa so svojím zlozvykom rozlúčte. Takisto to nepreháňajte s červeným mäsom, soľou, ani s alkoholom a udržte si zdravú prostatu až do vysokého veku.


Snažíte sa pravidelne navštevovať svojho urológa? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame