Proti chrípke a nachladnutiu pomôže príroda: Využite silu týchto korenín!

Zázvor

sxc.hu

Ani preventívne očkovanie proti chrípke či užívanie výživových doplnkov nezaručí organizmu dostatočnú ochranu pred chorobami. Najlepší spôsob ako posilniť imunitný systém je konzumovať prirodzené potraviny. Imunitu vám pomôžu naštartovať aj vybrané druhy korenín.

Niektoré koreniny disponujú antivírusovými, antibakteriálnymi, analgetickými a protizápalovými vlastnosťami, ktoré sú v čase chrípky a nachladnutia veľmi dôležité. Okrem toho, že sú pre zdravie značným prínosom, dodajú jedlu jedinečnú chuť a arómu. 

Všeliek cesnak na posilnenie imunity

Cesnak je bohatým zdrojom vitamínu C, B1, B6, mangánu, selénu, vápnika, fosforu, medi a tryptofánu. Za štipľavú arómu cesnaku je zodpovedná látka s názvom alicín (vzniká pri rozdrvení alebo pokrájaní), ktorý spolu s vitamínom C, flavonoidmi a ďalšími látkami podporuje imunitný systém. Cesnak je v rámci antibakteriálnych a antivírusových výhod doslova legendou. V tradičnej medicíne sa zaraďuje na popredné priečky prírodných liečebných prostriedkov. Podľa viacerých vedeckých štúdií je prírodným antibiotikom. Bojuje proti baktériám, ktoré sú proti bežným antibiotikám rezistentné.

Ako ho použiť? Cesnak si zachováva najviac účinných látok v prirodzenom stave. Hodí sa na dochutenie chrumkavých hrianok, ktoré môžete pokvapkať olivovým olejom. Recept proti chrípke pripravíte tak, že zmiešate rozdrvený cesnak s medom a citrónom. Užívajte každé štyri hodiny jednu lyžičku tejto domácej medicíny.


Mohlo by vás zaujímať: Vanilka, škorica, klinčeky: Ako nám prospievajú vianočné koreniny?


Zázvor je jednou z najobľúbenejších korenín na svete

V prípade, že vás do svojich pazúrov zdrapila chrípka, alebo je okolo vás veľa chorých, nemohli ste si vybrať lepšieho pomocníka ako zázvor. V minulosti slúžil na liečbu problémov s tráviacim traktom, dokonca bol využívaný v čase morových epidémií. Novodobé vedecké výskumy preukázali jeho antioxidačné a protizápalové účinky. Pri chrípke a nachladnutí je dôležitá detoxikácia. Ďumbier je známy tým, že podporuje proces potenia, vylučovanie škodlivých látok a uvoľňovanie hlienov.

Ako ho použiť? Veľmi účinný je zázvorový čaj. Približne 2 až 3 centimetrový kúsok zázvoru dôkladne umyte (prípadne aj ošúpte) a nastrúhajte. Zalejte vriacou vodou a nechajte chvíľku vylúhovať. Pre lepší účinok sa pridávajú klinčeky a škorica, pre lahodnejšiu chuť med a citrón.


Mohlo by vás zaujímať: Liečivý zázvor: Skvelý proti nachladnutiu aj nevoľnosti


Čajová lyžička škorice denne chráni pred chrípkou

Škorica je tradičnou koreninou, ktorú využívali už v dávnych kultúrach. Okrem toho, že táto sladká korenina podporuje chuť do jedla, pomáha aj pri žalúdočných problémoch, bojuje proti plesniam a baktériám, znižuje cholesterol, prináša úľavu pri bolestiach svalov, je stvorená ako prevencia i prostriedok na zmiernenie príznakov chrípky a prechladnutia. V tradičnej medicíne sa využívala spolu so zázvorom na liečbu vírusových ochorení. V kombinácii s medom je účinná proti artritíde. Jedna čajová lyžička pokryje približne 23 percent dennej dávky mangánu, 6 % vlákniny, 3 % vápnika a podľa odborných štúdií aj ochráni pred chrípkovými ochoreniami.

Ako ju použiť? Spravte si ajurvédsky čaj na podporu potenia. Ak ste sa chrípke nevyhli, zbavte sa škodlivín prostredníctvom čaju, ktorý pripravíte z ½ čajovej lyžičky škorice, ½ lyžičky koriandru a ¼ lyžičky zázvoru (ak nemáte čerstvý, použite prášok). Ingrediencie zalejte vriacou vodou a chvíľu nechajte lúhovať.


Aké skúsenosti máte so spomenutými koreninami? Pomohli vám v boji s chrípkou? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Mirka
Odporúčame