Proti depresii aj na upokojenie: Tieto esenciálne oleje vám zaručia lepšiu náladu

vonný olej

kozzi.com

Pociťujete stres, nervozitu, úzkosť a všade, kde sa pohnete, vás prenasledujú pochmúrne myšlienky? Aromaterapia slúži ľudstvu tisíce rokov a napomáha pri liečbe fyzických i psychických problémov. Vyskúšajte esenciálne oleje, ktoré pomôžu pri zlepšovaní vášho psychického stavu!

Najjednoduchší spôsob, ako využiť silu rastlinných silíc, je vdychovanie príjemných vôní prostredníctvom aromalámp. Stačí niekoľko kvapiek a interiérom sa vznášajú arómy, ktoré povzbudia ducha.

Voňavá levanduľa na upokojenie a proti nespavosti

Levanduľový esenciálny olej má niekoľko sfér pôsobenia. Prináša úľavu od bolesti, prospieva močovým cestám, krvnému obehu, tráveniu a uplatnenie našiel aj pri liečbe kožných problémov. V prvom rade je však upokojujúcim prostriedkom a bojuje proti nespavosti. Je pomocníkom pri nervovom vypätí, duševnom nepokoji, úzkosti, depresii, migréne i bolestiach hlavy. Je nevhodný pre tehotné, dojčiace ženy i diabetikov.


Mohlo by vás zaujať: Oživte svoj sexuálny život vonnými olejmi


Jazmín ako antidepresívny prostriedok i afrodiziakum

Jazmín patrí do kategórie drahších éterických olejov, ale jeho účinky sú o to zaujímavejšie. Sladká kvetinová vôňa s nádychom exotiky je používaná pri ťažších depresívnych stavoch, má uvoľňujúce účinky, posilňuje sebadôveru. V tradičnej medicíne sa uplatňuje ako liečebný prostriedok pri impotencii a frigidite. Ak sa rozhodnete využiť tento olej aj v domácej kozmetike, pleť bude po jeho použití pružnejšia. Silica má zároveň schopnosť redukovať drobné ranky, jazvičky a strie.

Proti depresii vďaka bergamotu

Pri sezónnej depresii, strese, úzkostných poruchách a vnútornom napätí je nápomocný bergamotový olej. V prírodnej medicíne sa používa aj pri problémoch so sebavedomím. Vhodný je k liečbe lupienky, akné i ekzémov. Po aplikácii oleja nie je vhodné pokožku vystavovať slnečnému žiareniu, pretože môže reagovať podráždením.

Pomaranč vyvoláva pocity šťastia a zíde sa i v chrípkovom období

Hoci je pomarančový esenciálny olej jedným z najbežnejších, jeho účinky nie sú rozhodne zanedbateľné. Jeho vôňa šíri teplo, vyvoláva pocity šťastia a radosti. Okrem toho sa podieľa na stimulácii lymfatického systému, odstraňuje toxické látky, je vhodný pri chrípke a nachladnutí.


Mohlo by vás zaujať: Vonné sviečky vzbudia vášeň či zdvihnú náladu: Ktorá aróma je pre vás tá pravá?


Sviežou vôňou mäty proti duševnej únave

Z rastliny, ktorá pochádza zo stredomorských oblastí, sa vyrába silica účinná proti duševnej vyčerpanosti a stavoch depresie. Ak sa potrebujete koncentrovať, mätová vôňa je vhodným podporným prostriedkom sústredenia sa. Olej sa využíva aj pri dýchacích, kožných a tráviacich ťažkostiach. Je nápomocný pri bolestiach hlavy.

Rozmarín stimuluje mozog, zlepšuje pamäť, bojuje proti únave…

Psychickú i fyzickú únavu, znížené pamäťové schopnosti a nedostatok koncentrácie je možné eliminovať použitím rozmarínového esenciálneho oleja. Ak olej pridáte do kondicionéra na vlasy, podporí krvný obeh a rast vlasov. Ako súčasť kúpeľa bojuje proti kŕčovým žilám.

Ako si éterický olej zaobstarať?

Esenciálne oleje sú pomerne bežným sortimentom dostupným v ezoterických obchodoch či e-shopoch. Ceny sa líšia v závislosti od konkrétneho druhu oleja. Najlacnejšie stoja už okolo troch eur, cena drahších sa môže vyšplhať až na 15 eur. Pri kúpe si preverte najmä skutočnosť, či ide o 100% prírodný olej.


Aké skúsenosti máte s vonnými olejmi vy? Poraďte aj ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: kozzi.com, kozzi.com, Mirka
Odporúčame