Proti psoriáze a iným kožným ochoreniam rybičkami: Ako táto terapia vyzerá?

Rybičky

wikimedia.org

Vy zrejme nenávidíte vašu suchú a zapálenú kožu a pre rybky Garra rufa je to priam pochúťka. Svojimi bezzubými ústočkami vám odstránia všetko zbytočné. Odumreté časti vášho vonkajšieho ochranného obalu – zrohovatené, odumreté a choré časti kože – tvoria základ ich jedálneho lístka.

Liečivé kaprovité rybky Cyprinion macrostomus a Garra rufa obtusa sa vyskytujú v riekach Eufrat a Tigris. Darí sa im aj v pobrežných riekach severnej Sýrie. Garra rufa sa hojne vyskytuje aj v južnom Turecku v oblasti Kangal, kde dorastá až do dĺžky 14 cm. Ako prvý spomenul jej liečivé účinky vo svojich odborných článkoch rakúsky ichtyológ Johann Jacob Heckel v roku 1843. Trvalo viac ako sto rokov, kým sa začali využívať aj u nás na ichtyoterapiu (liečba rybičkami).

Sila nekonvenčnej prírodnej liečby

Kangalské rybky preukázali svoje signifikantné liečivé schopnosti najmä pri psoriáze. Nedokážu ju vyliečiť, ale dokážu pacientovi výrazne skvalitniť život bez vedľajších účinkov a mať ochorenie pod kontrolou. Ak sa rozhodnete využiť ich na liečbu kožných ochorení, vyberte si centrum ichtyoterapie, ktoré má povolenie na procedúry zdravotného charakteru.


Mohlo by vás zaujímať: Zázračné kmeňové bunky vyliečia boľavé kĺby: Zistite ako a za koľko!


Pomáhajú stovky rybičiek

Ako terapia rybičkami prebieha vysvetľuje dermatologička MUDr. Elena Sapačková: „Pred terapiou zhodnotíme zdravotný stav pacienta. Na základe závažnosti ochorenia stanovíme dĺžku a rozsah terapie. Môže to byť denne 1 – 2 hodiny. Kúra trvá obvykle 21 až 28 dní, medzi ktorými môže byť kratšia prestávka. Pacient sa jej oddáva v teplej odstátej vode, asi 30 – 36 °C, v prítomnosti asi 100 – 300 rybičiek (počet rybičiek závisí od závažnosti ochorenia).“

Koža sa prestáva šúpať

Rybky rodu Garra rufa sú poľa MUDr. Sapačkovej veľmi inteligentné a pozorné. ,,Akúkoľvek nerovnosť na pokožke ihneď obhryzkajú a vybrusujú. Prenikajú až na hrúbku zdravej kože. Ich zásluhou sa ložiská zmenšia, zmizne z nich zápal a koža sa prestáva lúpať. Počas ohryzovania kože vylučujú sekrét, ktorý pôsobí upokojujúco a hojivo na vybrúsené miesta. Zlepšenie stavu je viditeľné už po prvom týždni terapie. Dôležité je po každom kúpeli kožu ošetriť špeciálnymi prípravkami na psoriázu,“ približuje dermatologička.


Mohlo by vás zaujímať: Liečba močom: Na akom princípe funguje a v čom vám môže pomôcť?


Pocity pri liečbe sú príjemné

Ošetrovaní pacienti vnímajú prácu rybičiek ako jemnú mikromasáž, s príjemným uvoľňovacím pocitom. Liečba nie je bolestivá, lebo ju robia jemnými chĺpkami v papuľke a drsnejším otvorom okolo ústneho otvoru. Po ich terapii sa postihnuté miesta menia na prekrvené červené plôšky, ktoré sa postupne sťahujú a blednú. Úspechom je vytvorenie novej vrstvy kože, ktorá farebne splynie s okolím.

Okrem spomenutých pozitívnych účinkov má ichtyoterapia rad ďalších pozitívnych vplyvov na celkový zdravotný stav. Enzýmy, ktoré rybičky vylučujú do vody, posilňujú imunitný systém a pôsobia aj proti parazitom a infekciám.

Pre koho je vhodná a pre koho nie?

Príroda má kľúč na každý neriešiteľný problém, tvrdil Hipporates. Prax potvrdzuje, že ichtyoterapia pomáha pri:

  • psoriáze
  • atopickom exzéme
  • iných kožných ochoreniach – napr. plesniach
  • celulitíde

Liečba rybičkami sa neodporúča, ak máte

  • vysoký krvný tlak
  • ochorenia srdca
  • otvorené rany
  • oslabený imunitný systém
  • diabetes mellitus (cukrovka)
  • alebo ste vo vysokom štádiu tehotenstva

Mohlo by vás zaujímať: Vyrážky, prasknuté žilky či vrásky na tvári: Čo všetko hovoria o vašom zdraví?


Neubližujte rybkám

Toxíny a iné jedy ovplyvňujú zdravie a kondíciu rybičiek. Veľmi citlivo reagujú na všetky cudzorodé látky. Preto sa odporúča asi 12 hodín pred procedúrou si nelakovať nechty, nepiť alkohol a neužívať akékoľvek chemické prípravky vrátane liekov. Tesne pred procedúrami sa nesmú používať žiadne krémy. Pred vstupom do vane s rybičkami sa treba vymočiť. Je neprípustné vykonať potrebu vo vode s rybičkami.

Cena liečebnej kúry

Napriek významnému efektu prírodnej liečby rybičkami, treba konštatovať, že ich nevýhodou je pomerne vysoká cena. Liečebná kúra sa tak stáva pre mnohých nedostupnou. Hodinový pobyt vo vani s rybkami vyjde asi na 50 eur a viac. Závisí od typu a vybavenia zariadenia. Na želaný efekt sa odporúča aspoň 21-dňová kúra. Výsledná suma tak vyjde na 1000 eur. Psoriáza sa nevylieči, len sa zmiernia jej nepríjemné sprievodné javy a zníži potreba chemoterapeutík, najmä kortikoidov, mastičiek a ďalších podporných látok. U mnohých pacientov je potreba opakovať procedúru s rybkami, čo robí liečbu v mnohých prípadoch nedostupnú.

Chov rybičiek pre vlastnú potrebu

Prvotná investícia na nákup rybičiek je pomerne vysoká. Cena za jeden kus sa pohybuje od 10 do 35 eur. Menšie  – do dĺžky 1,5 cm – sa dajú kúpiť za necelé dve eurá. V domácich podmienkach sa odporúča zapojiť do práce minimálne 15 až 20 jedincov. Veľkou výhodou je, že ichtyoterapiu si aplikujete v domácom prostredí a môžu ju využiť všetci vaši blízki.

Aby bol chov rybičiek Garra rufa úspešný, musíte klásť dôraz na výber takého akvária, ktoré im zabezpečí stabilné a optimálne životné podmienky. Na jednu rybku treba počítať približne s desiatimi litrami neutrálnej vody, čiže akvárium by malo mať minimálny objem 150 až 200 litrov. Voda by mala byť tvrdá s nižším obsahom dusíka. Okrem rybičiek treba pamätať aj na prírodné vybavenie akvária – piesok a drobné kamienky. Súčasťou by mali byť aj vhodne volené živé vždyzelené veľkolisté rastliny. Slúžia ako úkryt pred svetlom a miesto na odpočinok. Nemožno zabudnúť ani na filtračné a čerpacie zariadenie, či ohrievač a svetelný zdroj. Mimoriadnu pozornosť treba venovať kŕmeniu. Dva až trikrát denne im podávame štandardné krmivo, ktoré môže byť obohatené sušenými lisovanými červami alebo  živými larvami,” uviedol drobnochovateľ RNDr. Pavol Krnáč.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Postup pri domácej liečbe

Na liečbu sa dajú použiť rybky s dĺžkou 2 až 3 cm. Buď si ich kúpite v obchode alebo cez internet, alebo si ich dochováte sami. „Rybky dosahujú dospelosť v šiestich mesiacoch. Vtedy sú aj schopné prirodzeného trenia. Ikry sa umiestňujú do špeciálnej nádoby, aby sa mohli vyliahnuť. Po mesiaci, keď dorástli asi do 2 až 3 cm dĺžky, ich môžete začať používať na liečebné účely. Samozrejme, len vtedy, ak ste dodržali všetky prísne chovateľské podmienky,“ dodal RNDr. Pavol Krnáč.

Odporučil, že pred očakávanou domácou liečebnou kúrou treba maximálne obmedziť ich kŕmenie. Najlepšie je, ak pár dní hladujú. Kŕmiť ich možno opäť až 5 – 6 dní po kúre. „Je dôležité, aby sme rybičkám dopriali po troch týždňoch aktívnej práce zaslúžený oddych. Štandardne ide o 14-dňovú prestávku. Vtedy ich rozmaznávame a do krmiva pridávame aj vitamíny na regeneráciu organizmu. Ak rešpektujeme tieto ich potreby, tak na liečebné aj kozmetické účely ich môžeme využívať 12 až 18 mesiacov,“ doplnil RNDr. Pavol Krnáč..


Vyskúšali ste už ichtyoterapiu? Aké s ňou máte skúsenosti? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: wikimedia.org, wikimedia.org, Viola
Odporúčame