Proti striám prírodnými zbraňami: Pomôže kakaové maslo, ricínový olej či bielko

Jazvy

thinkstockphotos.com

Strie sú viditeľné čiary na povrchu pokožky, ktoré sa obvykle nachádzajú v oblasti brucha, stehien, hornej časti ramien, zadku a na prsiach. Ide predovšetkým o kozmetickú nedokonalosť, ich vznik spravidla nesprevádza bolesť ani iné komplikácie. Hoci strie vznikajú najmä počas tehotenstva, príčinou ich vzniku môže byť aj náhla strata hmotnosti, rýchly rast, stres a zmeny vo fyzikálnych podmienkach.

Koža sa skladá z troch hlavných vrstiev: epidermis (vonkajšia vrstva), dermis (stredná vrstva) a hypodermic (najhlbšia vrstva). Strie tvoria sa tvoria v strednej vrstve kože, keď sa spojivové tkanivo rozťahuje nad rámec svojej flexibility pod vplyvom rýchleho rozťahovania a následného sťahovania. To v konečnom dôsledku vedie k vzniku jemnej jazvy pod hornou vrstvou kože. Spočiatku sú tieto jazvičky ružovkasté alebo červené, ale na povrchu kože sa časom vytvorí tenká, striebristá linka, ktorú nazývame stria.

V princípe nejde o vážny zdravotný problém, skôr je to problém kozmetický. Ich vznik je však sprevádzaný nepríjemnými pocitmi. Našťastie existuje niekoľko prírodných prostriedkov, ktoré ich dokážu zmierniť či zakryť.


Mohlo by vás zaujať: Nechcete sa zmieriť so striami na vašej pokožke? Takéto sú vaše možnosti


Horúci zábal z ricínového oleja

Ricínový olej, ktorý sa používa pri liečbe mnohých kožných problémov ako sú vrásky, starecké škvrny, materské znamienka, farebné nedokonalosti pokožky, jemné jazvy a vriedky, vás môže zbaviť aj strií. Naneste trochu ricínového oleja priamo na strie a jemne túto oblasť masírujte krúživými pohybmi po dobu 10 minút. Následne postihnuté miesto prekryte tenkou bavlnenou látkou. Na ňu priložte fľašu horúcej vody alebo termovak, ktorý olej aktivuje, a nechajte pôsobiť aspoň 30 minút. Tento postup opakujte denne minimálne jeden mesiac, až kým si nevšimnete pozitívne výsledky.

Kúra z aloe vera gélu

Aj aloe vera je účinné pri liečbe mnohých kožných problémov práve pre jeho upokojujúce vlastnosti. V boji proti striám existuje hneď niekoľko spôsobov ako ho aplikovať. Gél z aloe môžete aplikovať priamo na postihnutú oblasť kože, necháte ho pôsobiť 15 minút a potom opláchnete pokožku vlažnou vodou. Ďalšou možnosťou je pripraviť si zmes zmiešaním 100 ml čistého aloe vera gélu, s olejom z desiatich kapsúl vitamínu E a oleja z piatich kapsúl vitamínu A. Túto zmes votriete priamo do kože, až sa úplne absorbuje.

Maska z vaječných bielkov

Vajcia sú bohatým zdrojom bielkovín. Pre strie sú však použiteľné iba vaječné bielky, ktoré obsahujú aminokyseliny a proteíny. Vidličkou zľahka rozšľahajte bielka z dvoch vajec. Na dôkladne očistenú oblasť pokožky so striami aplikujte hrubú vrstvu vaječných bielkov prostredníctvom štetca. Nechajte bielky zaschnúť a potom ich opláchnite studenou vodou. Nakoniec na pokožky naneste olivový olej, aby zostala dlho hydratovaná.


Mohlo by vás zaujať: Iskra a šarm aj vo vyššom veku: Ako starnúť a vyzerať stále na jednotku?


Masáž so zemiakovou šťavou

Zemiaková šťava obsahuje vitamíny a minerály, ktoré podporujú rast a obnovu kožných buniek. Stredne veľký zemiak nakrájajte na silnejšie plátky. Vezmite jeden zemiakový kúsok a niekoľko minút ním jemne potierajte strie. Uistite sa, že škrob zo zemiakov pokrýva postihnutú oblasť. Šťavu následne nechajte zaschnúť a po 30 minútach pokožku umyte vlažnou vodou.

Kakaové maslo

Kakaové maslo je vynikajúcim prírodným prostriedkom, ktorý pomáha udržiavať pokožku hydratovanú a vyživovanú, následkom čoho môže dôjsť k zníženiu výskytu strií. Je však potrebné použiť kakaové maslo na postihnutú oblasť najmenej dvakrát denne po dobu niekoľkých mesiacov.

Ďalšou možnosťou pripraviť kakaovú zmes zmiešaním pol šálky kakaového masla, jednej polievkovej lyžice olej z pšeničných klíčkov, dvoch čajových lyžičiek strúhaného včelieho vosku a jednej čajovej lyžičky oleja z marhuľových jadier a oleja z kapsúl vitamínu E. Vzniknutú zmes zahrejte, kým sa včelí vosk neroztopí. Následne ju dva až trikrát týždenne nanášajte priamo na oblasť so striami. Tak udržíte pleť hydratovanú a hladkú.


Čo sa v boji so striami najviac osvedčilo vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame