Protizápalové prostriedky na báze prírody: Udržte vďaka nim svoje telo vo forme

žena

freedigitalphotos.net

Zápaly v tele sú často skryté a keď sa prejavia, väčšinou sú už rozvinuté. Z neliečeného chronického zápalu pritom môžu vzniknúť vážne choroby a preto netreba toto nebezpečenstvo v žiadnom prípade podceňovať. V prírode sa našťastie nachádzajú látky, ktoré dokážu zápalové procesy v organizme úspešne a prirodzene potláčať. Ktoré to sú?

Podľa vedcov sú neliečené zápaly v tele zdrojom:

 • alergií
 • artritídy
 • cukrovky
 • rakoviny
 • kardiovaskulárnych chorôb

Protizápalová pomôcka č.1: Acai

Vedci zistili, že ovocie, ktoré je na Slovensku hitom posledných pár rokov, acaiberry je veľmi účinným protizápalovým liekom. Na základe mnohých prieskumov sa zistilo, že vďaka množstvu antocyanov dokáže acai neutralizovať enzýmy, ktoré na telo pôsobia negatívne. Vďaka množstvu antioxidantov môže acai pomôcť opraviť poškodené bielkoviny v krvnej cievnej stene. Okrem iného bolo výskumami zistené aj to, že acai účinne zabíja aj rakovinové bunky. Vedci z USA zistili, že až u 86% pacientov, trpiacich na leukémiu nastala samodeštrukcia rakovinových buniek.

Na základe dlhodobých výskumov sa potvrdilo, že acai účinne bojuje aj s mnohopočetnými metastázami a vyhlásili ho za jeden z najsilnejších prírodných antioxidantov. Acai môžete prijímať aj vo forme prášku. Odporúča sa užívať 1 zarovnanú lyžičku 2 krát denne pol hodinu pred jedlom a zapiť dostatočným množstvom vody. Acai sa užíva 3 – 6 týždňov, potom nasleduje 1 týždňová prestávka.


Mohlo by vás zaujímať: Nedajte zápalom šancu: V boji proti nim vám pomôžu tieto potraviny


Protizápalová pomôcka č.2: Zinok

Áno, aj „obyčajný“ zinok má tieto schopnosti a jeho pravidelné užívanie redukuje zápaly v tele. Tento stopový prvok patrí medzi mikroelementy, ktoré sa nachádzajú v našom tele síce v malom množstve, no sú pre fungovanie organizmu nevyhnutné. Po železe je druhým najdôležitejším stopovým prvkom v ľudskom tele nakoľko je dôležitou súčasťou pri tvorbe T-lymfocitov (bunky imunitného systému) a bielych krviniek.

Aj vďaka tomuto znižuje tvorbu zápalov, ekzémov, ale aj hladinu cholesterolu v krvi. Pre krv je celkovo veľmi dôležitý, lebo okrem už spomínaných pozitív, v nej ešte zvyšuje aj koncentráciu prospešného vitamínu E, ktorý je zároveň antioxidantom. Balenie 100 tabliet kúpite už od 3,- Eur, pričom odporučené dávkovanie je 1 kus 15 mg tablety.


Mohlo by vás zaujímať: Konope je zázrak prírody: Prečistí črevá, predĺži mladosť a prospieva svalom


Protizápalová pomôcka č.3: Rybí tuk

Vedci už dlhé obdobie skúmajú a pozorujú ľudí, ktorí majú stravu bohatú na omega 3-mastné kyseliny. Na základe dlhoročných výskumov vedci prišli na to, že ľudia, ktorí vo zvýšenej miere konzumujú stravu bohatú na rybí tuk, trpia omnoho menším počtom zápalových ochorení, pričom ich netrápia ani boľavé kĺby. Omega 3-mastné kyseliny majú totiž schopnosť podporovať tvorbu protizápalových tukov v tele a tie pomáhajú protizápalovým bunkám a brzdia tak rozvoj zápalových ochorení v tele.

Vedci zistili, že sú dokonca použiteľné ako alternatíva nesteroidných protizápalových liekov. Rybí tuk nájdete samozrejme v rybách, ktoré by ste si mali dopriať raz týždenne. Ak nie ste práve milovníkom rybaciny, ale rybí olej by vám prospel, kúpite ho aj v lekárni vo forme kapsúl, cez ktoré pre vás nepríjemnú rybaciu vôňu a chuť nebudete cítiť. Za balenie 100 toboliek zaplatíte asi 6,- Eur. Odporúčaná konzumácia: 1 – 3 tobolky denne.Iné prírodné prostriedky, ktoré pomáhajú pri zápaloch:

 • ľanový olej
 • zelený čaj
 • zázvor
 • kurkuma
 • klinčeky
 • chlorella

Využívate pri liečbe zápalov aj niektoré produkty z prírodnej lekárne? Ktoré sa vám osvedčili najviac? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: freedigitalphotos.net, wikipedia.org, Nela
Odporúčame