Pruh, hernia či prietrž: Prečo vzniká tento problém a ako ho vyriešiť?

Hernia brucha známejšia ako pruh

Hernia brucha známejšia ako pruh (Zdroj: GettyImages)

Hernia brucha známejšia ako pruh sa začína bolesťou, strachom a končí na operačnom stole. Ako môže hernia vzniknúť, aké druhy rozoznávame a ako sa jej dá predísť.

Ako vzniká hernia?

Pravdepodobne ste už počuli o tom, že pruh vzniká pri dvíhaní ťažkých vecí. Ide skôr o mýtus, pretože zdvíhanie bremien môže herniu zhoršiť, ale nie je hlavnou príčinou jej vzniku. Brušná stena má oblasť potenciálneho oslabenia, s ktorou sa už rodíme. Ďalšie oblasti oslabenia môžu vzniknúť úrazom, operáciou, tehotenstvom, natiahnutím svalstva alebo starnutím.

Cez oslabené miesta v brušnej stene sa potom vnútorné vrstvy brucha vytlačia na povrch. V prvej fáze ani nemusíte vedieť o tom, že sa vám vytvára prietrž. Herniu teda spôsobuje oslabená brušná stena a jej vznik podporuje aj zdvíhanie ťažkých vecí, namáhanie, ťahanie alebo skrútenie svalov, zvyšovanie hmotnosti, chronická zápcha alebo kašeľ.

Najčastejšie typy hernie

Prietrže sa obvykle rozdeľujú podľa umiestnenia na tele. Brušná prietrž (ventrálna) sa nazýva prietrž v jazve a vzniká v miestach, ktoré boli v minulosti operované. Prietrž sa môže objaviť niekoľko týždňov, ale aj rokov po operácií. Ak máte podozrenie na brušnú prietrž, navštívte čím skôr svojho lekára. Keď sa hernia zanedbá a rozšíri, jej náprava môže byť veľmi komplikovaná.

Častejším typom hernie je ale slabinová prietrž (inguinálna). U mužov sa tento typ vyskytuje častejšie ako u žien, a z celkového počtu prípadov hernie tvorí asi 70% práve slabinová. Hernia vzniká v časti brucha nazývanej slabinový kanál. Do tohto kanála zostupujú semenníky chlapcov pred narodením a tento proces zanechá prirodzený defekt – slabinový prstenec. Ak nepríde k správnemu uzatvoreniu, môže sa vytvoriť prietrž. Tie vznikajú v oblasti podbruška, nad záhybom nohy.


Mohlo by vás zaujímať: „Dostal som pruh“: Čo pre vás vlastne táto veta znamená?


Príznaky prietrže

Čím skôr problém odhalíte, tým lepšie. Platí to aj pri hernií brucha a slabín. Vzhľadom na to, že exituje viacero druhov prietrží, existuje aj viacero príznakov:

  • bolesť brucha alebo slabín
  • slabosť, tlak a pálenie brucha alebo slabín
  • vytvorenie hrče alebo vydutia na bruchu či v slabinách – hrča je viditeľná hlavne pri kašli, keď si ľahnete zmizne
  • bolesť pri zvýšenej fyzickej námahe, zdvíhaní bremien alebo pri kašli 

Príznaky sú zo začiatku obvykle mierne, neskôr sa stupňujú a spôsobujú ťažkosti. Bolesť môžete pociťovať nie len v postihnutom mieste, ale aj v oblasti bedier, chrbta, nôh alebo genitálií. Bolesť sa prejavuje hlavne pri vykonávaní nejakej aktivity a pri odpočinku sa môže zmierniť alebo zmiznúť. Keď spozorujete niektoré z uvedených príznakov, mali by ste čím skôr navštíviť svojho lekára.

Ako sa lieči hernia?

Existuje niekoľko techník ako herniu napraviť.  Ide o zákroky všeobecnej chirurgie a váš lekár vám môže ponúknuť jednu alebo viacero metód. Či sa zákrok vykoná v celkovej anestéze alebo postačí lokálna závisí hlavne od veľkosti prietrže. Tri najpoužívanejšie metódy sú:

  • Napäťová operačná technika – chirurg natlačí vyčnievajúce tkanivá namiesto a ranu uzavrie sťehmi. Je vhodná len pre veľmi malé prietrže, rekonvalescencia môže byť bolestivá a trvá 4-6 týždňov.
  • Beznapäťová operačná technika – na miesto prietrže sa chirurgicky vloží sieťka, ktorá vyčnievajúce tkanivá drží na mieste. Je vhodná aj pre väčšie prietrže, výhodou je rýchla rekonvalescencia.
  • Laparoskopická beznapäťová operačná technika – vhodná aj pri opakujúcich sa prietržiach, neinvazívna, vykonáva sa v celkovej anestéze.

Mohlo by vás zaujímať: Citlivé semenníky: Viete si ich sami vyšetriť?


Prevencia

Zaručený spôsob ako predísť hernií síce neexistuje, ale prevenciou sa dá znížiť riziko výskytu. K prevencií patrí:

  • správna životospráva – vhodnou stravou sa vyhnete chronickej zápche
  • primeraná telesná hmotnosť – nadváha spôsobuje tlak na brušné svaly
  • mierne a pravidelné cvičenie – udržiavanie pružnosti brušných svalov
  • nefajčiť – chronický kašeľ zvyšuje riziko prietrže
  • správna technika dvíhania bremien
  • nezdvíhať veci, ktoré sú nad vaše sily

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame