Prvé mrazy sa blížia: Čo všetko by ste mali v záhrade stihnúť do ich príchodu?

Záhrada

thinkstockphotos.com

Počas jesenných mesiacov treba v záhrade urobiť veľké množstvo práce. Najdôležitejšie je splniť niektoré povinnosti ešte skôr, ako udrú prvé mrazy. Na čo by ste sa teda mali zamerať?

Na toto určite nezabudnite!

Ešte pred prvými mrazmi sa postarajte o zeleninové hriadky – zbavte ich buriny a porýľujte. Vytrhajte letničky a pripravte záhon na nasledujúcu sezónu. Letné cibuľky vykopte a odložte ich do krabice v pivnici, kde budú môcť dýchať. Ruže či rastliny citlivé na mráz zakryte lístím, vetvičkami alebo zabaľte do vhodného obalového materiálu ktorý ich dostatočne ochráni. Nezabudnite ani na okrasné rastliny, ktoré sa s mrazom neznášajú – muškáty, oleandre či durmany. Tie premiestnite do garáže či pivnice. Máte v záhrade zavlažovacie zariadenie? Vypustite zvyšky vody, uzatvorte prívod vody a prístroje uskladnite na nemrznúcom mieste. Pozor však, nie všetky kôlne či záhradné domčeky sú zateplené. Mráz v nich môže čerpadlá poškodiť.


Mohlo by vás zaujímať: August vo vašej záhrade: Čo sa vyplatí vysiať práve teraz?


Saďte a presádzajte

Jeseň je najvhodnejším časom na sadenie a presádzanie. A to najmä preto, že pôda sa vďaka pravidelným dažďom vyznačuje dostatočnou vlhkosťou. Jeseň je najvhodnejším časom na vysadenie zimného cesnaku a ak chcete, aby vaša záhrada na jar žiarila kvetmi, vysaďte cibuľky narcisov, tulipánov,…  Taktiež ruže, ktoré stihnete vysadiť pred prvými mrazmi, majú najväčšie šance na prežitie. Po prerýľovaní záhradky rozhodne rýľ neukladajte na zimný spánok. Je totiž ideálna doba na výsadbu ovocných stromov a okrasných drevín. V tomto čase môžete presádzať aj staršie dreviny, no zaobchádzaťjte s nimi oveľa opatrnejšie ako s mladými stromčekmi. Snažte sa zároveň čo najmenej poškodiť koreňový systém a nezabudnite skrátiť korunu. Ak je jeseň suchšia, novovysadené stromy pravidelne zalievajte.

Prestrihajte kríky a upravte živý plot

Čas ostrihať kríky nastáva vtedy, keď zožltnú, stonky sa ohnú k zemi a začnú sa tvoriť semená. Skracujte ich približne na štvrtinu ich veľkosti. Záleží však aj na konkrétnom type kríkov, preto bude najvhodnejšie informovať sa v špecializovanej predajni. Na jeseň by ste mali živý plot prerezať naposledy, aby sa tak predišlo hnilobnému procesu. Skracujte výlučne listnaté živé ploty a to tak, aby ste nevytvárali holé miesta. Tieto potom cez zimu nezarastú a váš plot bude vyzerať tak, ako by ste sa oň vôbec nestarali.


Mohlo by vás zaujímať: Na zazimovanie záhrady máte už iba posledné dni: Čo treba ešte stihnúť?


Nielen rastliny potrebujú predzimnú starostlivosť

Aj záhradná technika, ktorú ste využívali počas celého roka, si zaslúži primeranú starostlivosť. A o to väčšiu, ak bude celú zimu oddychovať. Všetky stroje a nástroje by ste mali očistiť, umyť vodou alebo sa mechanicky zbaviť nečistôt. Kosačku dôkladne skontrolujte, či nie je mechanicky poškodená a vymeňte olej, čím predĺžite životnosť motora. Do paliva tiež primiešajte prídavné látky a kosačku naštartujte, a tak sa zmes dostane do všetkých súčastí motora. Rovnako postupujte aj pri krovinoreze, no potom nezabudnite, že zmes benzínu a oleja nesmie byť pred použitím namiešaná viac ako 6 týždňov. Mohli by ste zadrieť motor. Chemicky stabilné sú špeciálne palivá na akrylátovej báze, ktoré môžete použiť do novších strojov. V prípade reťazovej píly  z olejovej nádrže vylejte olej. Najvhodnejšie je, ak reťaz namočíte do oleja. Nezabudnite ani na nožnice na živý plot. Ich reznú časť ošetrite mazivom.


Aké úkony sa v záhrade chystáte vykonať v dohľadnej dobe vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame