Prvorodený, najmladší či jedináčik: Poradie narodenia nás ovplyvňuje celý život

súrodenci

kozzi.com

Poradie, v ktorom sme sa narodili, si nevyberáme, napriek tomu však údajne do určitej miery ovplyvňuje našu povahu. A to nielen počas detstva, ale po celý život. Čo hovorí poradie narodenia o vás?

Hoci mnoho ľudí neverí, že by poradie narodenia vplývalo na ich povahu, niektorí psychológovia majú iný názor.

Prvorodení alebo jedináčikovia zväčša excelujú

Chce všetko robiť poriadne a naplno a očakáva to aj od ostatných. Prvorodeným nechýba zodpovednosť, serióznosť a orientácia na cieľ. Keď niečo chcú dosiahnuť, idú si za tým. Keďže ide často o prirodzených lídrov, neraz pracujú na vedúcich postoch. Podľa údajov NASA z 29 účastníkov vesmírneho programu Apollo bolo 22 prvorodených (resp. z toho osem jedináčikov), päť ďalších malo staršiu sestru, ale len dvaja mali staršieho brata.

Prvorodení sú síce zväčša úspešní, ale svojich podriadených aj ľudí okolo seba môžu trochu popudzovať svojou priveľkou kritickosťou, neschopnosťou prepáčiť chybu či panovačnosťou. Neraz sú dosť sebakritickí. Zo zdravotných ťažkostí im údajne častejšie hrozí vysoký krvný tlak. Prvorodení by si radšej mali hľadať partnera zo skupiny mladších súrodencov. ,,Spojenie dvoch prvorodených môže pripomínať mačku a psa v jednom vreci,“ upozorňuje psychológ Kevin Leman.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo vášho rukopisu: Čo všetko o vás prezrádza?


Strední si hľadajú vlastnú cestu

Už od detstva sa v „stredných“ súrodencoch skrýva kus rebela. Neraz totiž trpia svojím postavením – nie sú ani tí prví najstarší, ani najmladší, ktorých všetci rozmaznávajú. Preto sa neraz môžu cítiť nedocenení a chcú sa odlišovať aj za cenu problémov v škole či s rodičmi – a v dospelosti so šéfmi. Na druhej strane sa však trénujú v komunikácii. Často mávajú schopnosť vyjednávania, sú otvorení  a vynaliezaví. Spomedzi všetkých poradí narodenia sú tí najvernejší a vernosť očakávajú aj od svojej polovičky. Hodí sa k nim človek narodený v ktoromkoľvek poradí, najlepšie však prvorodení. Zaujímavé je že čím viac stredných detí je, tým menej na ne tieto charakteristiky platia.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo farieb odhalené: Čo o vás prezrádza oblečenie či interiér bytu?


Najmladší sú milovníci zábavy

Pre najmladšie deti je všetko zábavné, všetko je sranda. Aj v dospelosti sa pokiaľ možno vyhýbajú zodpovednosti. Sú zábavní, šarmantní a presvedčiví, ale na druhej strane bývajú aj neistí, ľahkovážni, priveľmi zameraní na seba ba dokonca manipulatívni. Keďže sami dávajú prednosť skôr zábave alebo niečomu nadpozemskejšiemu – napríklad umeniu, je vhodné, keď si nájde za partnera či partnerku prvorodené dieťa alebo jedináčika, ktorý nezabudne zaplatiť účty a podobne „nudné“ veci. ,,Najmladší potrebujú najstarších, aby ich trochu dali do laty. Oni ich zase naopak, trocha odvedú od večnej serióznosti,“ vysvetlil Leman.


Myslíte, že tieto charakteristiky platia? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: kozzi.com, kozzi.com, Maroš
Odporúčame