Psychiatrické ambulancie navštívilo viac žien ako mužov: Psychohygiena je dôležitá – ako ju praktizovať?

Psychiatrickú pomoc hľadajú najmä ženy

Psychiatrickú pomoc hľadajú najmä ženy (Zdroj: Gettyimages)

Psychiatrické ochorenie môže byť rovnako závažné ako ktorákoľvek iná choroba. Aj v tomto prípade platí, že najdôležitejšia je prevencia. V dnešnej spoločnosti sa však stále nekladie dostatočný dôraz na poskytovanie informácií a povzbudenie ľudí k psychohygiene.

Prečo je v našich životoch psychohygiena dôležitá?

Najmä pri sedavom zamestnaní, v ktorom človek namáha psychiku, je vhodné sa aspoň mimo práce viac pohybovať a tráviť čas vonku. Na druhej strane človek, ktorý pracuje fyzicky, by sa mal po práci venovať svojej duši. Dôležitá je zdravá rovnováha.

Dôvod, prečo sa na psychickú očistu toľko apeluje je jednoduchý. Vaša myseľ potrebuje taký istý relax, ako doprajete svojmu telu každý večer pri spánku. Pokiaľ váš organizmus vystavujete psychickej záťaži, môžete sa dostať do veľkého množstva nepríjemností, ktorým sa dá inak ľahko predísť. Kvôli takémuto štýlu života dochádza k vzniku depresii, vyhorenia a všeobecnej nepohody v živote.

To potvrdzujú aj tohtoročné štatistiky z psychiatrických ambulancií. Podobne ako v predchádzajúcich rokoch boli afektívne poruchy aj v roku 2020 najčastejším dôvodom ambulantnej liečby. Boli diagnostikované u 32,6 % všetkých vyšetrených osôb. Nasledovali neurotické, stresom podmienené a somatoformné poruchy, ktoré sa týkali 25,7 % osôb a organické duševné poruchy tvorili 19,6 % zo všetkých vyšetrených osôb.

Dominujú ženy

Pri všetkých troch uvedených skupinách diagnóz prevažoval počet žien oproti mužom. Muži výrazne, viac ako trojnásobne, dominovali pri poruchách psychického vývinu a poruchách psychiky a správania zapríčinenených užívaním alkoholu a psychoaktívnych látok a takmer dvojnásobne pri poruchách správania a emočných poruchách so zvyčajným začiatkom v detstve a počas dospievania. Najvyšší počet vyšetrených osôb so stanovenou diagnózou vzhľadom na počet obyvateľov bol v Bratislavskom, Banskobystrickom, Košickom a Prešovskom kraji.

Minulý rok bola psychická porucha diagnostikovaná prvýkrát v živote 61 030 osobám. Novodiagnostikovaní pacienti boli najčastejšie liečení pre neurotické, stresom podmienené a somatoformné poruchy. Najviac prípadov psychiatrických diagnóz evidovaných prvýkrát v živote bolo v skupine starších obyvateľov nad 75 rokov. Ďalej vo vekovej skupine 45 až 59 rokov a v skupine 60 až 74 rokov.

Potrebný je oddych

Vo všeobecnosti žijeme rýchlym a konzumným spôsobom života. Utekáme do práce, pre deti do školy, starať sa o domácnosť, a podobne. Chvíle, ktoré by sme mali venovať sebe sú považované za sebecké alebo dokonca za lenivosť. Kvalitný odpočinok je však nevyhnutný v živote každého.

Nebojte sa stráviť čas len vo svojej prítomnosti. Raz za čas si doprajte masáž, relaxačný kúpeľ alebo dovolenku. Formy a spôsoby oddychu sú rôzne a každému pomáha vypnúť niečo iné. V týchto sychravých dňoch je však určite najlepšie zabaliť sa do teplej deky a len tak nasávať jesennú atmosféru. Uvidíte, že na svet začnete pozerať inak.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame