Pukanie a bolesť kolien? Skúste obklady či masáž a vhodné potraviny

Koleno je najväčším kĺbom v tele a poskytuje stabilnú podporu celému telu. Vekom však dochádza k jeho opotrebovaniu, čo môže navyše zhoršiť i nesprávna starostlivosť. K oslabeniu kolenných kĺbov môže dôjsť v dôsledku úrazu, nedostatku výživy, sedavého spôsobu života, nesprávnemu výberu obuvi, nadmerného príjmu sodíka, fajčenia či pitia alkoholu.

Praskanie kolenných kĺbov však môže byť celkom bežná záležitosť, pokiaľ ide o občasné puknutie. Dochádza k nemu pri uvoľňovaní vzduchu medzi kosťami alebo môže byť spôsobené nedostatkom kĺbového maziva. Takisto môže ísť o dôsledok úrazov či zlomenín.

Počiatočným bolestiam, praskaniu v kolenách alebo bolestiam, ktoré sa objavujú po fyzickej aktivite však možno zamedziť zvýšenou starostlivosťou a dodaním správnych živín na ich posilnenie.

Posilnite kĺby cvikmi

Existuje niekoľko špeciálnych cvikov, ktoré sa zameriavajú priamo na oslabené kolená. Prispievajú k posilneniu svalstva v okolí kĺbov, udržiavajú kĺby v správnej polohe a zároveň ich posilňujú. Patria k nim výpady, drepy na jednej nohe, napínanie nohy. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov by ste týmto cvikom mali venovať tridsať minút štyrikrát týždenne. Ak cvičenie spôsobuje zhoršenie bolesti alebo stuhnutosť kolien, prestaňte s ním a poraďte sa s lekárom.

Plávajte niekoľkokrát týždenne

Plávanie je výborné aeróbne cvičenie pre slabé kolená. Umožní vám totiž precvičovať kolená pri menšom tlakom na kĺby. Plávanie sa odporúča starším ľuďom, ktorí trpia bolesťami kolien alebo artritídou. Zmierňuje stuhnutosť, posilňuje svalstvo a kosti a zároveň zlepšuje celkovú kondíciu. Najvhodnejšími štýlmi sú kraul, znak a motýlik. Vyhýbajte sa plávaniu štýlom prsia, pretože pri ňom dochádza k najväčšiemu tlaku na kolenné kĺby.


Mohlo by vás zaujať: Úľava pre boľavé kolená: Pomôžte si týmito prírodnými zázrakmi


Doprajte si masážnu terapiu

Pravidelná masáž pomáha zlepšiť krvný obeh, takže ku kĺbom a okolitým svalom sa dostáva viac živín, ktoré ich posilňujú. Natrite trochu teplého olivového, kokosového alebo horčicového oleja na kolená. Jemnými ale intenzívnymi pohybmi rúk masírujte boľavé kolená v smere hodinových ručičiek a následne v protismere desať až pätnásť minút. Týmto spôsobom sa môžete masírovať sami, pokiaľ však trpíte chronickými bolesťami kolena, požiadajte o pomoc skúseného maséra.

Prikladajte magnéziové obklady

U ľudí, ktorí majú slabé kolená alebo trpia bolesťami v dôsledku osteoporózy a reumatickej artritídy, zároveň často dochádza k abnormálne nízkym hladinám horčíka. V takýchto situáciách môže pomôcť magnéziová soľ. Kúpeľ s pridaním tejto soli poskytuje rýchlu úľavu a znižuje prípadný zápal kolenných kĺbov. Okrem toho, horčík je dôležitý pre správnu funkciu svalov a zároveň napomáha vstrebávaniu vápnika. Pokiaľ nemáte možnosť dopriať si kúpeľ, môžete vyskúšať obklady. Jednoducho rozpustite dve lyžice magnéziovej soli v 250 ml teplej vody, namočte v nej menší uterák alebo iný kus látky a obviažte ňou koleno. Po dvadsiatich minútach koleno opláchnite vlažnou vodou.


Mohlo by vás zaujať: Bolia vás kĺby, alebo máte zápal? Pomôžte si týmito potravinami


Doplňte vápnik

Vápnik je pre zdravie kostí nevyhnutný a jeho nedostatok vedie k stenšeniu a oslabeniu kostí, v horších prípadoch i k osteoporóze. Keďže telo nemôže produkovať vápnik prirodzene, nevyhnutné je jeho doplnenie potravinovými zdrojmi či doplnkami výživy. K prírodným zdrojom vápnika patrí tmavá listová zelenina, kvalitné plnotučné mlieko, mandľové mlieko, syr, mandle, edamame, sardinky, cereálie. Ak sa rozhodnete pre umelé doplnky výživy, vyberte si taký, ktorý tiež obsahuje vitamín D. Ten totiž napomáha k vstrebávaniu vápnika.

Nezabúdajte ani na vitamín D

Pre optimálne zdravie kostí a kĺbov je vitamín D jednou z najdôležitejších živín vôbec. Jeho nedostatok totiž spôsobuje úbytok kostnej hmoty, čím sa zvyšuje riziko vzniku zlomenín. Telo navyše nemôže absorbovať vápnik bez dostatočného množstva vitamínu D. Ideálny spôsob, ako ho prirodzene doplniť, je pohyb na čerstvom vzduchu. Človek by mal byť vystavený slnečnému žiareniu cca 20 minút bez použitia krému s UV faktorom. Získať ho však môžete z rýb, rybieho tuku, vaječného žĺtku, obohatených cereálii a mliečnych výrobkov.


Mohlo by vás zaujať: Dajte bolesti kĺbov červenú: Doprajte si tieto čaje a potraviny


Možno vám chýba vitamín C

Ten je nesmierne dôležitý pre tvorbu kolagénu, čo je hlavná zložka chrupavky kolenného kĺbu. Okrem toho tento základný vitamín zvyšuje hustotu kostnej hmoty a znižuje riziko vzniku zlomenín. K jeho najbohatším zdrojom patrí brokolica, sladká červená paprika, papája, pomaranče, citróny, jahody a ďalšie lesné plody, kivi, karfiol, špenát a ružičkový kel.

Jedzte protizápalové potraviny

Bolesti a oslabenie kolien môžu byť spôsobené v dôsledku zápalu a opuchu. Ak im chcete predísť, mali by ste jesť potraviny s protizápalovými účinkami. Patrí k nim losos, zázvor, kurkuma, olivový olej, avokádo, ľanové semienka, čerešne, orechy, čučoriedky, sladké zemiaky a špenát. Zároveň by ste sa mali vyhýbať potravinám, ktoré zápaly spôsobujú, alebo zhoršujú. Ide o bielu múku a výrobky z nej, biela ryža, sladkosti, sladené nápoje a potraviny s vysokým obsahom nasýtených mastných kyselín.


Čo pri bolestiach kolien najlepšie pomohlo vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

 
Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame